Контакт

Свет

Mинибус влета во посетителите на концерт во Холандија

Објавено пред

Едно лице загина, а три се повредени кога минубус во раните утрински часови удри во посетители на концерт, на фестивалот „Пинк поп“, во Холандија.

Концертот беше одржан во градот Лимберг, кој се наоѓа на југот во Холандија.

Полицијата соопшти дека возачот на автобусот побегнал од местото, а по него била организирана потера.

Според наводите на медиумите, кон присутните влетал „мал бел автобус“. Во моментов се разгледува дали станува збор за терористички напад.

„Пинк поп“ е фестивал што се одржува од 1970 година и е еден од најстарите и најпочитувани фестивали во Холандија.

Европа

Компании за преработка на храна во Данска добија писма со опасна содржина

Објавено пред

 

Данските полицајци испитуваат бројни писма кои содржат неидентификувана прашина и закани, а кои се испратени од Белгија до неколку прехранбени компании во Данска.

Уфе Стормли од данската национална полиција изјави дека писмата содржат „опасна супстанција”, објави АП.

Сепак, тој одби да открие детали, бидејќи истрагата е во тек.

Данските медиуми објавија дека во писмата е баран „откуп” од 30.000 евра, или во спротивно ќе бидат заразени производите на тие компании.

„Даниш Краун“, кој се смета себеси за најголема европска компанија за преработка на месо, потврди дека добил такви писма.

Во соопштението се наведува дека слични писма биле испратени на адреси на неколку компании за преработка на храна во Европа.

Компанијата „Даниш Краун“, сепак, изјави дека ниту вработените ниту потрошувачите не се во опасност.

Прикажи повеќе...

Свет

Еден од напаѓачите во Шри Ланка студирал во Велика Британија

Објавено пред

Еден од напаѓачите, кои ги изведоа бомбашките напади на Велигден во Шри Ланка, студирал во Велика Британија, велат официјални претставници, покажуваат дополнителните детаљи за бомбачките-самоубијци.

Заменик-министерот за одбрана на земјата изјави дека бомбашот студирал во Велика Британија, пред да посетува курс во Австралија.

Во меѓувреме бројот на жртвите се зголеми на 360, а повеќе од 500 лица се наоѓаат во болница.

Премиерот Ранил Викрамесинг изјави дека Исламска држава може да биде поврзана со експлозиите.

Терористичката група ИС, вчера соопшти дека е одговорна за нападите, кои се насочени кон цркви и хотели, иако не обезбеди директни докази за нејзиното учество.

Прикажи повеќе...

Свет

Форумот „Појас и пат” во Пекинг ќе го следат 4.100 новинари, сниматели

Објавено пред

Вториот форум „Појас и пат“, кој ќе се одржи од 25 до 27 април во Пекинг, ќе го следат 4.100 претставници на медиумите, меѓу кои и 1.600 од странство.

Медискиот центар во кој ќе бидат сместени новинарите и медиумските работници за време на самитот, започна со пробна работа во вторникот.

Центарот се наоѓа во Кинескиот национален конгресен центар и се простира на 2.200 квадратни метри.

Постојат две новинарски конференциски хали со 546 компјутери и 210 лаптопи, според агенцијата Ксинхуа.

Во него, новинарите ќе имаат можност да пробаат супербрз 5G интернет, а работното време на центарот ќе биде од 6 часот наутро до 22 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија7 минути

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од Судот, во изјава...

Македонија36 минути

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, за „Макфакс“ вели дека е невозможно реисот Сулејман Реџепи да оствари средба со...

Македонија2 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет2 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија16 часа

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет21 час

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија22 часа

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ23 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ23 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија1 ден

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет1 ден

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион1 ден

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет1 ден

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет1 ден

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ2 дена

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа2 дена

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 20192 дена

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет2 дена

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Досие