Контакт

Свет

Американците забрзано се подготвуваат за огромни бранови, силни ветрови и поплави

Објавено пред

Додека силниот ураган Флоренс се приближува кон источниот брег на САД, во делови од три сојузни држави е наредена евакуација на населението, а милиони Американци се подготвуваат за можеби еден од најопасните урагани во регионот во последниве децении.

Безбедноста на американскиот народ е наш апсолутен приоритет, изјави вчера претседателот на САД, Доналд Трамп. Тој истакна дека федералната влада е подготвена да реагира, објави агенцијата АП. Трамп прогласи вонредни состојби во Северна и Јужна Каролина и во Вирџинија, а откажа и некои настани. Во меѓувреме телевизискиот канал Си-ен-ен наведе четири причини зошто Флоренс се смета за крајно опасна временска непогода.

Првата е дека овој ураган постигнува неверојатна сила, а се предвидува дека Флоренс може да стане уште посилен како што се приближува кон Северна и Јужна Каролина.

Како втора причина телевизијата ги наведува т.н смртоносни водни ѕидови, односно големите бранови што настануваат поради моќните удари на ветрот, а кои може да нанесат огромни материјални штети.

Исто така, Си-ен-ен предупредува дека налетот на ураганот може да предизвика големи поплави во градовите во внатрешноста. Ова посебно се однесува на Северна и Јужна Каролина бидејќи поради претходните обилни дождови, земјата е заситена и не може да апсорбира премногу вода.

Последниот проблем што го наведува Си-ен-ен во врска со ураганот Флоренс е дека тој ќе удри во области во кои луѓето претходно не биле соочени со временски непогоди од овие размери и немаат многу искуство како да се справат со нив. Според предвидувањата, Флоренс ќе зафати и северни делови од источниот брег кои досега не биле погодени од ураган од четврта категорија.

Свет

Русија и Турција ги утврдуваат деталите во планот за Идлиб

Објавено пред

Од

На состанокот на Хуманитарната работна група на ОН за Сирија соопштено е дека Русија и Турција сé уште работат на деталите за планот за сириската провинција Идлиб, но двете страни се оптимистички расположени по однос на ова прашање.

„Ги повикавме Русија и Турција да го објаснат својот договор, по што основната порака е дека ние сме оптимистични дека двете земји ќе можат да го сторат тоа со цел да се избегне крвопролевање и напорна работа“, рече хуманитарниот советник на ОН, Јан Егеланд, пренесува „Ројтерс“.

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, во понеделникот се согласија да формираат демилитаризирана зона околу Идлиб, каде што многумина се плашат од катастрофална офанзива на силите на сириската влада.

Во зоната со ширина од 15 до 20 километри ќе патролираат мобилни единици на руските и турските сили.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Француската полиција трага по четворица по групното силување емитувано на Снепчет

Објавено пред

Француската полиција во градот Тулуз е во потрага по четворица осомничени за групно силување на 19-годишно девојче, кое било снимено и емитувано на Снепчет. Силувањете се случило во неделата вечерта во паркот на ноќниот клуб „Балма“, пренесува „Франсинфо“.

Во видеото се слуша как ожртвата вика за помош, а се слуша и најмалку еден од инволвираните мажи, кој му кажува на друг осомничен дека нема да го снима нападот, велејќи:

„Престанете да снимате, ова е силувањ…ова е силување,”Што покажува дека биле свесни оти нападот не бил консензуален.

„Момци, секој да си го чека редот”, вели другнапаѓач во видеото додека другите се смеат.

Досега, според јавниот обвинител на Тулуз, ниту еден од мажите вклучени во силувањето не е идентификуван, но корисниците на Твитер шпекулираат за идентитетот и потеклото на осомничените. Напаѓачите кои се вклучени се соочуваат со 20 години затвор ако бидат прогласени за виновни за силување, но досега иследниците биле претпазливи велејќи дека нападот е јасно неконсензуален, но не расправале за можните обвиненија.

Инцидентот има впечатлива сличност со друго силување, кое беше емитувано преку Фејсбук во Шведска во јануари 2017 година. Мажите кои биле вклучени, од кои двајца биле баратели на азил, биле прекинати од полицајците за време на нападот и уапсени откако еден корисник на Фејсбук ја пријавил нивнмата активност на полицијата.

Реза Мохамед Ахмади (21) подоцна беше осуден на четири години затвор за силување, 18-годишниот Мејсам Афшар беше осуден на една година, а нивниот шведски соучесник Емил Ходаголи беше осуден на шест месеци по судењето во април минатата година година. Само неколку месеци по силување на “Фејсбук”, шведската полиција во Упсала уапси уште еден маж инволвиран во групно силување од банди што беше објавено на “Снепчет”.

Прикажи повеќе...

Вести

Паника на крузерот закотвен во Ротердам, се разболеа десетици патници

Објавено пред

Од

Холандските служби за итни случаи соопштија денеска дека десетици патници кои се разболеле на крузерот закотвен во Ротердам се задржани на бродот заради лекување.

Операторот на бродот „Аида крузери“ изјави дека екипажот ги зголемил хигиенските мерки по појавата на инфекции на гастроинтестиналниот тракт кај патниците, објави АП.

Локалните служби за итни случаи најавија дека е пријавено дека 70 патници се чувствувале лошо и дека биле прегледани на крузерот.

До крајот на утрото, велат тие, на половина од патниците им било подобро и отишле на обиколка на Ротердам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија3 часа

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија3 часа

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија4 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија4 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија5 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија5 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија5 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет7 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија16 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија18 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија19 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија22 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија22 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток1 ден

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ1 ден

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија1 ден

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ1 ден

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Досие