Контакт

Свет

Американските војници знаеле за иранскиот напад 8 часа пред гранатирањето?

Објавено пред

Речиси осум часа пред иранскиот ракетен напад врз американските сили во ирачките бази на 8 јануари, американските и ирачките војници во воздухопловната база Аин ал-Асад побрзале да ги пренесат персоналот и оружјето во заштитени бункери, пренесе „Ројтерс“ повикувајќи се на двајца неименувани ирачки официјални претставници од базата.

До полноќ, ниту еден борбен авион или хеликоптер не останал на отворено, изјавил еден од изворите за агенцијата.

Друг извор од службите за разузнавање соопштил дека се чини оти американските војници го знаеле точното време за нападот и биле потполно свесни за фактот дека базата ќе биде нападната по полноќ.

„Кога ракетите, конечно, паднаа околу 1.30 часот наутро, тие погодија празни објекти, евакуирани неколку часа порано“, соопштил изворот.

Во нападот нема повредени или загинати лица.

„Ројтерс“ проценува дека ваквите тврдења се доказ оти иранскиот напад е една од најлошo зачуваните тајни во модерното војување, но сепак голема мистерија е зошто е тоа така.

По гранатирањето, неколку американски медиуми цитираа американски официјални лица, кои тврдат дека нападот бил спроведен со цел Иран да добие сатисфакција на повиците за одмазда по ликвидацијата на генералот Касим Сулејмани, а сепак притоа да не влезе во ризик од нови американски напади.

Други, повикувајќи се на извори од САД и арапските земји, велат дека Иран го предупредувал Ирак пред нападот и дека Ирак ги доставил тие информации до американската војска.

Европа

Во Англија првпат по 14 месеци нема забележани случаи на починати до Ковид-19

Објавено пред

За првпат по 14 месеци не се забележани смртни случаи поврзани со коронавирус во Англија, Шкотска и Северна Ирска.

Пермиерот Борис Џонсон потврди дека Англија ќе продолжи да ги укинува дополнителните ограничувања и следната недела.

Од 17 мај, благодарение на позитивните податоци за бројот на новозаразени и вакцинирани, Англија дополнително ќе ги олесни ограничувањата наметнати поради Ковид-19 и меѓу другото, ќе дозволи собири во домови, објави вчера британската влада.

Оваа земја е во фаза на укинување на мерките за затворање во согласност со планот објавен во февруари.

Во третата фаза од планот, како што е најавено, за прв пат по неколку месеци, на граѓаните ќе им биде дозволено да се состануваат во затворени простории во групи до шест лица или две цели домаќинства.

На баровите и рестораните, исто така, за првпат по неколку месеци, ќе им биде дозволено да им служат на посетителите во затворени простории според одредени правила. Другите затворени простории за забава и спортски објекти ќе можат да започнат со активности.

„Податоците го покажуваат она што веќе го знаевме – нема да дозволиме вирусот да не победи“, рече Џонсон.

„Планот продолжува, нашата успешна програма за вакцинација продолжува, повеќе од две третини од возрасните во Велика Британија сега ја примија својата прва вакцина и можеме да очекуваме претпазливо, но неповратно отворање“, рече Џонсон.

Прикажи повеќе...

Свет

Во САД дозволена вакцината на „Фајзер/Бионтек“ за деца од 12 до 15 години

Објавено пред

Соединетите Американски ржави ја одобрија вакцината на „Фајзер/Бионтек“ против Ковид-19 за деца постари од 12 години, објави американската администрација за храна и лекови (ФДА).

Минатата недела, Фајзер побара одобрение за итна употреба за неговата вакцина кај деца на возраст од 12 и 15 години.

„Ова е важен чекор во борбата против пандемијата. Овозможува помладата популација да биде заштитена од Ковид-19“, рече Џенет Вудкок, вршител на должноста шеф на ФДА.

Советникот во Белата куќа, имунологот Ентони Фаучи, на крајот на февруари објави дека децата во САД на возраст под 12 години најверојатно ќе бидат вакцинирани против коронавирусот на почетокот на 2022 година.

Досега вакцината беше дозволена за лица над 16 години.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Објавено пред

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади.

Израелската армија објави дека во ракетните напади на палестинските сили утрово се ранети шест цивили.

Војската исто така потврди дека извршила десетици воздушни напади врз појасот Газа во текот на ноќта, насочени кон воени објекти и припадници на Хамас.

Во Газа, синоќа во израелските напади беа убиени 22 лица, од кои девет деца, а над 700 Палестинци беа повредени во судирите со израелските сили во Ерусалим и преку Западниот брег во последните 24 часа, 500 од нив беа примени во болници, пренесуваат светските агенции.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху вчера изјави дека терористичките организации во Газа ја преминале „црвената линија“ и извршиле ракетен напад врз предградијата на Ерусалим.

Во изјава утрово, водачот на Хамас, Исмаил Хание, рече дека ракетните напади ќе продолжат, сè додека Израел не ги запре дејствијата на тероризам и насилство во Ерусалим, во близина на џамијата Ал Акса.

Доцна синоќа изби конфликт, при што Хамас лансираше десетици ракети, а во Ерусалим се огласија сирените за воздушна опасност.

Нападот се случи откако Хамас му даде рок на Израел да ги повлече силите од комплексот Ал-Акса. Палестинските демонстранти вчера се судрија со израелската полиција пред џамијата Ал Акса во Ерусалим пред најавениот марш на еврејските националисти.

Локалните медиуми тврдат дека повеќе од 300 лица биле повредени, демонстрантите фрлале камења кон полицијата, а тие возвратиле со шок бомби. Претходно, полицијата им забрани на Евреите да доаѓаат во делот на градот околу џамијата Ал Акса за време на маршот по повод Денот на Ерусалим, што беше одбележан вчера во спомен на настанот кога израелската армија го зазеде Источен Ерусалим во 1967 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион11 час

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија17 часа

Потврдени 25 случаи на коронавирус во Македонија, 16 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 25 случаи на коронавирус, 16 лица починаа, а 408 пациенти оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија18 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија19 часа

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија22 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија23 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет23 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет2 дена

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион2 дена

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 дена

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија2 дена

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија2 дена

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија2 дена

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет2 дена

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Досие