Контакт

Вести

Американски сенатор сака на Москва „да ѝ удри клоца во задникот“

Објавено пред


Републиканскиот сенатор Линдзи Греам повика во саботата Русија „да биде шутната во задникот“ поради наводното мешање во минатогодишните американски претседателски избори на кои победи неговиот сопартиец Доналд Трамп, со наметнување на нови американски санкции а Трамп го повика „да биде цврст и да преземе мерки против Москва“.

 

„Оваа 2017 ќе биде годината којашто Конгресот (на САД) ќе ја клоцне со нога Русија во задникот“, изјави сенаторот Линдси Греам, претставник на Минхенската безбедносна конференција на која се собра светската допломатскп-веона елита,

Навестувајќи дека во моментов се подготвува нацрт закон за воведување санкции против Москва, како и против Иран, кој го предложиле републиканци и демократи, Греам оцени дека Трамп бил „преслаб“ кон Русија.

„Мојата цел е да ставам текст на работната маса на Трамп и се надева дека ќе го прифати тој предлог. Како лидер на слободниот свет, мора да соработува со нас за да ја казниме Русија“, додаде американскиот сенатор во еден од говорите кои се оценуваат како американски ПР наменет да ги примири европските сојузници по најавите на новиот американски претседател дека зака затоплување на односите со Москва.

Греам, кој важи за жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, го повика американскиот претседател отворено да ѝ упати таква порака на Русија, иако според информациите на американските разузнавачки служби цел на наводните руски хакерски напади биле демократите и неговата ривалка Хилари Клинтон.

„Во врска со Трамп најмногу ме загрижува (…) што никогаш не погледна директно во камера и рече: Иако Демократската парија е таа која најмногу трпеше поради руското вмешување, сега сум водач на слободниот свет и ќе платите за тоа“, истакна Греам.

Иако непосредно пред заминувањето од Белата куќа демократскиот претседател Барак Обама протера 35 руски дипломати и воведе санкции против девет физички и правни лица, меѓу кои двете главни руски разузнавачки служби, поради наводното фаворизирање со руските хакерски на Доналд Трамп, некои републикански сенатори кои противници на неговата кандидатура, и демократи сакаат воведување нови санкции против Москва./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Вести

Индија ќе воведе смртна казна за силувачите на девојчиња под 12 години

Објавено пред

Од

Индија планира да воведе смртна казна за силувачите на девојчиња помлади од 12 години во рамки на борбата против сè поголемиот број напади врз жени. Оваа иницијатива би можела да се претвори во закон ако добие одобрување од претседателот на парламентот, пренесува агенцијата „Прес траст оф Индија“.

Казната би можела да стапи на сила шест месеци по гласањето во парламентот.

Најавата за остри казни следува по неодамнешното брутално силување и убиство на осумгодишно девојче во државата Џаму и Кашмир како и наводите дека еден од членовите на владејачката партија силувал девојче во државата Утар Прадеш.

Масовните протести и убиства и силувањето на девојки во автобус во Њу Делхи во 2012 година ги принудија властите во Индија двојно да ја зголемат затворската казна за силувачите на 20 години.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Могерини: Одлуката на Северна Кореја е долго очекуван чекор

Објавено пред

Од

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, соопшти дека објавата на Северна Кореја за запирање на нуклеарните и ракетните тестирања претставува позитивен чекор и повика на неповратна денуклеаризација на оваа азиска држава.

„Потегот на Северна Кореја е позитивен и долго очекуван чекор на патот кој сега мора да води кон целосна, веродостојна и неповратна денуклеаризација“, се наведува во соопштението на Могерини.

Северна Кореја денеска соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и дека планира да ги затвори полигоните за тестирање на нуклеарни бомби.

Прикажи повеќе...

Вести

„Телеграф“: Идентификувани се напаѓачите на Скрипал

Објавено пред

Од

Полицијата и разузнавачки агенции ги идентификувале осомничените за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, пишува британски „Телеграф“.

Како што наведува весникот, се верува дека антитерористичката полиција работи на случајот против осомничените, за кои се верува дека се од Русија и дека тие се вратиле во земјата.

„Телеграф“ дознава дека истрагата ќе трае неколку месеци, но дека дошло до голем напредок во идентификувањето на лицата за кои се верува дека се вмешани во нападот. Осомничените најверојатно биле идентификувани од листата на патници на аеродромот.

Сергеј и Јулија Скрипал беа отруени со нервен гас „новичок“ во британскиот град Солзбери на 4 мај. Јулија пред десетина дена беше пуштена од болница, додека нејзиниот татко сè уште е на лекување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Македонија13 часа

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на...

Македонија17 часа

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини,...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно...

Македонија19 часа

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на...

Македонија20 часа

(Видео) Стоп за извршителите -протест на 1 мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата,...

Македонија20 часа

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со...

Македонија21 час

(Видео) Ако во мај објавиме решение за името, поканата за НАТО автоматски ќе се активира, вели Заев

Имаме условена покана за НАТО и таа ќе се активира автоматски откако ќе се постигне решение за името, порача премиерот...

Македонија22 часа

(Видео) Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене, рече премиерот Зоран Заев во врска...

Вести23 часа

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет...

Вести1 ден

Трамп за одлуката на Северна Кореја: Ова е добра вест за целиот свет

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети. Исто така ќе...

Вести1 ден

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за...

Економија1 ден

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на...

Македонија1 ден

(Видео) Приведената скопјанка тврди дека ја однеле во полициска станица без никаква основа

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк, на...

Македонија2 дена

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Македонија2 дена

(Видео) Симовски: Етничка припадност ќе нема на пописот оти е непотребен податок

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, најавува револуционери измени на претстојниот попис. Во интервју за „Макфакс“ тој вели...

Македонија2 дена

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија2 дена

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија2 дена

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија2 дена

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Досие