Контакт

Свет

Американец пет години држел жена како сексуална робинка

Објавено пред

Маж од Северна Каролина држел жена како сексуална робинка цели пет години и сега се соочува со обвиненија за трговија со луѓе.

Салвадор Еспиноза Ескобар (48) од Ешбор бил уапсен во средата бидејќи држел жена во сексуално ропство, скратувајќи ги нејзините основни животни потреби уште од јануари 2015 година, во замена за присилни сексуални акти, се вели во полициското соопштение.

Ескобар се појави на суд во петокот и бил пуштен со кауција од 100.000 долари. Властите засега не сакаат да го објават идентитетот на жртвата, а истрагата е во тек, пренесува Си-ен-ен.

Oндреа Азелтон, полициски командир, за локалните медиуми изјавила дека Ескобар наводно не ѝ давал храна на жената кога не сакала да има секс со него.

Локалните власти соопштија дека жената е во стабилна состојба.

Свет

Поранешниот туниски претседател Марзуки го осуди државниот удар

Објавено пред

Поранешниот туниски претседател, Монсеф Марзуки, го осуди распуштањето на владата и суспендирањето на Парламентот од страна на претседателот на земјата Кајс Саид, нарекувајќи го пуч, пренесува „Анадолија“.

„Саид го прекрши Уставот на кој се заколна и си ги даде себеси сите овластувања. Саид се смета себеси за шеф на извршната власт и прв судија. Ако пучот успее, економските и здравствените услови [на земјата] уште повеќе ќе се влошат “, предупреди Марзуки во видеопораката објавена на Фејсбук, нарекувајќи го Саид „најголемиот проблем за Тунис“.

Во својот вчерашен говор, Саид рече дека ќе го укине имунитетот на сите пратеници и дека ќе ја преземе улогата на јавен обвинител, појаснувајќи дека ја донел оваа одлука по консултации со премиерот Хичем Мечичи и со претседателот на парламентот, Рашед Гануши.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Нема да има повеќе војни во Либија, вели премиерот Дибејбе

Објавено пред

Либискиот премиер Абдул-Хамид Дибејбе изјави вчера дека повеќе нема да има војни во Либија и дека неговата влада ќе му ги обезбеди на Сабха, регион на југот од земјата, сите потребни услуги за ублажување на страдањата на луѓето, пренесуваат локалните медиуми.

Дибејбе вчера посочи дека неговата влада е посветена на обезбедување на Сабха со план за поддршка на безбедносниот апарат за борба против криминалот и тероризмот и обезбедување на изборите закажани на 24 декември.

„Владата ќе издвои 500 милиони динари (180 милиони американски долари) во битката на Министерството за здравство против Ковид-19, рече тој,  а вакцините и лековите постепено ќе пристигнуваат во Либија,“ објасни тој.

Либискиот премиер истакна дека Владата на национално единство постигнала значаен напредок во обединувањето на поделените државни институции во земјата и стави акцент на пречките пред обединувањето на Армијата.

Во меѓувреме, ЕУ на почетоот од месецов стакна дека работи на планот за воена мисија во Либија со цел полето на воена активност да не биде оставено на трети земји.

„Мировниот процес во Либија бара разоружување, ликвидација и реинтеграција од големи размери на борците, како и реформи во безбедносниот сектор. Ако либиските власти прифатат, може да се добие правото авионите за набљудување на ЕУ да летаат над територијата на земјата,“ се вели во извештајот на ЕУ од 1 јули.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Јордан лани бил нападнат од дронови од иранско производство, тврди кралот Абдула Втори

Објавено пред

Јорданскиот крал Абдула Втори вчера изјави дека неговата земја минатата година била нападната од беспилотни летала и ракети од иранско производство.

„За жал, Јордан беше нападнат од беспилотни летала што се покажа дека се со ирански потпис и тоа беше проблем со кој моравме да се справуваме изминатата година и кој ескалира“, рече кралот Абдулах во интервју за Си-ен-ен.

Тој во интервјуто посочи на бројни проблеми поврзани со Иран, вклучувајќи ги иранската нуклеарна програма, развојот на балистички ракети, кибернападите и престрелките по должина на границите со Јордан.

„Иранската балистичка технологија драматично се подобри. Го видовме тоа, за жал, во нападите против американските бази во Ирак. Видовме дека Саудијците се напаѓани со ракети од Јемен. Израел од Сирија и од Либан, до одреден степен“, рече Абдула Втори.

„Она што ќе го промаши Израел понекогаш слетува во Јордан… Додајте ги на тоа зголемените кибернетички напади врз многу наши земји. Престрелките на нашите граници се зголемија речиси до ниво на ескалацоја со Исламска држава“.

Кралот Абдула Втори во моментов е во двонеделна посета на САД каде што минатата недела се сретна со американскиот претседател Џо Бајден, со што стана првиот лидер на Блискиот Исток што ја посети Белата куќа откако Бајден дојде на функција.

Јорданско-иранските односи беа во прекин речиси две децении откако Јордан го поддржа Ирак во неговата војна против Иран во 80-тите години на минатиот век.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија4 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија5 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија5 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија5 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа6 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија6 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет8 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија8 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија10 часа

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија1 ден

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион1 ден

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија1 ден

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија1 ден

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија1 ден

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија1 ден

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија2 дена

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Досие