Контакт

Свет

Амбасадорот на Израел во ОН ја напушти салата на ГС за време на обраќањето на Ердоган

Објавено пред

Израелскиот амбасадор во ОН, Гилад Ердан, кој присуствуваше на средбите во живо во Генералното собрание на ОН, ја напушти салата во текот на обраќањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој остро го критикуваше Израел, пренесува „Анадолија“.

Ердан ја напушти салата додека Ердоган во видеопораката по повод 75-годишнината од ГС на ОН говореше за израелската политика на угнетување, насилство и заплашување кон Палестинците. Ердоган во дел од обраќањето за Палестина потсети дека Израел и понатаму продолжува со напади и со насилство врз светиот град Ерусалим.

„Валканата рака што посега кон приватноста на Ерусалим, каде што коегзистираат светите места на трите големи религии, постојано ја зголемува својата дрскост. Палестинскиот народ повеќе од половина век се спротивставува на израелската политика на угнетување, насилство и заплашување.

По одбивањето на документот за предавство што на палестинската страна се обидоа да ѝ го наметнат како ‘договор на векот’, Израел ги забрза напорите тврдината да ја освои однатре со помош на своите соработници. Турција нема да даде поддршка на ниеден план на кој не се согласува палестинскиот народ“, рече Ердоган, зборувајќи за американскиот мировен план меѓу Израел и Палестинците, кој предвидува основање палестинска држава само во Газа.

Тој истакна дека некои земји во регионот му пружиле поддршка на Израел, со што отворено ги прекршиле основните норми на меѓународното право.

„Земјите кои изјавија дека имаат намера да отворат амбасади во Ерусалим, спротивно на резолуциите на ОН и меѓународното право, само дополнително го комплицираат конфликтот.  Палестинското прашање може да се реши со воспоставување независна и суверена палестинска држава со Источен Ерусалим како главен град врз основа на границите од 1967 година. Барањето други решенија е залудна, еднострана и неправедна постапка“, рече турскиот претседател.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Демонстранти фрлаа со јајца кон Руди Џулијани и кон поддржувачите на Трамп во Њујорк

Објавено пред

Демонстрантите против Доналд Трамп фрлаа јајца и упатуваа навреди кон приврзаниците на американскиот претседател,  вклучувајќи го и поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани.

На видеото се гледа пропаганден караван со знаме – идентификуван на интернет како собир „Евреите за Трамп“- предводен од Џулијани кој е „бомбардиран“ со јајца, а еден демонстрант извикува: „Е***и ѓубриња“.

„Е*и се Руди“, се слуша друг човек како вреска.

„Врати се на Лонг Ајленд е***а кукавицо“, вика друг човек.

Еден демонстрант се гледа како кине знаме „Поддршка за сините“. Друго видео покажува дека полицајците ги спречуваат демонстрантите да го следат карванот за Трамп.

Поддржување на Трамп се судриле со демонстрантите против Трамп на „Тајмс сквер“, каде што двете страни си размениле удари, а врз возилата во карванот била истурена црвена боја.

Караванот од автомобили возел низ делови од Менхетн и Бруклин.

Судирите не завршиле во Мидтаун. Видео објавено на Твитер подоцна во текот на денот покажува демонстрант кој фрла јајца кон караванот седнат покрај автопатот во Проспект Парк.

„Имам еден куп од овие, бејб. Цел ден можам да го правам ова. Серковци, научете каде ви е местото“, се слуша човекот како вика додека вади јајца од картон и ги фрла.

Полициски извори соопштија дека најмалку седум лица биле уапсени за време на немирите, а двајца полицајци биле повредени.

Полицијата соопшти дека еден демонстрант бил уапсен и за прскање бибер спреј кон седумчлено семејство кое било во возило што било дел од караванот.

Прикажи повеќе...

Европа

Почина потпретседателот на германскиот Парламент, Томас Оперман

Објавено пред

Потпретседателот на германскиот Парламент, Томас Оперман почина ненадејно, објавија германските медиуми.

На политичарот од редовите на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) му се слошило синоќа за време на снимањето за ЗДФ, и веднаш бил пренесен во болница.

Министерот за труд Хуберт Хајл преку „Твитер“ изрази сочувство за смртта на неговиот сопартиец.

На крајот на август, Оперман објави дека нема да учествува на претстојните парламентарни избори.

„По три децении како пратеник во покраинското собрание на Долна Саксонија и во Бундестагот, сега е најдобро време да се направи нешто друго и да се свртиме кон нови проекти“, рече тој тогаш.

Од 2013 до 2017 година, Оперман бил шеф на парламентарниот клуб на СПД во Бундестагот.

Во неговата изборна единица, Гетинген, тој бил директно избран четири пати по ред.

Како потпретседател на Бундестагот, тој се залагал за намалување на парламентот и за реформа на изборниот закон.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 828 новозаразени, починаа 15 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 828 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 15 лица починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во Хрватска во моментов е 10.919, а меѓу нив 864 пациенти се во болница.
Има 65 пациенти на респиратор.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се 37.208 лица заразени со коронавирус, од кои 452 починале.Вкупно се опоравиле 25.837 лица, од кои 1.038 во последните 24 часа.Во моментов има 26.730 лица во самоизолација. До денеска се тестирани вкупно 449.541 лице, од кои 3.973 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Домашните слави да се слават исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број на семејства ширум државата ги чествуваат...

Регион1 час

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење...

Европа2 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа3 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ3 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет3 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија3 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија14 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет15 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија16 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија18 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион19 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион21 час

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа22 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион23 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ1 ден

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија1 ден

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија2 дена

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Досие