Контакт

Свет

Американски сенатори предложија закон за санкции против Русија во врска со Навални

Објавено пред

Двопартиска група американски сенатори го претставија нацрт-законот на американскиот Конгрес за санкции против Русија поради ситуацијата со рускиот опозиционер Алексеј Навални, објави прес-службата на сенаторот Марко Рубио, републиканец од Флорида, пренесува ТАСС.

Како што забележа прес-службата, законот за повикување одговорност на Русија за малигни активности од 2021 година беше повторно воведен од американските сенатори Марко Рубио и Крис Кунс (демократ од Делавер), на кои им се придружија Бен Кардин (демократ од Мериленд), Мит Ромни (републиканец од Јута), Крис Ван-Холен (демократ од Мериленд) и Дик Дурбин (демократ од Илиноис).

„Овој предлог-закон ќе воведе насочени санкции против руски официјални лица соучесници во дрското кршење на меѓународното право, вклучително и труење и затворање на опозицискиот лидер и активист за борба против корупцијата, Алексиј Навални“, се вели во соопштението.

Освен тоа, оваа иницијатива, ако биде одобрена, ѝ наложува на американската администрација да утврди дали Кремљ ги прекршил законите на САД за забрана на употребата на хемиско и биолошко оружје. Предлог-законот исто така бара извештај за убиството на рускиот опозициски политичар Борис Немцов.

Прес-службата повтори дека минатиот септември пратениците претставиле сличен нацрт-закон пред Конгресот на САД. Според базата на податоци на Конгресот, на 24 септември иницијативата била упатена до релевантен комитет на Сенатот, но нема информации за какви било понатамошни активности во врска со документот.

Регион

Нов земјотрес во Хрватска

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 3,9 степени ја погоди областа Сисак, ноќеска околу два часа по полноќ, објави Европскиот медитерански центар за земјотреси (ЕМСЦ).

Епицентарот на земјотресот бил на 14 километри северозападно од Сисак, на длабочина од два километри.

Според описите на жителите во коментарите на објавата на ЕМСЦ, земјотресот бил почувствуван во пошироката област на округот Сисак-Мославина.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО не ги препорачува ковид – пасошите

Објавено пред

Висок официјален претставник на Светската здравствена организација рече дека таканаречените ковид – пасоши не треба да се користат за меѓународни патувања поради бројни проблеми, вклучително и етички причини бидејќи вакцините за коронавирус не се лесно достапни на глобално ниво.

На брифинг со новинарите, шефот на Одделот за итни случаи на СЗО, Мајкл Рајан, рече дека постојат практични и етички разгледувања за земјите што размислуваат да користат сертификати за вакцини како услов за патување, додавајќи дека здравствената агенција на Обединетите нации засега не ги препорачува.

„Вакцинацијата едноставно не е достапна ширум светот и не е достапна на фер основа“, рече Рајан.

СЗО претходно забележа дека сè уште не е познато колку трае имунитетот од вакцините и дека податоците сè уште се собираат.

Рајан, исто така, истакна дека стратегијата може да биде неправедна за луѓето кои поради некоја причина не можат да се вакцинираат и дека барањето ковид – пасош може да дозволи неправдата и неправедноста дополнително да се вметнат во системот.

Прикажи повеќе...

Свет

Вакцината на „Фајзер“ ефикасна и против бразилскиот вид на коронавирусот

Објавено пред

Вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ успеа да ја неутрализира новата варијанта на коронавирусот што брзо се шири во Бразил, покажа лабораториска студија објавена во New England Journal of Medicine.

Студијата наведува дека крвта на луѓето кои ја примиле вакцината ја неутрализирала вештачката верзија на вирусот која ги содржела истите мутации што ја има многу заразната верзија на коронавирусот откриена во Бразил.

Научниците во студијата наведуваат дека неутрализирачката способност е приближно еднаква на нивната вакцина за претходната, помалку заразна варијанта на вирусот од минатата година.

Во претходно објавеното истражување, „Фајзер“ открива дека нивната вакцина ги неутрализира и другите заразни варијанти на вирусот, британската и јужноафриканската варијанта, иако е докажано дека јужноафриканската варијанта може да го намали нивото на антитела произведени по вакцинацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

Папата: Средбата со исламскиот водач беше мевлем за душа

Папата Франциско се врати во Ватикан по историското тридневно патување во Ирак. Тој пред новинарите изјави дека неговата средба со...

Македонија12 часа

Сопругата на Пендаровски се вакцинира против коронавирус

Сопругата на претседателот,Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, се вакцинира против коронавирусот. Таа објави фотографија на „Фејсбук“. „Детска и превентивна стоматологија –...

Спорт12 часа

(Видео) Голема прослава за Ѓоковиќ во Белград – „Ова е успех на целата нација“

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, официјално стана рекордер по бројот на недели (311) поминати на првото место на АТП-листата....

Регион14 часа

Внукот на Тито осуден на затворска казна во Белград

Едвард Броз (70), еден од внуците на поранешниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, е осуден во отсуство во Високиот...

Македонија15 часа

Изет Меџити се повлече од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ

Пратеникот Изет Меџити се повлече од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ. Тој вели дека продолжува да биде гардијан...

Македонија16 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија20 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија21 час

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија21 час

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа21 час

Европската агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет21 час

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет22 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава1 ден

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија1 ден

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет2 дена

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет2 дена

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија2 дена

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија2 дена

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија2 дена

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа2 дена

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Досие