Контакт

Свет

Американскиот Конгрес донесе закон за заштита на истополовите бракови

Објавено пред

Американскиот Конгрес донесе закон за заштита на истополовите бракови низ САД, а демократскиот претседател Џо Бајден најави дека брзо ќе го потпише.

dobivaj vesti na viber

Заедницата меѓу истополови парови е загарантирана со одлуката на Врховниот суд на САД од 2015 година. Меѓутоа, бидејќи Врховниот суд, кој сега има мнозинство конзервативни судии, го укина децениското уставно право на абортус во јуни, демократите стравуваат дека може да го промени законот за истополови бракови на ист начин.

Веќе се зборува дека одредени американски бизниси би имале право да одбијат да им служат на истополовите парови во име на слободата на изразување, за што би можело да се реши летото, пишува АФП.

Голем дел од Американците ги поддржуваат истополовите бракови

Откако Претставничкиот дом го прифати предлогот, текстот на законот наречен RMA (Закон за почитување на бракот) треба да биде потпишан од претседателот Бајден за да стапи на сила. Предлог-законот веќе беше прифатен од Сенатот минатата недела. Големо мнозинство Американци ги поддржуваат истополовите бракови, дури и меѓу републиканците, а верската десница се противи, пишува Франс прес.

Конкретно, текстот прифатен денес ги укинува претходните закони кои го опишуваат бракот како заедница на маж и жена. Текстот им забранува на матичарите, без оглед на земјата во која работат, да ги дискриминираат паровите врз основа на нивниот пол, раса, етничка припадност или потекло.

Во 1967 година, Врховниот суд на САД ја прогласи забраната за меѓурасни бракови за неуставна. Овој закон не ги обврзува сите сојузни држави да дозволуваат истополови и меѓурасни бракови, туку ги обврзува да ги признаат доколку се склучени во држави каде што се легални. Со овој закон се укинува и регулативата од 1996 година со која бракот се дефинира како заедница на маж и жена.

Сите демократи и 39 републиканци гласаа за законот, додека 169 републиканци гласаа против.

Претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, која ја напушта функцијата во јануари, не го криеше задоволството од прифаќањето на еден од последните нацрт-закони што ќе ги потпише како претседател на Домот, а кој ги опфаќа истополовите парови.

На говорницата, неколку минути пред гласањето, Пелоси му оддаде почит на Харви Милк, кој беше првиот отворено геј градски советник во Калифорнија, кој беше убиен во 1978 година.

„Тој им порача на своите поддржувачи: Ја вкусив слободата и нема да направам ниту еден чекор назад. Денес, Претставничкиот дом гордо стои со силите на слободата против враќањето назад“, рече таа.

Во Америка има околу 568 илјади истополови бракови

Кога гласаше Сенатот, нацрт-законот беше усвоен со 61 спрема 36, при што 12 републиканци им се приклучија на демократите (од 49) и повеќето други републиканци гласаа против.

Нацрт-законот беше напишан од група демократски и републикански сенатори од страв дека Врховниот суд може да ја поништи пресудата од 2015 година Обергефел против Хоџис и да ги загрози истополовите бракови низ САД.

Демократите ја нарекоа мерката победа за ЛГБТ правата во време кога некои држави се обидуваат да ги ограничат правата на трансродовите луѓе. Според Заводот за статистика, во САД има околу 568.000 истополови бракови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Унгарија мнозинството од гласачите се уште го поддржува Орбан

Објавено пред

Во Унгарија, огромното мнозинство гласачи сè уште го поддржува премиерот Виктор Орбан. Ова се резултатите од новото истражување спроведено од Центарот за фундаментални права.

dobivaj vesti na viber

Според истражувањето,  58 отсто од гласачите се за Орбан во споредба со 18 отсто од оние кои го претпочитаат неговиот поранешен противник Питер Марчи-Заја.

Во извештајот на центарот се наведува дека Орбан има поголема поддршка во сите општествени групи отколку неговиот поранешен предизвикувач.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Апокалиптични сцени од Бахмут: уништени згради и улици преполни со проектили

Објавено пред

Андреј Јермак, шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот Твитер профил објави видео од Бахмут, на кое се гледа степенот на уништување во градот кој со месеци е под руски напад.

dobivaj vesti na viber

Видеото покажува уништени згради и улици преполни со проектили, а повеќе личи на постапокалиптичен филм отколку на град во кој живееле повеќе од 70.000 луѓе.

Русија од летото 2022 година се обидува да го освои украинскиот град Бахмут во регионот на Доњецк, а нападите особено се интензивираа оваа година. Руските трупи контролираат околу 65 отсто од градот, но украинската армија продолжува да дава жесток отпор.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Судот во Њујорк го очекува Доналд Трамп

Објавено пред

Доналд Трамп во вторник треба да се појави пред судот во Њујорк. Ова е првпат во историјата поранешен претседател на САД да биде кривично гонет.

dobivaj vesti na viber

Големата порота која го обвини Трамп ги разгледа деталите за наводната исплата на актерката од филмови за возрасни Сторми Даниелс за време на претседателската кампања во 2016 година.

Во судот Трамп ќе биде фотографиран, ќе даде отпечаток од прст како и секој друг обвинет, иако ќе биде заштитен од Тајната служба поради неговиот статус на поранешен претседател.

Трамп претходно рече дека ова е политички прогон и мешање во изборите на највисоко ниво во историјата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ахмети: Согласно статутот во ДУИ не се дозволени фракции, ќе треба да се почека до следниот конгрес

Претседателот на партијата Али Ахмети на седницата на Централното претседателство на ДУИ изјави дека фракции според статутот не се дозволени,...

Топ4 часа

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија5 часа

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија5 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Македонија7 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија8 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија10 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет12 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија12 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија13 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет13 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ1 ден

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет1 ден

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...