Контакт

Свет

Автомобил со мигранти се заби во куќа во Унгарија – има загинати и повредени

Објавено пред

Седум лица загинаа, а четворица се повредени кога автомобил што превезувал мигранти удрил во куќа во Унгарија.
Како што пренесува „Спутник“, несреќата се случила во градот Морахалом, кој се наоѓа во близина на границата со Србија.

Според првите информации, возачот наводно побегнал од полицијата, но изгубил контрола и влетал во зградата, соопшти локалната полиција.

Според надлежните, се работи за автомобил со српски регистарски таблички, а возачот е уапсен и против него ќе се води постапка за криумчарење луѓе и предизвикување сообраќајна несреќа со многу жртви.

Свет

(Видео) Две групи американски носачи на авиони впловија во Јужното Кинеско Море

Објавено пред

Две групи американски носачи на авиони впловија на обука во Јужното Кинеско Море, соопшти денеска американското Министерство за одбрана

Во соопштението на Министерството се наведува дека две ударни групи на американски поморски носачи, предводени од нивните водечки бродови US Carl Vinson и US Abraham Lincoln, започнале со операции во Јужното Кинеско Море во неделата, пренесува Reuters.

Во соопштението се додава дека ќе спроведат вежби кои вклучуваат операции против подморници, операции за воздушно војување и операции за поморска забрана со цел да се зголеми борбената готовност.

Обуката ќе се одвива во согласност со меѓународното право во меѓународни води, додаваат од Министерството за одбрана, не наведувајќи детали.

„ Операциите како овие ни овозможуваат да ја подобриме нашата способност за борба, да ги убедиме нашите сојузници и партнери во решеноста на морнарицата да обезбеди регионална стабилност и да се бори против злонамерното влијание“ – рече командантот Ј.Т. Андерсон, кој ја предводи групата Абрахам Линколн

Прикажи повеќе...

Свет

Рекорден број на починати од Ковид-19 во Русија

Објавено пред

Во Русија, бројот на новозаразени со вирусот е зголемен за 65.109 во изминатите 24 часа, објави Рускиот кризен центар за борба против Ковид-19.

Вкупно 5.970 хоспитализации се пријавени поради коронавирус во последните 24 часа, што е пад од 3,9 отсто во однос на претходниот ден, јавува руската агенција ТАС С.

Во исто време, регистрирани се 655 нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати од Ковид во Русија се искачи на 326.767 од почетокот на пандемијата.

Вчера беа потврдени дури 679 смртни случаи.

Уште 21.714 лица закрепнале од Ковид во изминатите 24 часа, со што вкупниот број на закрепнати се искачи на 10.045.336.

Прикажи повеќе...

Европа

Италијански лекари и стоматолози кои не се целосно вакцинирани се суспендирани од работа

Објавено пред

Околу 1.900 италијански лекари и стоматолози се суспендирани од професионалното здружение на земјата поради неусогласеност со законите со кои се бара да бидат целосно вакцинирани против Ковид-19, вклучително и бустер.

Тоа изнесува 0,4 отсто од вкупното членство, но од здружението велат дека околу 30.000 други членови се уште не ја завршиле вакцинацијата. Здружението истакна дека некои од нив можеби не го прекршуваат законот затоа што можеби биле позитивни и сега не можат да ја примат вакцината или можеби имаат здравствени причини што не можат да се вакцинираат. Други чекаат да добијат дополнителна доза најмалку четири месеци по последната вакцинација.

„ Ова е бројка што не ја покажува реалната состојба на здравствените работници кои не ги почитуваат правилата“, вели Филипо Анели, претседател на здружението.

Италија бара сите здравствени работници, наставници, полицајци, припадници на вооружените сили и оние кои обезбедуваат услуги за жителите на домовите за стари лица да бидат целосно вакцинирани. Исто така, бара сите луѓе на возраст над 50 години да бидат целосно вакцинирани или неодамна закрепнати од болеста за да имаат пристап до услуги како што е јавниот превоз.

Здравствените работници мора да примат бустер доза за да бидат целосно усогласени, според законот усвоен од италијанската влада минатиот месец.

„ Суспензијата на невакцинираните лица од лекарското стручно здружение не треба да се сфати како казна. Целта, како што вели законот, е да се заштити јавното здравје и да се одржат соодветни безбедносни услови при пружањето на нега“ порача Анели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија13 минути

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија46 минути

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 час

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет2 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија2 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет2 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија3 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет3 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет4 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет4 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија16 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија17 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет19 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија21 час

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија24 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Досие