Контакт

Свет

Али Шамхани: Техеран ќе одговори десеткратно на секое непријателско дејство 

Објавено пред

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хаменеи, еден ден по серијата изјави од високи функционери на Исламската Република за плановите за воено зајакнување, изјави дека моќта на иранските сили треба да се зголеми за да се исплаши непријателот, пренесува „Спутник“.

„Ерата на напад и итно повлекување е завршена во светот и Техеран десеткратно ќе одговори на секоја непријателска мерка против нашата земја. Способни сме да се заштитиме себеси во секоја област“, изјави во понеделникот адмиралот Али Шамхани, секретар на иранската Врховна национална безбедност, пренесува „Тасним“.

Во соопштението се споменуваат неодамнешните изјави од високи ирански функционери вклучувајќи го и врховниот лидер, ајатолахот Али Хаменеи, кој потврди дека Техеран има намера да ја зголеми својата воена моќ.

Изјавите доаѓаат во услови на влошување на односите меѓу Иран и САД. Тензиите ескалираа кога Вашингтон го објави своето повлекување од иранскиот нуклеарен договор во март. На 6 август САД повторно воведоа санкции против Техеран ограничувајќи ја трговијата со злато и благородни метали во Иран, продажбата на алуминиум, челик, јаглен и одредени видови софтвер, како и забрана за купување американски долари од страна на иранската влада, но и откупување на суверениот долг на Иран и купување на иранскиот ријал.

 

 

Европа

Директор на најголемата данска банка поднесе оставка поради перење пари во Естонија

Објавено пред

Од

Генералниот директор на  „Данска банка“, Томас Борген, поднесе оставка неколку часа пред презентацијата на внатрешниот извештај за наводно големо перење пари преку филијала на банка во Естонија.

„Данска банка“ не успеа да ја исполни својата одговорност во случај на евентуално перење пари во Естонија. Жалам заради тоа”, рече Борген во изјавата, додавајќи дека и покрај тоа што според извештајот е „чист”, смета дека е исправно за сите страни да поднесе оставка.

Данските регулатори во мај објавија дека имало „сериозни недостатоци” во активностите на филијалата на „Данска банка“ во Естонија за спречување на перење пари, по годинешниот извештај за паричните текови на членовите на семејството на рускиот претседател Владимир Путин.

Регулаторите и дадоа осум наредби на „Данска банка“ кои требаше да ги исполни до 30 јуни.

Прикажи повеќе...

Европа

Меј пред самитот во Салцбург: Блиску сме до договор со ЕУ за брегзит

Објавено пред

Од

Велика Британија и Европската Унија се блиску до договор за брегзит, напиша британската премиерка, Тереза Меј, во авторски текст во германскиот весник „Велт” и ја повика Европската комисија да ја подобри својата позиција за да постигне договор пред почетокот на неформалниот самит на ЕУ во австрискиот град Салцбург.

Ројтерс објави дека Меј кажала дека е неопходно двете страни да покажат добра волја за да го избегнат британското нерегулирано заминување од европскиот блок во март следната година, во врска со што постои стравување дека тоа би можело да предизвика големи економски проблеми.

Денеска во Салцбург почнува дводневниот состанок на водачите на ЕУ, на кој ќе се одржат разговори за кои британскиот премиер, Доминик Раб, рече дека ќе бидат „важна пресвртница”.

Прикажи повеќе...

Свет

Шојгу: Русија соодветно ќе одговори за соборениот воен авион

Објавено пред

Од

Рускиот авион Ил-2, кој беше соборен во Сирија, вршел извидувачки задачи во зоната на деескалација во Идлиб, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу.

„Во зоната на напад, да бидам попрецизен, меѓу авијацијата на Израел (четири авиони Ф-16) и територијата на Сирија, беше нашиот извидувачки авион Ил-20 со 15 членови на екипажот, кој вршеше задачи на извидување во зоната на деескалација во Идлиб“, објасни Шојгу на колегиумот на Министерството за одбрана.

Тој додаде дека по инцидентот со авионот Ил-20 во Сирија, го информирал израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман, дека Русија нема да остане без одговор на акцијата на израелските воздухопловни сили, поради која загинале 15 руски војници.

„Денес ги известивме израелските колеги, конкретно, јас го информирав израелскиот министер за одбрана, дека нема да допуштиме такви активности и чекори да минат без одговор“, информираше Шојгу на одборот.

Израелските ловци Ф-16 вршеле напади врз Сирија користејќи го рускиот авион како закрила, со идеја дека сириските противвоздушни сили нема да дејствуваат во тој правец.

Шојгу воедно истакна дека рускиот Ил-20 бил соборен како резултат на возвратните дејства на сирискиот систем за воздушна одбрана врз израелскиот воздушен напад.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

(Видео) Уставниот суд ја почна седницата за референдумот

Почна седницата на Уставниот суд на која точка на дневен ред е иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на...

Вести50 минути

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија1 час

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија1 час

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија21 час

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура22 часа

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ23 часа

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет2 дена

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news2 дена

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија2 дена

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Македонија2 дена

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во...

Свет2 дена

Милијардерот Марк Бениоф го купува магазинот „Тајм“

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“....

Македонија2 дена

Американскиот секретар за одбрана допатува во Скопје, загрижен е за мешањето на Москва во резултатот на референдумот

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, утринава слета на Меѓународниот аеродром  „Скопје“ и беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила...

Досие