Контакт

Свет

Азискa банда во Ротерхам силувала тинејџерки зашто биле лесна цел

Објавено пред

Осум мажи со јужноазиско потекло од Ротерам, северна Англија, сексуално злоупотребувале пет девојчиња бидејќи биле „лесна цел и имале потреба од љубов”, изјави во вторникот обвинителката Мишел Колборн, пренесува „Брејбарт“. Осумтемина мажи, од кои повеќето се од Јужен Јоркшир, се обвинети за десетици кривични дела меѓу кои силување, непристоен напад, лажно затворање и киднапирање дете.

Петте тужителки, кои сега се жени во триесеттите години, тврдат дека злоупотребата се случила помеѓу 1998 и 2005 година. Сите обвинети ги негираат обвиненијата.

Колборн го отвори случајот пред поротата во вторникот наутро, наведувајќи дека тинејџерките биле „лесна цел” на постарите мажи бидејќи доаѓале од нестабилни домашни средини и биле привлечени од возбудливото пријателство со постари азиски момчиња, пишува за Би-би-си.

Според сведочењата пред судот во Шефилд, на девојките наводно им биле дадени дрога и алкохол и биле сексуално малтретирани пред да бидат предадени на други мажи во градот.

Во еден случај на злоупотреба, една од тужителките, која тогаш имала помалку од 16 години, била однесен во Шервудската шума, била дрогирана и групно силувана во периодот меѓу август 2002 и август 2003 година. Како резултат на наводната злоупотреба девојката забременила, а нејзините родители ја принудиле да абортира.

Судењето продолжува и се очекува да трае шест недели.

 

Свет

Европски суд на правдата: Берлин има право да депортира бегалци во сиромашните земји на ЕУ

Објавено пред

Европскиот суд на правдата (ЕСП) објави дека Берлин има право да ги депортира барателите на азил во другите земји членки на ЕУ, истакнувајќи дека лошите услови за живот во овие земји не се причина да ги блокираат депортациите, пренесува „Спутник“.

Судиите изјавија дека исклучоците се применуваат само во екстремни случаи кога мигрантот е лишен од храна, хигиена и наоѓање засолниште.

Освен тоа, ЕСП пресуди дека барањата можат да бидат отфрлени ако апликантот веќе добива субвенционирана заштита во друга земја во блокот.

Според„Зидојче цајтунг“, од јануари до крајот на ноември 2018 година Германија депортирала 8.658 баратели на азил во други земји на ЕУ, што е повеќе од претходниот рекорд од 7.102 депортирани лица.

Во текот на истиот временски период германската Канцеларија за миграција побарала од другите земји членки на ЕУ да земат 51.558 бегалци кои пристигнале во Германија, а 35.375 молби биле одобрени. Така, уделот на депортираните бегалци нагло се зголеми на 24,5 отсто од 15,1 отсто во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Половина милион луѓе во опасност од циклонот Идаи

Објавено пред

Над  500 000 луѓе во градот Беира во Мозамбик се во опасност, предупредуваат претставници на една хуманитарна агенција, откако 90 отсто од градот беше „уништен“ од циклонот Идаи.

Циклонот од втора категорија ја погоди африканската земја со 175 км/ч на полноќ во четвртокот, уништувајќи огромна територија од земјата, пред да продолжи кон Зимбабве и Малави.

Во своето обраќањето на националното радио претседателот на Мозамбик, Филипе Ниузи, предупреди во понеделникот дека иако официјалната бројка на загинати изнесува 84, сè укажува на тоа дека бројката би можела да достигне рекордни 1 000 жртви.

Ниузи додаде дека ситуацијата претставува „вистинска хуманитарна катастрофа од огромни размери“.

Ако проценката на Ниузи е точна, тоа би значело дека тропскиот циклон Идаи е најсмртоносниот тропски циклон што ја погодил Јужна Африка.

Интернационалната хуманитарна организација „Доктори без граници“ (MSF) соопшти дека Беира и околните области останале без електрична енергија, а речиси сите комуникациски линии биле уништени.

„Главните патишта што водат кон Беира се отсечени, зградите се поплавени и сериозно оштетени, а сите бизниси се затворени“, рекоа од хуманитарната агенцијата, додавајќи дека „медицинските активности во болницата во Беира, во локалните здравствени центри и во целата заедницата престанаа целосно.“

Иако циклонот го погоди Мозамбик во четвртокот, беа потребни неколку дена за да се процени штетата што истиот ја предизвика, делумно поради лошата инфраструктура на земјата.

Прикажи повеќе...

Европа

Шведска тинејџерка која самата одлучи да го менува светот номинирана за Нобелова награда за мир

Објавено пред

Швеѓанката Грета Тунберг (16)  започна протест против климатските промени во август пред зградата на шведскиот парламент. Нејзините родители, мајката Малена Ерман, една од најпознатите шведски оперски пејачки, и таткото Сванте Тунберг, актер, се обидоа да ја одвратат од тоа, но таа беше упорна.

„Отсекогаш сум била девојка во заднина која не вели ништо. Мислев дека не можам да направам никакво поместување затоа што сум премногу млада“ – објаснува Грета, на која пред четири години ѝ дијагностицираа Аспергеров синдром, облик на аутизам и исклучителна социјална повлеченост.

Минувачите пред парламентот не ја разбираат нејзината мисија кога секој петок осамено стоеше со рачно напишан натпис „Школски штрајк за климата” (Skolstrejk för Klimatet). Осум месеци подоцна, оваа тинејџерка стана симбол на отпорот во целиот свет, а кога пристигна веста дека е номинирана за Нобеловата награда за мир, милиони млади луѓе ѝ се приклучија во таа борба.

„Неверојатно. Досега се вклучени повеќе од 71 земја и 700 места и градови. Бројките се зголемуваат и ова станува многу, многу забавно”, вели девојчето што го почна отпорот и стана негово заштитно лице.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Јакимовски: Не им се плашиме

Ексградоначалникот на општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски, при излез од старата во новата зграда на Кривичниот...

Македонија2 часа

(Видео) Како Јакимовски им овозможувал на фирми да добиваат државно земјиште по багателни цени

Во периодот од 2011 до 2017 година вработени во Општина Карпош на чело со тогашниот градоначалник Стевчо Јакимовски  легализирале бараки...

Свет3 часа

(Видео) Моќен говор на премиерката на Нов Зеланд: Никогаш нема да го изговорам името на терористот кој уби 50 луѓе

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, во својот прв говор во националниот парламент по терористичкиот напад што се случи во...

Македонија3 часа

(Видео) Таксистите до Шилегов: Тргнете ги дивите таксисти, доста ни го јадат лебот

Нелиценцирани возила без таксиметри, преполни такси-станици од нелегални таксисти, непријавени такси-возачи, лебот на таксистите им го земаат пензионирани полицајци, пожарникари...

Свет5 часа

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет...

Крвав четврток5 часа

Семејствата на притворените за 27 април со гаранции се жалат кај народниот правобранител

Семејствата на осудените и притворени со гаранција ќе поднесат претставка до Народниот бранител затоа што при активна гаранција им бил...

Македонија6 часа

Локализиран пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот што вчера попладнето избувна на Скопска Црна Гора, кај местото викано Влаин Гроб, во село Матејче, утринава е локализиран,...

Европа7 часа

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството...

Македонија17 часа

(Видео) Власта и опозицијата без договор за СЈО

Петчасовната работна средба во Министерството за правда на која се разгледуваа амандманите на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за Законот за...

Свет21 час

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ24 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија24 часа

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет1 ден

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет1 ден

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија1 ден

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија1 ден

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ1 ден

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет1 ден

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион1 ден

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Досие