Контакт

Свет

Американец го фалсификувал потписот на Обама на дозволата за оружје

Објавено пред

Маж од американската сојузна држава Тенеси е уапсен кога наводно аплицирал за поседување пиштол со името на поранешниот претседател Барак Обама.

Роберт Халик (51) од градот Чатануга е приведен поради лажно сведочење, фалсификат и кражба на идентитет, пренесуваат американските медиуми.

Според информациите, Халик првин го користел сопственото име за да аплицира за дозвола за носење пиштол во Тенеси во ноември 2020 година, но бил одбиен.

Халик потоа се пријавил за дозвола вторпат испраќајќи пошта во формулар на 21 јануари користејќи го името „претседател Барак Х. Обама“ и фалсификувајќи го потписот на поранешниот врховен командант.

Против државниот закон е да се фалсификува име на лице на апликација за дозвола за оружје.

Халик во неколку наврати тврдел дека е Барак Обама на објавите на социјалните мрежи, кои датираат уште во 2019 година.

Свет

Болсонаро им порача на граѓаните: Престанете да лелекате

Објавено пред

Откако во Бразил беше регистриран рекорден број на смртни случаи од коронавирус два последователни дена, претседателот Жаир Болсонарао им порача на граѓаните денес да престанат со лелекање и да продолжат понатаму.
Бразил е на второто место во светот по бројот на жртви на коронавирус, веднаш по САД, наведува „Ројтерс“.

Земјата во моментов се соочува со најлошата фаза на пандемија, а пренатрупаните болници го водат здравствениот систем во колапс, пишува британската агенција.

„Доста беше паника и лелекање, уште колку време можеме да плачеме? Колку долго ќе останете дома додека сè е затворено? Никој повеќе не може да издржи. Жалиме за секој починат, но ни треба решение“, рече Болсонаро пред насобраните на еден настан.

Според објавените податоци на Министерството за здравство, во последните 24 часа се регистрирани 75.102 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број на нови случаи за еден ден од јули минатата година.

Прикажи повеќе...

Свет

Заврши процената на вакцината „епивак корона“ и втората фаза на „спутник лајт“

Објавено пред

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко потврди дека стручната процена на употребата на вакцината „епивак корона“ кај постари лица, изработена од Државниот научен центар „Вектор“, како и втората фаза на клинички испитувања на вакцината „Спутник лајт“, е завршена, пренесува ТАСС.

„Втората фаза од клиничките испитувања за ‘спутник лајт’ е завршена и тие сега се испраќаат на стручна процена. Завршена е и процената на вакцината ‘епиВак корона’ произведена од центарот ‘Вектор’за лица над 60 години“, потврди министерот на конференцијата за печат.

ТАСС јавува дека на 16 ноември, руското Министерство за здравство издало дозвола за клинички испитувања на вакцината „епиВак корона“ на 150 волонтери над 60 години, а дозвола за испитувања на 3.000 волонтери над 18 години е издадена на 18 ноември.

Министерството за здравство, исто така, издаде дозвола во јануари да спроведе клинички испитувања на вакцината против коронавирус „спутник лајт“, која е прва компонента на вакцината „спутник В“ и која, според директорот на центарот „Гамалеј“, Александар Гинзбург, обезбедува заштита за четири или пет месеци и ја намалува можноста лицето да добие потежок облик на Ковид-19, наведува агенцијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Молдавија прва во Европа доби вакцини од Ковакс

Објавено пред

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, објави претседателката Маја Санду.

Таа на „Твитер“ напиша дека првата транша од 14.000 дози вакцини пристигнала во Молдавија синоќа, пренесува „Ројтерс“.

Во Молдавија имунизацијата започна пред три дена со вакцините на „Астра зенека“, донирани од Романија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирус

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија47 минути

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени во кои ноќеска беше пукано се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион53 минути

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет1 час

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско утрово на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа2 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет2 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет14 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија15 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет16 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет18 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија21 час

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија21 час

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија23 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион24 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија1 ден

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија1 ден

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа1 ден

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија1 ден

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет2 дена

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија2 дена

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Досие