Контакт

Свет

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Објавено пред

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од борбата против зголемувањето на бројот на новозаразени од коронавирус, соопштија властите.

Првпат од избувнувањето на пандемијата, од полноќ ќе се затвори граничната линија, која ги разделува двете најнаселени австралиски држави – Викторија и Нов Јужен Велс.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрус, затворањето на линијата го нарече добра одлука со оглед на предизвиците со кои се соочени за спречување на ширењето на вирусот. Викторија денеска забележа рекордни 127 случаи на коронавирус, најмногу во Мелбурн.

Австралиската втора најнаселена држава бележи најголем пораст на бројот на случаи на Ковид-19 од крајот на март поради што продолжена е наредбата за седење дома во повеќе предградија на Мелбурн, каде што од саботата се ставени во целосна изолација девет висококатници со околу 3.000 жители.

Најавената мерка за изолација, која би требало да биде во сила до 29 јули, ќе погоди над 300.000 од пет милиони жители на овој град.

Австралија досега успеа да го сузбие ширењето на коронавирусот многу подобро од голем дел од другите земји. Досега забележа вкупно 8.500 случаи на зараза и 105 смртни случаи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Трамп: Бајден e против Бог и сака да ви го одземе правото на оружје

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, тврди дека неговиот противник на претседателските избори во САД во ноември, Џо Бајден, е против Бог, иако Бајден често зборува дека неговата католичка вера го води во извршувањето јавна функција.

Заостанувајќи зад Бајден во анкетите на јавното мислење во Охајо, Трамп вчера ја посети традиционално неодлучната федерална држава во обид да ги освои нејзините гласачи бидејќи епидемијата на коронавирус ги уништува неговите шанси да освои втор мандат.

Републиканскиот и демократскиот кандидат за претседател на САД во кампањите вложуваат многу напор во т.н. неодлучни држави во кои гласачите се колебаат помеѓу двете партии.

Откако се обрати на мала група на аеродромот во Кливленд, Трамп одржа говор во стил на предизборна кампања во фабриката „Вирлпул“ во Клајд, Охајо.

„Тој следи радикално лева политика: одземање на вашето оружје, уништување на вториот уставен амандман, нема вера, нема ништо, повреди ја Библијата, повреди го Бог“, напиша Трамп за Бајден во својот говор во Кливленд. „Тој е против Бог“, заклучи тој.

Вториот уставен амандман им гарантира на Американците право да носат оружје.

Трамп не објасни што точно мислел со своите тврдења, ниту ги поткрепил со докази. Сепак, неговите обвинувања може да ја засилат поддршката за христијанскиот блок во Републиканската партија и да му наштетат на Бајден, првиот католички потпретседател во американската историја. Џон Кенеди беше првиот католички претседател и беше избран во 1960 година.

Во изјавата објавена вчера по говорот на Трамп, Бајден одговори дека нападот на Трамп е срамен и дека верата отсекогаш била основа на животот на Бајден.

„Зборовите на претседателот Трамп откриваат повеќе за него отколку за некој друг. Тие откриваат човек кој е подготвен да оди колку што е можно пониско за политичка корист и некој чиишто дејства се во строга спротивност со вредностите и учењата за кои тој тврди дека верува”, рече Бајден.

Според истражувачкиот центар Пју, повеќе од три четвртини од Американците се христијани или припадници на други вери.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

Објавено пред

Асимптоматските случаи на ковид-19 носат иста количина на вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија.

Јужна Кореја можеше да ги идентификува и изолира асимптоматските случаи преку масовното тестирање уште на почетокот на март. Повеќе докази покажуваат дека овие случаи претставуваат значаен дел од инфекциите. Но истражувачите не можеле да кажат колкумина од тие луѓе го пренеле вирусот.

Луѓето со позитивен тест за коронавирус биле набљудувани во центар за лекување, што овозможило научниците да видат колкава количина од вирусот е детектирана во нивниот нос и грло. Тие редовно биле тестирани и биле пуштани само кога имале негативен тест.

Резултатите од 1886 тестови покажуваат дека луѓето без симптоми во моментот на испитувањето, вклучително и оние кои никогаш не развиле симптоми, имале иста количина вирусен материјал во носот и грлото, како и луѓето кои имале симптоми.

Студијата исто така покажала дека вирусот може да биде откриен кај асимптоматските луѓе за време на значаен период, иако се чинело дека се чисти од нивните системи малку побрзо од луѓето со симптоми.

Средното време (бројот кога половина од случаите биле повисоки, а половина помали) од дијагностицирање до добивање на негативен тест, траело 17 дена кај асимптоматските пациенти и 19,5 дена кај симптоматски пациенти.

Поради природата на изолациониот центар, студијата не вклучува луѓе со тешки случаи на заболување. Тие исто така биле помлади и поздрави од просечните.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Кина 37 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Кина се потврдени 37 нови случаи на коронавирус, од кои 27 се пренесени преку локална трансмисија. Сите се забележани во провинцијата Ксинџијанг.

Идентификувани се и 14 асимптоматски случаи, кои Националната здравствена комисија посебно ги категоризира.

Во Кина, каде што првпат се појави вирусот во декември минатата година, регистрирани се 84.565 случаи, а починале 4.634 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на ковид-19 носат иста количина на вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше...

Свет1 час

Сандерс предлага закон за оданочување на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори Ед Марли и Кирстен Гилбренд предлага Закон за оданочување на милијардерите. Според...

Свет2 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион12 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет13 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет15 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет16 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија18 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија19 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион20 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија21 час

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија21 час

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија22 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет23 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет1 ден

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет1 ден

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет1 ден

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет2 дена

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет2 дена

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет2 дена

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на Kовид-19, што е далеку од колективен имунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Досие