Контакт

Свет

Америка го призна геноцидот врз Ерменците и предложи санкции за Турција

Објавено пред

Претставничкиот дом на САД убедливо со огромно мнозинство донесе резолуција со која го прогласи масовното убивање на Ерменците во Отоманската Империја за геноцид, а потоа го поддржа воведувањето санкции за Турција поради Сирија.

Претставничкиот дом, во кој демократите имаат мнозинство, гласаше со 415 гласа „за“ и 11 „против“ резолуцијата со која се одбележува ерменскиот геноцид, односно османлиското убивање на 1,5 милион Ерменци од 1915 до 1923 година.

Во резолуцијата се вели дека американската политика ги отфрла сите напори за поврзување на американската влада со напорите да се негира постоењето на ерменскиот геноцид и ги поттикнува образованието и јавните дискусии за ерменскиот геноцид.

Турција цврсто негира дека се случил геноцид врз Ерменците.

Турското Министерство за надворешни работи ја отфрли резолуцијата велејќи во соопштение дека очигледно е дизајнирана и објавена за внатрешна употреба и е лишена од каква било историска или правна основа, објави новинската агенција „Анадолија“.

Според официјалниот став на Анкара, меѓу 300.000 и 500.000 Ерменци починале од 1915 до 1923 година, но најмногу поради немирите за време на Првата светска војна.

Голем број парламенти, вклучително и францускиот, германскиот, италијанскиот, рускиот и канадскиот, го потврдија геноцидот врз Ерменците.

Набргу по усвојувањето на резолуцијата, пртениците со големо мнозинство го поддржаа усвојувањето санкции против Турција за офанзивата во северна Сирија со 403 гласа „за“ и 16 „против“.

Со одредбата се бара замрзнување на имотот на високи турски официјални претставници во САД и забрана за продажба на оружје на Турција.

Свет

Тајванскaта претседателкa: Aктивностите на Кина во нашите води ги загрозуваат мирот и стабилноста

Објавено пред

Кинеските маневри околу Тајван ја менуваат „статусот-кво“ позицијата во регионот на Индо-Пацифик, рече тајванската претседателка Цаи Инг-Вен, ветувајќи дека ќе работи со САД и со другите земји за зачувување на регионалната стабилност.

Цаи ја извести неофицијалната американска делегација предводена од поранешниот демократски сенатор Кристофер Дод дека Кина често распоредува бродови и авиони за да извршат маневри во водите и воздушниот простор околу Тајван.

„Овие активности ја менуваат „статус-кво“ состојбата во областа на Индо-Пацификот и го загрозуваат регионалниот мир и стабилност“, рече Цаи.

Дод рече дека партнерството на САД со Тајван е посилно од кога и да е, затоа што САД и Тајван имаат силни економски врски, заедничка посветеност на демократските вредности и „критичко безбедносно партнерство“.

Дод вели дека дошол во Тајван на покана на неговиот долгогодишен пријател, претседателот Џо Бајден, за да ја потврди посветеноста на Америка кон овие партнерства и да ја продлабочи соработката за многу заеднички интереси.

Тој исто така и кажа на тајванската претседателка дека администрацијата на Бајден е доверлив пријател на кој може да му се верува.

Администрацијата на Бајден ќе му помогне на Тајван да го прошири својот меѓународен простор, да ги поддржи инвестициите во одбраната и да ги зајакне веќе силните економски врски, рече Дод.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден и Меркел ја повикаа Русија да ги повлече војниците од украинската граница

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Џо Бајден ја повикаа Русија да ги повлече војниците од украинската граница заради деескалација на ситуацијата во регионот, изјави денеска портпаролот на германската влада Штефен Зајберт.

Русија и Украина одржаа истовремени воени вежби во средата, додека министрите за надворешни работи и одбрана на НАТО започнаа итни разговори за акумулирањето на руските трупи во близина на украинската граница, според „Ројтерс“.

Меркел и Бајден разговараа по телефон за последните случувања во источна Украина и ја повикаа Русија да избегне каква било понатамошна ескалација.

„Канцеларката и претседателот се согласија дека Русија треба да ја намали најновата акумулација на војници за да придонесе за деескалација на ситуацијата“, рече Зајберт.

Во Вашингтон, портпаролката на Белата куќа Џен Псаки изјави дека Бајден разговарал со рускиот претседател Владимир Путин во вторникот за да ги нагласи последиците од руските активности.

Прикажи повеќе...

Европа

Ердоган за изјавите дека е диктатор: Италијанскиот премиер е дрзок и нема почитување

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини италијанскиот премиер, Марио Драги, дека е арогантен и без почит откако Драги го нарече диктатор.

Да потсетиме, Драги минатата недела го обвини Ердоган дека сакал да ја понижи претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и рече дека треба да се настапува отворено со диктаторите, предизвикувајќи осуди од Турција. Ердоган ја прими Фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во Анкара, а снимките од почетокот на состанокот покажаа дека Мишел добил стол покрај Ердоган, додека Фон дер Лајен мораше да седи на каучот од страна.

Ердоган, пак, вчера изјави дека Драги ги нарушил односите меѓу Турција и Италија и дека италијанскиот премиер нема легитимитет да упатува вакви критики.

„Изјавата на италијанскиот премиер е чиста дрскост и непочитување. Додека се надевавме дека турско-италијанските односи можат да достигнат високо ниво, неговата изјава, изјавата на тој човекот по име Драги, за жал ги торпедираше тие односи“, рече Ердоган и продолжи:

„Вие сте таму затоа што некој ве именувал, а не ве избрал. За да можете да дадете такви критики за Таип Ердоган, прво мора да бидете свесни за сопствената историја. Но, видовме дека не сте“, нагласува Ердоган, притоа јасно алудирајќи на италијанскиот фашистички диктатор, Бенито Мусолини.

Драги, поранешен претседател на Европската централна банка, не дојде на власт преку избори, но беше назначен од италијанскиот претседател на чело на владата, по падот на претходната коалиција поради внатрешни превирања.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 час

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија13 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион14 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија16 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија18 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија19 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија19 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија20 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија22 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија23 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион23 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа23 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ23 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија2 дена

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија2 дена

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија2 дена

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија2 дена

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Досие