Контакт

Свет

Американец се опоравил од Ковид-19, но добил сметка за лекување од милион долари

Објавено пред

Седумдесет годишен Американец, кој бил во многу критична состојба поради Ковид-19, добил шокантно висока сметка од 1,1 милион американски долари за трошоците за лекување во болница, пишува „Сиетл Тајмс“.

Мајкл Флор бил примен во болница во Сиетл на 4 март и останал таму 62 дена. Во еден момент тој бил толку блиску до смртта што сестрите му го држеле телефонот за да може да се збогува со сопругата и децата.

Спеак, Мајкл се опоравил и бил пуштен од болницата на 5 мај, на задоволство на лекарите и медицинските сестри кои се грижеле за него, за на крајот да добие сметка на 181 страница во висина од 1.122.501 долари, изјавил тој за весникот.

Тоа вклучува: 9.736 долари дневно за соба на интензивна нега, речиси 409.000 долари за претворање на собата во стерилен простор за 42 дена, 82.000 долари за употреба на респиратор за 29 дена и скоро 100.000 долари за двата дена кога бил во животозагрижувачка состојба.

Флор го покрива „Медикер“, програмата на Владата за осигурување на стари лица и нема да треба да плаќа од свој џеб, објави во саботата „Тајмс“.

Но, во земја каде здравствениот систем е еден од најскапите во светот и мислата да се направи достапен за секого останува многу контроверзна, тој рече дека се чувствува виновен, знаејќи дека даночните обврзници ќе ги сносат повеќето од трошоците за негово лекување.

„Спасот на мојот живот чинеше милион долари и секако дека сметам дека тоа се добро потрошени пари… Но знам дека можеби сум единствениот што ќе го каже тоа“, истакнал Флор за „Тајмс“.

Конгресот одобри гигантски план за одржување на американската економија за време на коронавирусот, кој вклучува буџет од 100 милиони американски долари како компензација за болниците и приватните осигурителни компании кои се грижат за лекувањето на пациенти со Ковид-19.

Свет

Судијка во САД го блокираше извршувањето на втората смртна казна на сојузно ниво по пауза од 17 години

Објавено пред

Федерална судијка од Окружниот суд во Вашингтон го блокираше извршувањето на смртна казна над обвинетиот Весли Пурки.

Доколку егзекуцијата беше извршена, тоа ќе беше втора смртна казна изречена на сојузно ниво во рок од само два дена во последните 17 години.

Министерството за правда на САД имаше намера да го погуби Весли Пурки, осуден за силување и убиство на 16-годишно девојче, денес, и покрај забелешките на неговите адвокати дека Пурки има деменција и повеќе не е во можност да ја разбере казната изречена за него.

Претходно во текот на денот, судијката од Окружниот суд во Вашингтон, Тања Чуткан издаде две наредби со кои се дозволуваат разни правни исклучоци за неколкумина од 61 лице осудени на смртна казна.

Едната наредба се однесува на Пурки, а другата ја спречува федералната влада да погуби уште двајца други мажи осудени за убиство на деца – Дастин Хонкен, кој требаше да биде егзекутиран во петок и Кит Нилсон, чија смртна казна беше закажана за 28 август.

Чуткан посочи дека аргументот на осудените мажи, дека употребата на пентобарбитал во смртоносните инјекции го крши Законот за храна, лекови и козметика, односно надтежнува над тврдењата на Министерството за правда дека законите за безбедност на лековите не важат за вакви случаи, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Ова е трет пат како Чуткан издава наредба со која се одложуваат егзекуции. Првата ваква наредба беше одбиена од Апелациониот суд во април, а втората од страна на Врховниот суд вчера.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ја заврши првата фаза од испитувањата на вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Два руски центра за медицински истражувања ја завршија првата фаза од тестирањето на вакцината против Ковид-19.

Две групи од 18 доброволци се отпуштени од болница откако одделно учествуваа на 28-дневни клинички испитувања на Првиот московски државен медицински универзитет и Главната воена клиничка болница „Бурденко“.

Пред да бидат отпуштени од болница, пациентите биле подложени на лекарски преглед и им бил извршен тест на крвта со цел да се утврди развојот на имунолошкиот одговор на новиот коронавирус. Прелиминарните наоди покажуваат дека вакцините се безбедни и дека пациентите добро ги поднеле, немало поплаки, компликации или несакани ефекти за време на испитувањата.

Прикажи повеќе...

Регион

Премиерот на Репубика Српска е позитивен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот на Република Српска, Радован Вишковиќ, е позитивен на тестот на коронавирус, објави неговиот кабинет.

„Вишковиќ беше тестиран во Универзитетскиот клинички центар на Република Српска. Понатамошната работа на кабинетот на премиерот и членовите на владата ќе биде организирана според препораките на Институтот за јавно здравје на Република Српска и епидемиолошките служби“, соопшти Владата.

Исто така, сите претходно планирани активности и состаноци на премиерот Вишковиќ ќе бидат откажани. Неговиот федерален колега Фадил Новалиќ оваа недела беше тестиран на коровавирус и резултатот беше позитивен, а тој денес беше хоспитализиран поради влошување на неговата состојба, односно појава на пневмонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

ДИК најави резултати во 23 часот

Гласањето во услови на Ковид-19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно избирачките места...

Македонија31 минута

Одѕивот до 19 часот е 45,77 отсто, најмногу гласачи излегле во Вевчани

Одѕивот два часа пред затворањето на избирачките места е 45,77 отсто. На 3.463 гласачки места до 19 часот гласале 830.370...

Македонија44 минути

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија2 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија4 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија4 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија4 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија5 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија7 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија7 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион7 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет8 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија9 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија11 час

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион12 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија13 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија13 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија13 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија21 час

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет23 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Досие