Контакт

Вести

Американски медиуми му порачаа на Трамп: Не шириме лажни вести

Објавено пред

Доналд Трамп, медиуми

Некои американски медиуми денеска во уводниците ги осудија и ги отфрлија наводите на американскиот претседател, Доналд Трамп, дека новинарите се непријатели на граѓаните и дека шират лажни вести. Весникот „Бостон глоуб“ ги повика весниците од светот денеска во своите уводници да застанат во заштита на медиумите. Уредничката на „Бостон глоуб“, Марџори Причард, рекла дека 350 медиуми најавиле учество.

Некои од уводниците со осуда на изјавата на Трамп беа објавени уште вчера на интернет. Меѓу нив е и уводникот на „Пост диспеч“ од Сент Луис, кој ги нарекол новинарите највистински патриоти, а „Чикаго сан тајмс“ навел дека верува оти повеќето Американци знаат дека Трамп зборува бесмислици.

Во акцијата учествува и „Њујорк тајмс“. „Претплатете се на локални весници ако досега не сте го направиле тоа. Фалете ги кога мислите дека направиле добра работа и критикувајте ги кога мислите дека можат подобро. Заедно сме во ова“, се наведува во уводникот на весникот.

Има и медиуми што не се согласуваат со акцијата. Во една колумна објавена во „Волстрит џурнал“ е наведено дека таквата акција не е во склад со независноста на уредништвото и дека Трамп има право на слобода на говор еднакво како и неговите противници и медиумите.

„Иако се согласуваме дека нарекувањето на новинарите ‘непријатели на американскиот народ’ и дека шират лажни вести не само што е штетно за нашата фела туку е и деструктивно за нашата демократија, сепак координираниот одговор на независните, да не речеме мејнстрим-медиумски организации, го потхранува наративот дека медиумите се некако настроени против овој републикански претседател“, се наведува во уводникот на „Балтимор сан“.

Вести

Аукција на малолетни невести во Јужен Судан

Објавено пред

На аукција за малолетни невести во Јужен Судан непознат маж платил 500 крави, три луксузни автомобили, два велосипеди, брод, 10 000 долари и неколку мобилни телефони. Аукцијата била објавена на „Фејбук“ и очекувано предизвика негативни реакции, пренесува агенцијата „Асошиејтед прес“.

Највисоката понуда на аукцијата за 17-годишната девојка ја дал трипати постар маж од неа, што предизвика осуда како во земјата, но и во целиот свет до каде што стигна оваа вест.

Владата на Јужен Судан ја осуди сега веќе нелегалната пракса за договарање бракови со деца, но наведува дека не може да ги регулира културните норми во заедницата, особено во најоддалечените делови на земјата.

Извор: Си-ен-ен

„Мора да гледате на тоа со ‘африкански очи’ како на традиција која датира од пред стотици години“, соопштил портпаролот на Владата.

Од „Фејсбук“ за Си-ен-ен изјавиле дека платформата за наддавање за малолетни невести е отстранета. Таа била објавена на 25 октомври, а отстранета е на 9 ноември.

„Каква било форма на трговија со луѓе, без разлика дали станува збор за објави, страници, реклами или групи се забранети на ‘Фејсбук’. Го отстранивме постот и веднаш ја блокиравме адресата што му припаѓа на човекот кој го објавил тоа на ‘Фејсбук’“, соопштиле од компанијата.

Активистите за заштита на децата се загрижени дека ваквата аукција може да ги инспирира другите семејства да ги користат социјалните мрежи за да добијат повисоки исплати за нивните малолетни деца.

Прикажи повеќе...

Вести

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Објавено пред

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот за одбрана на Турција, Халуси Акар.

„Една од можностите, која е многу веројатна, е дека тие ја напуштиле државата три до четири часа откако го убиле. Можеби го изнеле распарченото тело на Кашоги во багажот без проблем благодарение на нивниот дипломатски имунитет“, рече Акар на намеѓународна коференција во Канада за Си-ен-ен на турски јазик

Кашоги, кој беше колумнист за „Вашингтон пост“, беше убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2 октомври, што предизвика глобална осуда на Саудиска Арабија и принцот Мохамед бин Салман.

Ријад од тогаш објави многу контрадикторни соопштенија за неговото исчезнување, сè додека, две недели подоцна, не призна дека Кашоги е убиен во саудискиот конзулат.

Турција претходно соопшти дека 15 лица учествувале во убиството, а дека меѓу нив имало и двајца експерти од „тимот за чистење“ како и дека телото на Кашоги било распарчено, а потоа стопено во киселина и фрлено во канализација.

Саудискиот јавен обвинител објави дека телото на Кашоги било распарчено, а потоа отстрането од објектот и предадено на неидентификуван локален соработник.

ЦИА вчера објави дека принцот Мохамед го нарачал убиството. Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека заклучокот е преран и додал дека ќе почека до вторник да го добие комплетниот извештај за случајот „Кашоги“.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) САД: Запленети 18,5 тони кокаин вреден 500 милиони долари

Објавено пред

Американските власти запленија 18,5 тони кокаин чија вредност е 500 милиони долари. Дрогата е запленета од 15 брода во источно-пацифичкиот регион, соопшти американската крајбрежна стража.

Во акцијата учествувале голме број чамци на Крајбрежната стража, а уапсени се 49 осомничени на кои ќе им се суди во Флорида.

Агенцијата „Асошиејтед прес“ наведува дека кокаинот и понатаму е една од најкористените нелегални дроги во САД, каде се наоѓа и најголемата количина на кокаин во светот.

„Постојат загрижувачки податоци дека употребата и достапноста на кокаинот е во пораст во САД, првпат во последните 10 години“, се наведува во извештајот на Стејт департментот за глобалната трговија со дрога за 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ59 минути

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски3 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија3 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет5 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски6 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија7 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија8 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски8 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија8 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет9 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија9 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија19 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија21 час

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија23 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија23 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија1 ден

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски1 ден

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Досие