Контакт

Свет

Американски сенатори предлагаат санкции против руски официјални лица поради Навални

Објавено пред

Двопартиска група американски сенатори предложи санкции против руски официјални лица во врска со ситуацијата со Алексеј Навални, се вели во соопштението на веб-страницата на сенатор Крис Кунс од Демократската партија, пренесува ТАСС.

„Американските сенатори Крис Кунс, Марко Рубио, Бен Кардин, Мит Ромни и Крис ван Холен го претставија двопартискиот предлог-закон Russia Accountable for Malign Activities Act of 2020, кој предвидува санкции за руски официјални лица соучесници во дрските  прекршувања на меѓународните закони, вклучувајќи го неодамнешното труење на опозицискиот лидер и активист против корупција, Алексеј Навални.

Законот налага администрацијата за утврди дали Кремљ ги прекршил законите на САД кои забрануваат употреба на хемиско и биолошко оружје“, се вели во писмото.

„Бидејќи Русија продолжува да се меша во нашите избори и да презема други штетни активности во земји како Белорусија, Украина и Сирија, што го прави светот поопасен, овој двопартиски предлог-закон се обидува да ги повика на одговорност Путин и неговиот потесен круг“, рече сенаторот Кунс за нацртот-законот.

Рускиот опозициски блогер Алексеј Навални беше хоспитализиран во Омск на 20 август, откако неговото здравје се влоши на летот од Томск кон Москва. По хоспитализацијата, Навални бил во кома, а потоа бил приклучен на вентилатор.

На 22 август бил пренесен на клиниката „Шарите“ во Берлин, а на 2 септември германската влада посочи дека тестовите кај Навални откриле траги од неидентификувана отровна супстанција од групата на новичок.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно изјави дека Москва е подготвена за сеопфатна соработка со Берлин. Тој истакна дека не се откриени отровни супстанции пред трансферот на Навални во Германија. Според портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, Русија не добила ниту еден значаен одговор за Навални од Германија.

На 7 септември, лекарите од Берлин објавија дека Навални излегол од кома и е исклучен од вентилатор.

 

Свет

(Видео) Тепачка во авион, жена одбила да стави маска

Објавено пред

Жена е приведена за предизвикување тепачка во авион за време на лет на „Спирит ерлајнс“, која започнала зошто таа одбила да стави заштитна маска.

Еден од патниците снимил видео на кое се гледа жената како вреска кон маж во бела маица.

Инцидентот се случил во авион кој слетал во Сан Хуан, Порторико. На видеото се гледа како жената носи заштитна маска, но спуштена под брадата, па друг патник ја предупреди да ја стави маската над носот и устата.

Таа бесно се упати кон него, но екипажот и останатите патници ја спречија. Жената не се смири и се обиде физички да се пресмета со човекот кој ја предупреди правилно да ја стави маската.

На твитер-профилот имаше дебата за корисникот кој го објави видеото, а како што пишува, очевидец на целата ситуација објаснил дека жената турист во авионот била истепана и малтретирана пред таа да удри некого.

Екипажот на авионот повикал полиција, која ја уапсила бунтовничката, а медиумите пишуваат дека таа ја минала ноќта во затвор.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп ги осуди нападите во Франција – ниту една земја веќе не може да ги толерира

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази солидарност со Франција по нападите во Ница и предупреди на неприфатливи „терористички напади“.

„Ние сме со Французите со целото срце. Америка е со нашиот најстар сојузник во борбата”, напиша тој на Твитер.

„Овие терористички напади од страна на радикалните исламисти мора да престанат веднаш. Ниту една земја, било да е тоа Франција или која било друга, не може да ги толерира повеќе“, додаде Трамп.

Три лица беа убиени утрото со нож во напад во црква во Ница, на југоистокот на Франција.

Напаѓачот е 21-годишен Тунижанец, кој неодамна пристигнал од Лампедуза, според извори блиски до случајот и за време на нападот извикувал „Алаху Акбар“.

Прикажи повеќе...

Свет

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Објавено пред

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат германските медиуми.

До несреќата дошло кога автомобил, од засега нејасни причини, излетал од патот и удрил во група луѓе, кои стоеле на тротоарот.

Како што пренесеува „Билд“, меѓу повредените се мајката (39) на загинатото дете и друг пешак (43) кој не припаѓа на семејството. Тие се сериозно повредени и со спасувачки хеликоптери се итно пренесени во болница. Возачот на автомобилот и двегодишното дете, кое седело во детска количка на тротоарот, се здобиле со полесни повреди, соопшти полицијата.

Од полицијата соопшти дека засега ништо не укажува дека се работи за терористички напад.

„Во моментов нема докази дека возачот намерно влетал во толпата“, рече главниот детектив Антје Хејманс од полицискиот орган во областа Вјерсен.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија7 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија8 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет10 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија11 час

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија12 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија12 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија14 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија15 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија15 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет16 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија17 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија18 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет18 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија18 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија19 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа1 ден

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија1 ден

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија1 ден

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија1 ден

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Досие