Контакт

Свет

Полициска станица во Англија ги советува полицајците да клекнуваат пред протестите на БЛМ

Објавено пред

Полициска станица во Англија предлага полицајците да клекнуваат на колено за време на протестите во „Блек лајвс медр“ за да избегнат несакано внимание од левичарските активисти, потег што лидерот на партијата Брексит, Најџел Фериџ, го опиша како лудило измешано со кукавичлук, пренесува „Мејл он сандеј“.

Полициската станица во Хертфордшир на неодамнешниот брифинг за операцијата „Велур“ ги советувала полицајците симболично да се приклучат на движењето БЛМ со клекнување, тврдејќи дека гестот има многу позитивен ефект врз протестите.

„Полицајците треба да бидат свесни дека тоа е незадолжително, но тие што нема го сторат тоа може да се најдат во фокусот на вниманието на демонстрантите“, се вели во советот според „Мејл“.

Постар детектив од полициската станица го критикуваше овој потег, велејќи: „Апсурдно е. Дали од службените лица ќе се очекува да направат слични гестови на политички настани како протестите на екстремната десница, на пример?“.

Најџел Фериџ исто така ги критикуваше полициските сили, посочувајќи: „Полицијата во Хертфордшир сака нивните полицајци да клекнат на колено пред демонстрантите и тоа е целосно предавање пред анархијата, марксизмот и организацијата што сака да ја укине полицијата. Лудоста измешана со кукавичлук “.

Поранешниот министер за внатрешни работи Дејвид Бланкет исто така го осуди овој потег, предупредувајќи дека ваквите акти може да послужат за политизирање на полициските сили.

„Загрижен сум дека гестот на клекнување, иако поттикнат од најдобри намери, може да остави впечаток на поткопување на улогата на полицијата во вакви ситуации. Тие се таму за да осигураат безбедни демонстрации, а не да даваат политички изјави“, рече Блункт.

Како одговор на негодувањето, полицијата во Хертфордшир рече: „Полицајците кои работат на настани на кои е вклучено движењето БЛМ можат слободно да ја покажат својата лична поддршка со клекнување на колено ако сакаат. Полицијата не се обидува да го охрабри или обесхрабри ова дејствување, што останува личен избор“.

Од „Скотланд Јард“ првично изјавија дека полицајците смеат да клекнат колено за време на протестите, но подоцна ја повлекоа изјавата загрижени за безбедноста на полицајците по нападите врз нив од страна на агитаторите на БЛМ. Традиционално, од британските полицајци се очекуваа да не даваат политички изјави додека се во униформа.

Чинот на клекнување пред демонстрантите на „Блек лајвс медр“ беше првпат виден во САД, а подоцна го пруфатија членови на Демократската партија, кои клекнаа во зградата на Капитол во знак на солидарност со БЛМ. На овој чин постапија и левичарските политичари во Велика Британија, при што лидерот на Лабуристичката партија, Сер Киер Стармер, и неговиот заменик, Ангела Рајнор, клекнаа во домовите на Парламентот минатата недела.

Сер Киер рече: „Ние клекнуваме со сите што се спротивставуваат на антицрнечкиот  расизам”.

Регион

Кон: Белград сега е бомба, подобро да воведеме полициски час

Објавено пред

Главниот српски епидемиолог, Предраг Кон, изјави дека мора да се спречи вирусот и дека било полесно кога во сила биле вонредната состојба и рестриктивните мерки.

Тој во емисијата „Фокус“ на телевизијата „Б92“ нагласи дека луѓето мора да сфатат оти долга е борбата што ни претстои.

„Повторно во еден момент, кога се укина вонредната состојба, дојде до сфаќање дека сè е завршено, тоа е една голема грешка што ќе остане историски забележана“, заклучува Кон.

Тој ги наведе сите настани што биле организирани во меѓувреме и оцени дека нема никој што се прославил во сфаќањето на тие мерки.

„Се очекуваше дека топлото време ќе го намали тој пренос, кој стана експлозивен. Дојде до суперпренос на вирусот, таму каде што се скандира, гласно се извикува, каде што има препотување, испарување, таму постои аероген пренос“, објаснува Кон.

Што се однесува, пак, до преносот на коронавирусот преку воздухот, Кон вели дека ако сте на оддалеченост помала од еден метар и на отворен простор, не е возможно преку аероген и по пат на капки да се пренесе вирусот.

„Кога некој носи маска, а оној што е заразен не носи, јас сум заштитен само 30 отсто. Ако не ја носам маската, а заразениот ја носи, јас сум заштитен 95 отсто, а ако сите носиме маски, тогаш сме заштитени 99 отсто. Ние сега имаме толку многу застапен вирус, така што можеме да помислиме дека секој бил во контакт. Тој би требало да биде во самоизолација. Ако сите бидеме во самоизолација, тогаш е подобро да воведеме полициски час“, предлага Кон.

Тој повтори дека се воведени нови мерки за задолжително носење маска секаде во Србија.

Прикажи повеќе...

Свет

Белгиската министерка за здравство се појави во парламентот со невообичаена маска

Објавено пред

Белгиската министерка за здравство, Меги де Блок, бчера во парламентот носела невообичаена маска за лице со која привлекла големо медиумско внимание. На маската ѝ било испечатено нејзиното лице.

Фотографијата со маска ја прикачила на својот твитер-профил и напишала дека целиот приход од продажбата на маски оди во хуманитарни цели.

Белгија, која по смртноста од коронавирус беше меѓу државите со средна големина на најтешко погодените од Ковид-19, успеа да ја стави пандемијата под контрола и вчера првпат од 10 јуни објави дека нема ниту една жртва.

Во Белгија, која има 11,5 милиони жители, бројот на смртност изнесува 850 на еден милион, што, освен државата Сан Марино, е највисока стапка на смртност во светот.

Прикажи повеќе...

Свет

Двајца планинари загинаа на Монблан, паднале од 200 метри висина

Објавено пред

Двајца италијански планинари загинаа денеска на Монблан, а се претпоставува дека се изгубиле поради лошото време пред да паднат од сртот Кафнер.

Се смета дека планинарите, на возраст од 56 и 57 години, паднале од висина од речиси 200 метри на француската страна на највисокиот европски врв, пренесе „Анса“.

Карабинерите кои ги пронашле навеле дека планинарите биле цврсто поврзани поради што и мислат дека паднал едниот и го повлекол со себе и другиот планинар.

Во меѓувреме, италијанската полиција пронашла планинарка на возраст од 54 години во ров во градот Белуњи откако било пријавено нејзиното исчезнување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија45 минути

ДИК: Одѕивот до 17 часот најголем во Крива Паланка – 58,7 отсто, во земјата 38,78 отсто

Одѕивот на предвремените парламентарни избори до 17 часот е 38,78 отсто, а со оглед на ситуацијата во која се гласа...

Македонија2 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија2 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија3 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија4 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија5 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија6 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион6 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет7 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија8 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија9 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион10 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија11 час

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија12 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија12 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија19 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет21 час

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија1 ден

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија1 ден

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Досие