Контакт

Свет

Американските војници напуштиле две бази во Сирија и тргнале кон Ирак

Објавено пред

Американските војници, по шестмесечно присуство, напуштиле две бази на североистокот од Сирија и тргнале во насока на Ирак, пренесува сириската државна агенција „Сана“.

Како што се наведува, 40-ина камиони со воена техника ја напуштиле базата „Храб ал-Џир“ во областа Ал-Маликија во провинцијата Хасека и се упатиле во насока на границата меѓу Ирак, Сирија и Турција, во близина на нелегалниот граничен премин Ал-Валид.

Истовремено, 50 камиони со воена техника ја напуштиле базата што се наоѓа во градот Ал-Шадади и тргнале на север кон истиот граничен премин со ирачките територии.

„Сана“ истакнува дека определен број камиони стигнале во базата во Ал-Шадади од југоистокот на Сирија, од провинцијата Дери ез-Зор, и дека ова се првите чекори за конечно повлекување на, како што велат, окупаторските сили, но не наведуваат извори за тие информации.

Свет

Мелбурн: Нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

Објавено пред

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија објави дека од утре сите продавници и угостителски објекти повторно ќе можат да работат, како и спортските натпревари на отворено можат да продолжат.

Од 8 ноември завршува забраната за жителите на Мелбурн да се движат повеќе од 25 километри од дома и ќе можат да патуваат во другите делови на Викторија.Во Мелбурн, како извор на инфекција, беа воведени строги ограничувачки мерки на почетокот на јули.

Владата на Викторија е обвинета за нанесување непотребна економска штета, одбивајќи да ги олесни мерките.Последната смрт предизвикана од Ковид-19 е регистрирана во Викторија пред седум дена.

Во Викторија, вирусот зеде 817 животи, а во остатокот од Австралија вкупно 88 лица.На почетокот на август, повеќе од 700 нови случаи биле регистрирани во Викторија секој ден, според АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Пакистанскиот премиер го критикува Макрон за охрабрување на исламофобијата

Објавено пред

Пакистанскиот премиер Имран Кан го критикува францускиот претседател, Емануел Макрон, дека ја поттикнува исламофобијата напаѓајќи го исламот, пренесува „Анадолија“.

Во објавата на „Твитер“, Кан истакна дека карактеристика на еден лидер е да ги зближува луѓето наместо да ги разделува и дека жално е што Макрон ја поттикнува исламофобијата напаѓајќи го исламот наместо да ги напаѓа насилните терористи, без разлика дали се муслимани, бели расисти или пак нацистички идеолози.

Кан посочи дека Макрон решил намерно да ги испровоцира муслиманите, вклучително и своите граѓани, поттикнувајќи го прикажувањето на навредливите карикатури на пророкот Мухамед.

Нагласувајќи дека со напаѓањето на исламот францускиот претседател ги повредил чувствата на милиони муслимани низ Европа и светот, Кан додаде дека поголема поларизација е последното нешто што светот го посакува. Тој, исто така, истакна дека јавните изјави кои се засновани на незнаење ќе предизвикаат поголема омраза, исламофобија и екстремизам.

Сирак-ул-Хак, лидерот на пакистанската партија Џемаати Ислам, ги осуди изјавите на Макрон и истакна дека муслиманските лидери несомнено треба да реагираат на прикажувањето на карикатурите во зградите во Франција.

Хак наведе дека треба да се контактира со претседателите на муслиманските држави за да се разговара за ова прашање и итно на состанок да се повика Организацијата за исламска соработка.

Тој, исто така, рече дека прашањето треба да се донесе на дневен ред на глобалните форуми и дека Обединетите нации (ОН) треба да соопштат дека навредите против божјиот пратеник Мухамед ќе бидат казнети според меѓународното право.

Во Монпелје и Тулуз, во знак на сеќавање на професорот кој беше обезглавен минатата недела во квартот Конфланс-Сен-Онорин во близина на Париз, на ѕидовите на официјалните згради беа поставени карикатури на пророкот Мухамед од францускиот магазин „Шарли Ебдо“.

Макрон во својата изјава рече дека нема да престанат да ги објавуваат карикатурите за Мухамед.

Прикажи повеќе...

Свет

Песков: Ситуацијата со Ковид-19 е тешка, Путин ги добива сите информации

Објавено пред

Во последните 24 часа во Русија се регистрирани 17.347 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е нов рекорд од почетокот на епидемијата.

Во моментов има 358.959 активни случаи, додека од почетокот на пандемијата се регистрирани вкупно 1.531.224 заразени лица.

Во последните 24 часа починале 219 лица, а закрепнале 7.574 пациенти.

Најмногу заразени има во Москва (5.224), Санкт Петербург (715) и во Московскиот регион (499).

Во Москва, како дел од мерките за борба против коронавирусот, на луѓето со треска ќе им биде забранет влез во јавниот превоз, објавија градските власти.

На автобуските и метро станиците се поставени апарати термовизори што ја покажуваат температурата на патниците. Доколку температурата е покачена, на патникот нема да му биде дозволено да влезе во возилото.

Во текот на изминатата недела, инсталирани се повеќе од 400 термовизории на сите метро станици.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека ситуацијата со ширењето на Ковид-19 во Русија е тешка и дека претседателот Владимир Путин добива информации од сите региони.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Мелбурн: Нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија26 минути

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за половина денар,...

Свет58 минути

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ2 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија2 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион3 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија4 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа5 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ5 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет5 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија5 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија16 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет17 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија18 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија20 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион20 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион23 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа23 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион1 ден

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ1 ден

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Досие