Контакт

Европа

Австриски ученици под истрага затоа што глумеле нацисти и Евреи

Објавено пред

Група австриски ученици од основно училиште се под истрага затоа што си играле и глумеле нацистички СС-офицери и Евреи, откако претходно гледале филм во кој антифашистички социјален експеримент тргнал во лоша насока, изјави портпаролот на обвинителот.

Инцидентот се случил во период кога 14-годишниците учеле за Втората светска војна и национал-социјализмот во нивното училиште во Цурндорф во источна Австрија, изјави адвокатот на децата, Андреас Швајцер, за новинската агенција ДПА.

Учениците ја прочитале книгата The Wave („Бранот“) и го гледале истоимениот филм. Двете се засновани на вистинска приказна за американски професор по историја кој својот клас го навел на фашистичко однесување со цел да го покаже влијанието на национал-социјализмот врз обичните луѓе.

Како и во првиот експеримент, работите излегле од контрола и во случајот со австриските ученици, кој се случил во март и чии детали за првпат беа објавени вчера во весникот „Курир“.

Еден од учениците побарал од другарите да го поздравуваат на начин сличен како и Адолф Хитлер, а некои ученици биле малтретирани, пишува „Курир“.

Пет тинејџери се под истрага за кршење на австрискиот закон кој забранува неонацистички активности, изјави портпаролот на обвинителството од Ајзенштат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Полските пратеници му оддадоа почит на убиениот градоначалник

Објавено пред

Полските пратеници денеска му оддадоа почит на убиениот градоначалник на Гдањск, Павел Адамович.

Градоначалникот на Гдањск во неделата беше избоден со нож на добротворен настан. По нападот, тој беше пренесен во болница, каде што дежурниот лекар Јержи Карпински ја оцени неговата состојба како многу сериозна и беше подложен на операција, објави полската новинска агенција ПАП, но тој им подлегна на повредите во болницата.

Погребот на градоначалникот ќе биде в сабота, и тој ден претседателот Анджеј Дуда го прогласи за ден на жалост во Полска.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Руската војска ќе распореди 30 подводни дрона

Објавено пред

Руската морнарица има намера да распореди повеќе од 30 подводни дронови наречени „Посејдон“, кои може да носат нуклеарни бојни глави, објави руската новинска агенција „Тасс“.

Дроновите „Посејдон“ може да носат нуклеарна бојна глава од два мегатона, што може да го уништи западното пристаниште, односно која било руска непријателска поморска база.

Четири подморници опремени со дронови „Посејдон“ ќе се приклучат на Северната и руската Пацифичка флота.

Секоја подморница ќе носи најмногу осум дронови, па според тоа, набргу во руската морнарица би можеле да бидат активни дури 32 дрона „Посејдон“, изјавил неименуван извор од руската воена индустрија за новинската агенција „Тасс“. Сепак, агенцијата сè уште не добила официјална потврда за ваквите информации.

Прикажи повеќе...

Вести

Лавров: Смешни се тврдењата дека Трамп работел за интересите на Москва

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги исмева тврдењата дека американскиот претседател Доналд Трамп би можел да работи за интересите на Москва.

На прес-конференција Лавров рече дека извештаите на американските медиуми, кои тврдат дека Трамп можеби бил руски агент, го одразуваат драматичниот пад на новинарските стандарди.

По информацијата, која излез е во тамошните медиуми, американскиот претседател, Доналд Трамп, во телефонско интервју за „Фокс њуз“ избегна дикретно да одговори на прашањето дали тој во моментот работи за Русија и дали некогаш работел за таа земја.

Трамп во однос на ова прашање истакна дека тоа е најнавредливото прашање што некогаш му било поставено и дека тој е едниствениот претседател што зазел цврст став кон Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот, кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност, кога младите констинуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија5 минути

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија13 минути

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија1 час

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија2 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија2 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија3 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија4 часа

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија5 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион5 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести5 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија5 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет6 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет6 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет7 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет8 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет18 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион18 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион19 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Досие