Контакт

Европа

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Објавено пред

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е осомничен дека оддавал тајни и шпионирал во корист на Русија.

Весникот „Кронен Цајтунг“ пишува дека истрагата започнала уште пред една година и дека на осомничениот поради откривање на податоци му се заканува казна затовр и до 10 години, ако биде прогласен за виновен.

Вчера беше уапсен пензионираниот полковник на австриската армија кој пред неколку дена беше обвинет дека работел како руски шпион, објавија обвинителите.

Тој беше уапсен под сомневање дека би можел да избега, рече портпаролот на обвинителството во Салцбург.

Неименуваниот пензиониран полковник во австриската војска за време на неговата активна служба шпионирал 30 години за Русија, открија австриските власти, благодарение на информации добиени од странски разузнавачки служби.

Според информациите првиот контакт со австрискиот полковник и руските служби е снимен во 1988 година, за време на неговата посета на Техеран, каде што се регрутира и три децении потоа ѝ испраќал информации на Русија, за што биле давани и 300 000 евра, пишува виенскиот весник „Кронен цајтунг”.

Москва пред сè ја интересирале инфомрации за борбените авиони „јурофајтер”. Полковникот работел многу професионално, имал неспоредлива улога во раководството на армијата. Секои две недели бил во контакт со неговата руска врска под името „Јуриј”, пишуваат тамошните медиуми.

Задачите за неговите „дополнителни работи” тој ги добивал преку еден приемник, но своите пораки ги пишувал на тајно писмо или, пак, нив директно, преку сателитски комуникации ги проследувал до Русите.

Интересот на Русија во австриската армија бил голем, дознала контраразузнавачка служба во текот на истрагата. Полковникот требало да собере колку што е можно повеќе чувствителни информации за воената авијација на Австрија, артилериските системи, како и брифинзи на седиштата.

Непосредно пред откривање на полковникот, тој испраќал извештаи за состојбата со миграцијата во Австрија и составувал детални профили на личности од многу високи офицери во австриската војска. Кога Русите добиле информации за можно откривање на нивниот шпион било наредено да се уништат сите материјали, но австриските власти успеале да го спречат тоа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Јункер се појави со фластер на лицето: Не обвинувајте ја Меј, оваа повреда не е од неа

Објавено пред

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска на прес-конференција во Брисел сe појави со фластер на лицето, а како што рече пред новинарите, се исекол утрово додека се бричел.

На прес-конференцијата што се одржа по состанокот со словенечкиот претседател Борут Пахор, а во пресрет на состанокот со британската премиерка Тереза Меј, Јункер се пошегува дека е важно да се објасни зошто носи фластер за јавноста да не помисли дека повредата му ја нанела британската премиерка.

Веднаш по состанокот со Пахор, Јункер во својот кабинет ја прими Меј, објави агенцијата „Хина“.

Портпаролот на британската премиерка претходно денеска објави дека Меј ќе има детаљни разговори со претседателот на Европската комисија.

Таа од ЕУ бара дополнителни отстапки во врска со нејзиниот договор за брегзитот со надеж дека така ќе добие поддршка од длабоко поделениот британски Парламент.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Турција: Европа мора да ја промени миграциската политика

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи на Турција ја критикува актуелната миграциска политика на Европа и посочи дека е време таа да биде изменета.

„Миграцискиот процес има влијание врз политиката на Европа. Миграциската политика во Европа мора да подлегне на промени“, посочи Сулејман Сојлу за време на шестата министерска конференција за будимпештанскиот процес, интеррегионален форум за миграција, кој се одржува во Истанбул.

Министерот додаде дека добронамерните активности на владите во Европа се засенети од сè почестите појави на расизам и дискриминација.

„Европа мора да преземе мерки и да се бори против расизмот и дискриминацијата и мора да се приспособи на мотото ‘Интегритет во различностите’ кога ќе одговара на мигрантските прашања“, додава Сојлу.

Будимпештанскиот процес е формиран во 1993 година, а претставува форум составен од над 50 влади и голем број меѓународни организации, чија цел е развивање одржливи системи за регуларна миграција.

За време на својот говор Сојлу изјави дека ниедна ера во текот на историјата не била без феноменот на масовна миграција.

„Она што треба да го сториме е заеднички да се справиме со миграцијата наместо да ја спречуваме“, вели Сојлу.

Прикажи повеќе...

Европа

Четворица европски пратеници приведени по упад во воздухопловна база

Објавено пред

Четворица пратеници од Европскиот парламент беа уапсени денес поради упад во белгиска воена база за која тврдеја дека наводно крие нуклеарни оружја.

„Утринава четворица пратеници од ЕП влегоа во белгиската воздухопловна база Клајне-Брогел“, информира зелената партија во официјално соопштение.

Пратениците Моли Скот Като, Мишел Риваси, Тили Мец и Томас Вајц беа приведени кога влегоа во базата.

„Тие држеа банери и повикуваа на зони без нуклеарно оружје во Европа и симболично ја блокираа пистата од базата Ф-16 бараќи повлекување на нуклеарните бомби на САД од територијата на Европа“, се вели во соопштението.

„Нашите активности имаат цел да ја повикаат ЕУ да ги отстрани нуклеарните оружја на САД од европската територија“, вели Като, пратеник во ЕК по потекло од Британија.

Според францускиот пратеник Риваси, 20-ина нуклеарни оружја се наоѓаат во базата и претставуваат закана за јавноста.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток6 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија7 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток7 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток9 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија11 час

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија12 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија13 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија13 часа

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија15 часа

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ15 часа

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија16 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ16 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија17 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија17 часа

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија18 часа

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион18 часа

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија19 часа

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Македонија19 часа

Синот на пратеникот Мисовски: Поднесов оставка поради хистеријата, се надевам јавноста ќе здивне

Откако Кристијан Мисовски, син на пратеникот Горан Мисовски, пред четири дена се повлече од работното место во Агенцијата за супервизија...

Свет20 часа

Ердоган: Турција не ќе може сама да се справи со нов бегалски бран од Сирија

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека неговата земја нема да може сама да се справи со уште еден бран...

Свет20 часа

Најмалку четворица повредени откако лавина зафати швајцарски скијачки центар

Четири лица беа повредени, од кои еден е во критична состојба, откако лавина ја погоди скијачката патека „Плен мор“ во...

Досие