Контакт

Европа

Кога Англија губи во фудбал, расте семејното насилство, покажуваат најновите истражувања

Објавено пред

Најнова студија открива дека семејното насилство во Англија се зголемило за 38 проценти кога нејзината фудбалска репрезентација губи на фудбалски натпревари.

Жртвите на семејно насилство повикувале хуманитарни организации за поддршка, по загубата на Англија од Италија во финалето на Евро 2020 во неделата вечерта.

Хуманитарните организации за семејно насилство, за женска помош и поддршка се обратија до сите оние кои претрпеле ескалирано насилство во своите домови откако милиони луѓе во Велика Британија го следеа поразот на нивната фудбалска репрезентација.

Двете организации соопштија дека бројот на пријавени случаи на злоупотреба бил зголемен по фудбалските натпревари, а студија од Универзитетот во Ланкастер сугерира дека насилството најмногу се зголемило кога Англија губи, пренесуваат англиските гласила.

„Фудбалот не предизвикува семејно насилство – тоа е предизвикано од насилници кои решаваат да употребат сила и контрола над своите жртви“, рече Фарах Назир, извршна директорка на „Женска помош“.

„Знаеме дека бројот на пријавени случаи на семејно насилство се зголемува во деновите на фудбалските натпревари“, додаде таа.

„Зголемената потрошувачка на алкохол и силните емоции поврзани со играта може да предизвикаат зголемување на постојното насилство, тежина и фреквенција“, рече Назир.

Извршниот директор за бегалци Рут Дејвисон се согласи дека фудбалските турнири го влошуваат веќе постојното насилно однесување и им порача на жртвите дека тие не се сами.

„Низ целото европско првенство, нашата порака до жените и девојките изложени на семејно насилство беше јасна:„Вие не сте сами, светилиштето е тука за вас “.

„Без оглед на тоа кој победи и кој загуби во фудбалот, домашната злоупотреба е системска, тоа е намерно однесување и се случува во текот на целата година“, нагласи таа.

Откриено е дека иако семејното насилство се намалило за време на двочасовниот период на играње, злоупотребата започнала да се зголемува потоа и овој ефект достигнал врв 10 до 12 часа подоцна.

Европа

Орбан: Унгарија не сака пари од ЕУ ако се условени со откажување од законот

Објавено пред

Унгарија не сака да прифати пари од специјалниот фонд на Европската Унија (ЕУ) за помош во отстранување на последиците од пандемијата, доколку тоа е условено со барање Будимпешта да се откаже од законот со кој се забрануваат информации во училиштата за хомосексуалноста, изјави премиерот Виктор Орбан.

Оваа одлука на администрацијата на Орбан е објавена во Службен весник.

На почетокот на месецот, во Унгарија стапи на сила закон, на основа на којшто е забранета во училиштата употребата на материјали кои се оценети како промоција на хомосексуалноста и промената на полот.

Европската Kомисија минатата недела почна правна постапка против Унгарија, чијашто администрација ја обвинува за кршење на правата на ЛГБТ популацијата.

Во указот на унгарските власти се наведува дека Европската Комисија го одложува одобрувањето на планот за обнова на Будимпешта поради „нејзиното политичко спротивставување на националниот закон за заштита на децата“.

„Унгарија ќе прифати само договор во кој Европската комисија не наметнува услови на Будимпешта којашто не се однесува на другите членки“, се наведува во указот.

Прикажи повеќе...

Европа

Германска новинарка се извалкала со кал за да прикаже дека помагала во чистењето по поплавите

Објавено пред

Новинарка од Германија е отпуштена откако на социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како таа се мачка со кал пред вклучувањето во живо, пред да јави дека помагала во чистењето на последиците од катастрофалните поплави во градот Бад Минстерајфел.

Додека чекаше да се вклучи во живо на телевизијата РТЛ, 39-годишната репортерка Сузана Олен, намерно се мачка со калта, за да изгледа како да се вклучила во активностите за расчистување на поплавениот град. Откако прво си ја извалка облеката, Олен намачка од калта и на лицето.

Пред да биде објавена скандалозната снимка, направена од случаен сведок, телевизијата го објави прилогот на Олен под наслов „Чистење по поплавата: Репортерката на РТЛ помага во расчистувањето на Бад Минстерајфел“.

Телевизијата се извини за неетичкиот потег на нејзината новинарка.

„Пристапот на нашата репортерка е во спротивност со нашите принципи и стандарди. Поради тоа, ја отпуштивме новинарката веднаш штом слушнавме што направила“, велат од РТЛ.

Во катастрофалните поплави кои зафатија делови од Германија минатата недела, загинаа 128 луѓе.

Прикажи повеќе...

Европа

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Објавено пред

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште се водат за исчезнати, покажуваат новите владини податоци.

Германските метеоролошки служби повикаа на претпазливост поради новите врнежи од дожд викендов на западот на земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион24 минути

(Видео) Косовски автобус се прврте во Хрватска, загинаа 10 лица

Десет лица загинаа откако автобус со косовски регистерски таблички се преврте кај Славонски Брод, соопшти хрватската полиција. Автобусот сообраќал на...

Свет1 час

Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија2 часа

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија2 часа

Мал процент на граѓани кои се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија2 часа

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија16 часа

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија18 часа

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија21 час

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет22 часа

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија1 ден

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа1 ден

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт2 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија2 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија2 дена

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет2 дена

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Досие