Контакт

Свет

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Нагорно-Карабах е провокативна

Објавено пред

Резолуцијата изгласана во францускиот Сенат, со која се бара признавање на Нагорно-Карабах како независна земја, е пристрасна и провокативна, соопшти Министерството за надворешни работи на Азербејџан.

„Најпрво, би сакале да нагласиме дека предлог-резолуција за ’потребата за признавање на Република Нагорно-Карабах‘, усвоен од францускиот Сенат, беше директно поставена од страна на група отворено проерменски сенатори“, велат од Министерството.

Оттаму соопштуваат дека француските Ерменци го користат конфликтот во Нагорно-Карабах за изборни цели додавајќи: „Прифаќањето на комплетно пристрасна резолуција од Сенатот може само да се смета како провокација“.

Иако резолуцијата усвоена од Сенатот не е правно обврзувачка, Министерството соопшти дека тоа фрла сомнеж на неутралноста на земјата со посредувачка улога.

„Исто така, ја поткопува репутацијата на Франција како фер посредник во азербејџанското општество. Наместо да прифаќа пристрасни резолуции, вклучувањето на францускиот Сенат во активности што служат за мир, стабилност и напредок во регионот би одговарало на интересите на Франција и би довело до одржлив развој во регионот“, се додава во соопштението.

Францускиот Сенат вчера усвои резолуција која повикува на признавање на Република Нагорно-Карабах. Односите меѓу двете поранешни советски републики се тензични од 1991 година кога ерменската војска ги окупира Нагорно-Карабах, меѓународно призната територија на Азербејџан, и седум соседни региони. Новите судири избувнаа на 27 септември и завршија по шест недели кога беше постигнато примирје со посредство на Русија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Јапонците вежбаат процес на вакцинација против коронавирус

Објавено пред

Додека чекаат да пристигне вакцината, јапонското Министерство за здравство и еден град во близина на Токио заеднички спровеле вежба за вакцинација против новиот коронавирус.

Судиите за вежби, одржани во Кавасаки, во префектурата Канагава, утврдиле протокол за вакцинација и провериле колку луѓе можат да примат вакцина за еден час, како и дали има области каде што луѓето доаѓаат премногу блиску едни до други, што го зголемува ризикот од инфекција.

Министерството ќе ги пренесе информациите и знаењето стекнато за време на обуката на локалните власти во Јапонија за да се обезбеди непречено спроведување на вакцинацијата.

Во вежбите во Кавасаки учествувале 24 лица, вклучувајќи лекари и медицински сестри.

Уште 20-ина луѓе глумеле дека примаат вакцина за таа пригода. На почетокот бил проверен нивниот идентитет и тие пополниле медицински прашалник, а потоа ја потврдиле постапката за вакцинација откако лекарите ја провериле нивната здравствена состојба и им било кажано да почекаат околу 15 минути за понатамошни набљудувања по таа лажна вакцинација.

Прикажи повеќе...

Европа

Ништо нема да се смени пред летото во 2022, смета водечкиот германски виролог

Објавено пред

Водечкиот германски виролог Кристијан Дростен очекува дека светот долго време нема да се врати во „нормалноста“ поради пандемијата.

Тој исто така вели дека не верува во можноста за слободно патување во текот на ова лето.

За јавниот сервис АРД, Дростен предупредува на влошување на епидемиолошката ситуација на пролет.

Тој вели дека по Велигден сè уште нема да има доволно вакцинирани луѓе и предупреди дека ако мерките се олабават тогаш, ќе има ново силно ширење на коронавирусот.

Дростен смета дека се корисни засилените гранични контроли и намалениот обем на воздушниот сообраќај.

„Ако имаме силна инфекција во земјата, тогаш не е многу важно дали се додава нешто однадвор, но ние веќе преминавме голем дел од патот и затоа мора да бидеме внимателни за тоа што доаѓа однадвор“, објасни тој.

Според него, пандемијата не може да се прогласи за поразена.

„Овој вирус не е безопасен. Не може да се претпостави дека веќе се покриени ризичните групи и да се прогласи победа над пандемијата. Потребно е постепено да се релаксираат мерките и секогаш да се анализира како тоа функционира“, подвлекува тој.

Што се однесува до летото 2022 година, Достен е убеден дека ќе изгледа подобро.

„Следното лето, за една и пол година, мислам дека ќе можеме да славиме“, вели тој.

Прикажи повеќе...

Свет

„Астразенека“ ќе произведе повеќе од 90 милиони дози вакцина во Јапонија

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Астразенека“ ќе произведе повеќе од 90 милиони дози вакцина во Јапонија, изјави портпаролот на јапонската влада, во време кога има се поголема загриженост дали земјата ќе има доволно дози за да започне одложена кампања за имунизација, пренесува „Ројтерс“.

Британско-шведската компанија му потврди на јапонското Министерство за здравство дека ќе произведува поголем дел од вакцините во нивната земја.

„Веруваме дека е многу важно да можеме да ја произведуваме вакцината дома“, рече генералниот секретар на јапонската влада, Кацунобо Като.

Јапонија планира да започне масовна имунизација против коронавирусот на крајот на февруари со вакцината на „Фајзер“, прво вакцинирајќи ги здравствените работници.

Владата во Токио нареди 120 милиони дози вакцини на „Астразенека“ и „Оксфорд“, од кои 90 милиони ќе бидат произведени во Јапонија, а остатокот ќе се набавува од увоз.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Се очекува британскиот сој на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот сој на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија37 минути

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет1 час

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет2 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет2 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ3 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет3 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет3 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет4 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет4 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион4 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија14 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет17 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет18 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија19 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија20 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија22 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија22 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија23 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија23 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Досие