Контакт

Европа

Австриската влада ги прашува граѓаните каква ЕУ сакаат

Објавено пред

Австриската влада, земјата што во моментот претседава со Европската Унија, иницира онлајн-прашалник за реформите во Унијата.

Прашалникот што се наоѓа на интернет-страницата на владата содржи четири прашања со цел да се види каква ЕУ сакаат граѓаните.

Од владата укажуваат дека прашалникот содржи мал број прашања, но нема ограничување во делот на одговорите.

Првите две прашања се однесуваат на тоа во кои области граѓаните сакаат поголемо, односно помало ангажирање на Унијата.

Покрај тоа, поставено е и прашањето кои законски иницијативи граѓаните сакаат да ги иницираат на ниво на ЕУ, како и дали постојат области што им причинуваат посебна грижа и каде сакаат поголема поддршка од Европската Унија.

„ЕУ е унија на граѓаните. Како таа треба да се развива, пред сѐ, е прашање за граѓаните“, нагласи министерот за европски прашања, Гернот Блимел, и ги повика во што поголем број да учествуваат во прашалникот бидејќи се работи за заедничката иднина.

Резултатите ќе бидат објавени наесен.

Вести

Почна дебатата за недоверба на владата на британската премиерка Тереза Меј

Објавено пред

Во британскиот парламент почна дебата пред гласањето недоверба во владата на премиерката Тереза ​​Меј.

Во првото обраќање на лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека Меј водела, како што рече, „зомби влада“.

„Ројтерс“ објави дека Корбин изјавил дека владата треба да побара нови избори откако предлогот на Меј за договорот од брегзит вчера беше во голема мера отфрлен во парламентот.

„Ако владата не може да протурка сопствен закон во парламентот, мора да ѝ се обрати на нацијата за нов мандат. Нема сомнеж дека ова е вистинска зомби влада”, рече Корбин.

АП објави дека водачот на Лабуристите, исто така, ѝ порачал на Меј да ја направи вистинската работа и да поднесе оставка.

Агенцијата потсетува дека премиерката веќе одби да поднесе оставка и наведува дека на владата, најверојатно, денеска ќе ѝ биде изгласана доверба, благодарение на нејзината Конзервативна партија и нејзините сојузници. Во случај да биде изгласана недоверба, АП пишува дека предвремените парламентарни избори, најверојатно, ќе мора се одржат во Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Вести

Курц: Одлуката на британскиот Парламент е лоша и за земјата и за ЕУ

Објавено пред

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека би сакал да им остави време на Британците за да не дојде до премногу ненадеен излез од Европската Унија и нагласи дека за договорот за брегзит не може повторно да се преговара.

„Но, желбата за тоа мора да дојде од Велика Британија“, рече Курц.

Иако одлуката на британскиот Парламент беше очекувана, таа е лоша и за земјата и за ЕУ, додаде Курц во својата изјава по седницата на австриската влада.

Британскиот Парламент синоќа со 432 пратенички гласа „против“ и само 202 пратеници „за“ го отфрли договорот за брегзит што премиерката Тереза Меј го склучи со Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Европа

Тереза Меј: Или договор или да останеме во ЕУ

Објавено пред

Британската премиерка, Тереза Меј, рече дека постојат два начина да се избегне ситуацијата во која не би бил договорот за брегзит – или да се избегне договорот или да се повика членот 50 од Лисабонскиот договор, што би значело останување во Европската Унија.

„Останување во ЕУ би значело кршење на резултатите од референдумот, а тоа е нешто што оваа влада нема да го направи“, рекла Меј во парламентот еден ден откако пратениците го отфрлија нејзиниот предлог-договор за брегзит.

Таа ги прашала пратениците кој вид договор за брегизт тие би поддржале.

Поради синоќешниот исход од гласањето, Велика Британија се наоѓа во најголема политичка криза во последните 50 години и размислува како и дали да излезе од ЕУ, на која ѝ се придружи во 1973 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Меѓународна криминална група осомничена за кражби во сефови во македонски банки

Обвинителството отвори истрага против седум лица и тоа четворица државјани на Украина и по еден државјанин од Молдавија, Казахстан и на...

Македонија1 час

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија1 час

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија2 часа

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија3 часа

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија4 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија4 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија4 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија5 часа

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија6 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион7 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести7 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија7 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет7 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет8 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет9 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет9 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет19 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион20 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион21 час

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Досие