Контакт

Свет

Американски и британски војници загинаа во напад врз воена база во Ирак

Објавено пред

Двајца американски и еден британски војник загинаа во напад врз ирачката база Таџи, северно од Багдад. Во нападот се ранети десетина лица, соопштија воени извори.

Петнаесет проектили паднаа денес врз ирачката воена база Таџи во близина на Багдад, во која се стационирани американски војнции. Ова е 22. напад врз американски цели во Ирак од крајот на октомври.

Свет

„Твитер“ почна кампања со која ги мотивира корисниците од САД да се регистрираат за гласање

Објавено пред

„Твитер“ ќе испраќа пуш-нотификации и известувања до корисниците во САД за да ги поттикне да се пријават за да гласаат на претстојните претседателски избори, пренесува „Ју-ес-еј тудеј“. Кампањата очигледно е темпирана да се совпадне со Националниот ден на регистрација на гласачи во САД.

Освен чистото вербално поттикнување да се регистрираат за гласање, „Твитер“ исто така ќе му испрати на секој корисник од САД потсетување да ја потврди својата регистрација преку алатката TurboVote на интернет и линк до „Твитер момент“ со повеќе информации за регистрација на гласачи.

Некои дополнителни алатки за оваа кампања, кои весникот ги опиша како „најголемите притисоци од ‘Твитер’ досега“, ќе ги вклучуваат новите хаштагови #NationalVoterRegistrationDay и #VoteReady.

Кампањата на „Твитер“ следи по онаа на „Фејсбук“, кој почна слична иницијатива „излези да гласаш“ во средината на август.

Ваквото мешање во изборниот процес од страна на социјалните медиуми може да ја измени излезноста, стравуваат експертите. Бидејќи примателите на сигнали и известувања се најголемиот дел од корисниците на специфичната платформа, „Фејсбук“ може да ја измени излезноста на постарите и поконзервативните, додека „Инстаграм“, на пример, веројатно ќе ја измени излезноста на помладите и полибералните.

САД треба да одржат претседателски избори на 3 ноември. Актуелниот претседател Доналд Трамп е кандидат на Републиканската партија, а поранешниот потпретседател Џо Бајден е кандидат на демократите.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Босна и Херцеговина 215 новозаразени, потпишан договор за набавка на вакцинa

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина се потврдени 215 нови случаи на инфекција со коронавирус, а пет заразени лица починаа во изминатите 24 часа, објавија институтите за јавно здравје.

Во Федерацијата БиХ се тестирани 1635 примероци, а инфекцијата е потврдена кај 164 случаи.

Во Република Српска, од понеделникот се тестирани 466 примероци, а потврдена е инфекција со вирусот САРС-КоВ-2 кај 51 лице.

Од епидемијата на коронавирус во март во БиХ, инфекцијата е откриена кај повеќе од 25.700 луѓе, а повеќе од 18.000 се третираат како закрепнати.

Починаа 784 лица кај кои инфекцијата е потврдена.

БиХ е меѓу земјите во светот што потпишаа договор за набавка на вакцинa против коронавирус со Глобалниот сојуз за вакцини (ГАВИ), а властите на БиХ се надеваат дека земјата ќе биде меѓу првите што ќе ја добие вакцината откако ќе биде проверена и подготвена за широка употреба.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија претстави проект за европска мрежа на супербрзи железнички линии

Објавено пред

Германскиот министер за транспорт, Андреас Шоер во Берлин го претстави планот за мрежа на супербрзи железнички линии меѓу европските градови, чија реализација треба да биде финансиски поддржана од Европската унија.

Шоер всушност има идеја да ја заживее „Транс-Јуроп-Експрес“, предлагајќи комбинација на супербрзи и ноќни возови со кои повторно би се воспоставила железничката врска помеѓу поголемите градови во западна Европа, затворена во 1987 година, пишува „Ди Цајт“.

Во првата фаза, „Транс-Јуроп-Експрес“ (ТЕЕ) би ги поврзала Берлин и Барселона преку Лион, со проценето време на патување од 13 часа. Мрежата би вклучувала и директни врски помеѓу Амстердам и Рим и меѓу Париз и Варшава.

Првата фаза од планот нема да бара значителни подобрувања во инфраструктурата.

Втората фаза ќе ја поврзе јужна Германија со дестинации во источна и јужна Европа и со скандинавските градови, а ќе подразбира финализирање на големи железнички проекти, објасни германскиот министер.

Тој наведе примери како проектот за изградба на железничкото јадро Штутгарт 21, изградбата на тунел под Балтичко Море што ќе ги поврзува Германија и Данска и тунелот „Бренер Бејс“ во Алпите, на границата меѓу Австрија и Италија.

Мрежата треба да биде воспоставена до 2025 година, а германскиот министер предлага и Европската унија да креира програми за финансирање за да ги олесни инвестициите и набавките на железничките компании.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет2 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа3 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт4 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија4 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија4 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет5 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија5 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија5 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија7 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија16 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија22 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет22 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија22 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија23 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија24 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија1 ден

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија1 ден

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа1 ден

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Досие