Контакт

Свет

Амбасадорот на Венецуела во Русија: Гваидо во Србија учел како се организираат протести

Објавено пред

Амбасадорот на Венецуела во Русија, Карлос Фариа Тортос, изјави дека САД уште пред 10 години го врбувале претседателот на парламентот, Хуан Гваидо, кој се прогласи за претседател и дека тој е марионета на Вашингтон.

„Гваидо кој никој не го знаеше пред тоа, го врбуваа САД уште пред 10 години. Според нашите податоци, него го испратиле во Србија за да учи, што веројатно вие знаете. Оттогаш почна сè“, изјави дипломатот, пренесе „Спутник“

„Потоа дојде времето и рекоа дека е подготвен. Но тој не е за оваа задача. Тој е само марионета, зад него стојат и говорат САД“, додаде амбасадорот на Венецуела.

Во Венецуела на 21 јануари почнаа масовни протести против актуелниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро. Претседателот на парламентот во земјата, Хуан Гваидо, на 23 јануари се прогласи за привремен шеф на државата. САД и други земји го признаа Гваидо и побараа од Мадуро да не дозволи насилни акции против опозицијата. Лидерот на Венецуела, Никола Мадуро, како легитимен претседател го признаваат Русија, Кина и други земји.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Прва средба Путин – Ким во Владивосток

Објавено пред

Светска тема број еден денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Аналитичрите ја споредувааат средбата со онаа меѓу Ким и американскиот претседател, Доналд Трамп.

Путин и Ким во Владивосток ќе разговараат за решавање на корејскиот проблем, како и за зајакнување на билатералната соработка меѓу Северна Кореја и Русија.

Руските аналитичари наведуват дека станува збор за историска посета на Ким на Русија.

„Доаѓањето на Ким Џонг-ун на разговор со Путин за нуклеарното разоружување зборува само едно – дека тој не постигал договор со Трамп и дека резултатите од тие разговори  биле разочарувачки за Ким“, вели Павел Фелдман од Институтот за стратешки истржувања и прогонози при Рускиот универзитет за пријателство.

Владимир Колотов, директор на Институтот Хо Ши Мин на Државниот универзитет во Санкт Петербург, смета дека Русија може да одигра значајна улога на Корејскиот полуостров.

„Русија не може да ја одигра улогата на САД, но може да се обиде да ја деблокира ситуацијата што моментално е во ќорсокак. Дури и самитот во Ханој не помогна. Американците поставија услови кои не можат да се исполнат, што е унилатерално разоружување. Можеби Путин ќе успее да го ублажи овој проблем со зајакнување на безбедноста на Корејскиот полуостров од една страна, а од друга страна, обидувајќи се да влијае на секој чекор во правец на разоружување на Пјонгјанг, Американците да тргнат некоја санкција“, вели тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Тинејџерката Грета Тунберг фаворит за Нобеловата награда за мир

Објавено пред

По инспирирањето илјадници луѓе од целиот свет да протестираат против климата, шведската тинејџерка Грета Тунберг стана фаворит за добивање на Нобеловата награда за мир во 2019 година, според водечката британска обложувачница „Ледброкс“.

Тунберг, која се појави на глобалната сцена со организирање училишни протести поради недостиг на активности во борбата против климатските промени, има најголеми шанси да ја освои престижната меѓународна награда со квота од 5/2, според „Ледброкс“.

Ако ова 16-годишно девојче ја освои наградата, таа ќе биде најмладиот добитник на Нобеловата награда за мир.

Титулата на најмлада добитничка во моментот ја има пакистанската активистка Малала Јусуфзаи, која ја доби наградата во 2014 година на 17 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку 60 мртви во поплави во југоисточна Африка

Објавено пред

Најмалку 60 лица загинаа, а повеќе од 1.000 луѓе ги напуштија своите домови, откако обилни дождови предизвикаа поплави и свлечишта  по должина на брегот на југоисточна Африка, соопштија локалните власти.

Поплавите најтешко го погодија подрачјето во околината на пристанишниот град Дурбан во Јужноафриканската Република.

Како што јави „Ројтерс“, срушени се голем број станбени објекти, а спасувачите ги пребаруваат рушевините.

Властите во Танзанија наредија евакуација на жителите од ниските подрачја и затворање на училиштата и канцелариите, пред налетот на тропскиот циклон Кенет, на брегот на соседен Мозамбик, кој е најавен за в четврток.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести6 минути

Прва средба Путин – Ким во Владивосток

Светска тема број еден денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Аналитичрите ја споредувааат...

Македонија15 часа

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија16 часа

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Македонија16 часа

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија17 часа

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 201918 часа

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ18 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија21 час

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија21 час

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија21 час

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија23 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет23 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет2 дена

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија2 дена

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ2 дена

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 дена

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија2 дена

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија2 дена

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Досие