Контакт

Свет

Американски научници: Коронавирусот е болест на крвните садови, а не респираторна инфекција

Објавено пред

Членовите на студискиот тим од американскиот универзитет во Сан Диего тврдат дека имаат доказ дека Ковид-19 не е респираторна туку васкуларна болест, пренесува „Еуроњуз“.

Ова, наводно, може да го објасни згрутчувањето на крвта кај некои ковид-пациенти и симптомите како што се ковид-стапала, кои не се класичен симптом на респираторна болест.

Студијата објавена во списанието „Сиркулејшн рисрч“ објаснува прецизно како вирусот ги оштетува клетките на васкуларниот систем.

Веќе е познато дека покрај различните симптоми, меѓу кои и респираторните, постојат и кардиоваскуларни проблеми кои влијаат на организмот.

Тимот кој работеше на студијата покажа како вирусот го напаѓа васкуларниот систем или крвотокот.

Протеинот С во вирусот  го напаѓа рецепторот АЦЕ2, оштетувајќи ги митохондриите кои ги снабдуваат клетките со енергија и со тоа ги оштетуваат ендотелата кои ги обложаваат крвните садови.

Научниците го забележаа ова и претходно, но точниот механизам и улогата на С-протеинот досега не беа познати.

Потоа, тие создадоа псевдовирус за потребите на студијата, кој имаше само С-протеин, но е и остаток од вирусот, за да покажат во лабораториски услови дека протеинот е доволен за да се предизвика болест.

Ефектите врз респираторниот систем се последица на воспаление на васкуларното ткиво во белите дробови.

Свет

Путин на 30 јуни преку директна линија ќе одговара на прашања од граѓаните

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин ќе одговори на прашањата на граѓаните на 30 јуни во рамките на традиционалната телевизиска програма „Директна линија“, објави Кремљ.

„ Програмата ќе се емитува во живо и ќе започне во 12:00 часот по московско време“, се вели во соопштението, а се додава дека преносот ќе биде на повеќе руски телевизии и радио станици.

Кремљ наведува дека секој може да му постави прашање на претседателот преку специјална апликација на мобилните телефони „Москва-Путин“, што овозможува видео врска со студијата за време на програмата.

Прашања може да се постават и преку веб-страницата москва-путин.ру (moskva-putin.ru), преку текстуални или ММС-пораки или преку телефон.

Текстуални и видео прашања до рускиот претседател може да се постават преку социјалните мрежи „Вконтакте“ и „Однокласник“.

Прашања може да се постават од денеска во 12:00 часот па се до крајот на програмата на 30 јуни.

Според статистичките податоци, бројот на прашања поставени до рускиот претседател варира од стотици илјади во 2001 година до неколку милиони. Во 2019 година, рускиот лидер помина четири часа и осум минути одговарајќи на 81 прашање.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата предложи таткото на модерна Европа, Роберт Шуман да биде прогласен за светец

Објавено пред

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, предложи еден од основачите на модерна Европа, Роберт Шуман, да биде прогласен за светец.

Во соопштението од Ватикан се наведува дека Папата одобрил указ со кој се признаваат херојските дела на Шуман, кој почина во 1963 година. Ова признавање е една од раните фази во долг процес што води кон канонизација.

Работата на Шуман беше клучна за воспоставување на денешните институции во Европа, како што е Европската унија. Тој беше француски премиер и министер за надворешни работи веднаш по Втората светска војна и играше улога во основањето на НАТО.

Во текот на 1950 година беше предложен „Планот на Шуман“ за јаглен и челик, кој прерасна во Европска економска заедница во 1957 година, а потоа во ЕУ во 1993 година.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Објавено пред

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии во фабриката „Слобода“ во Чачак, пренесуваат српските медиуми.

Евакуирани се околу 350 лица кои живеат во близина на фабриката. Во текот на ноќта беше изгаснат пожарот, по што дел од евакуираните се вратија во своите домови.

Според првите податоци, синоќешната детонација предизвикала пожар надвор од кругот на фабриката на две места.

Детонацијата ги искрши прозорците во еден погон на фабриката, при што тројца работници се здобиле со исеченици.

Ноќта мина без нови детонации и инциденти, а беспилотни летала го надлетуваа кругот на фабриката.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Австралијка приведена на скопскиот аеродром

Државјанка на Австралија ноќеска била приведена на скопскиот аеродром, откако при извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било...

Регион2 часа

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Свет3 часа

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Свет3 часа

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет3 часа

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ4 часа

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Македонија19 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ21 час

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија23 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија23 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт1 ден

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет1 ден

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија1 ден

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион1 ден

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ2 дена

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт2 дена

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија2 дена

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион2 дена

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Досие