Контакт

Свет

Анкета: Две третини од Русите жалат за Советскиот Сојуз

Објавено пред

Дури 66 отсто од Русите жалат поради распадот на Советскиот Сојуз, покажа анкетата што ја спроведе рускиот центар „Левада“, пренесуваат руските медиуми.

Според московскиот весник „Ведомости“, ова е најголем процент носталгичари за Советскиот Сојуз забележан во последните десет години.

Поголем број на оние што жалат за Советскиот Сојуз е меѓу испитаниците постари од 55 години, но во последните две години во пораст е и процентот на млади помеѓу 18 и 24 години, што, како што вели директорот на „Левада“, Лев Гудков, се објаснува со фактот дека луѓето се незадоволни од сегашноста.

Како главна причина за таквото расположение испитаниците го наведоа уништувањето на економскиот систем (52 отсто), губењето на чувството за припадност во моќна држава (36 отсто) и влошувањето на односите помеѓу луѓето од поранешните советски републики (31 отсто).

Свет

Песков: Русија е подготвена да го разјасни случајот Навални со ЕУ

Објавено пред

Русија е подготвена да го разјасни инцидентот околу рускиот опозициски лидер Алексеј Навални со Европската Унија, а исто така очекува дека Европа ќе ги достави своите податоци, рекол портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков.

„ Секако дека сме подготвени“ истакнал Песков, одговарајќи на прашањето дали Москва е подготвена да им даде објаснување на европските колеги за ситуацијата со Навални, пренесе ТАСС.

Тој додал дека Русија повеќепати објаснила што се случило со берлинскиот пациент на територијата на Русија, поточно во Омск и Томск.

Според него, Русија повеќепати апсолутно транспарентно разговарала за тоа и се објаснила.

„ Исто така објаснивме и дека ни се потребни информациите кои ги имаат Берлин и Париз и повеќепати објаснивме дека за жал ни Берлин ни Париз не брзаат да ги споделат овие информации со нас, што значајно ја компликува понатамошната разрешница на ситуацијата“ нагласил Песков.

Тој заклучил дека се што знае Русија за инцидентот со Навални е јавно достапно.

Прикажи повеќе...

Свет

Баку се заканува дека ќе ги уништи ерменските ракетни системи С-300

Објавено пред

Вооружените сили на Азербејџан ќе ги уништат противвоздушните ракетни системи С-300 на ерменските вооружени сили, вели портпаролот на Министерството за одбрана, полковник Вагиф Даргахали.

„Според нашите разузнавачки податоци, противвоздушните ракетни системи С-300 кои го покриваат воздушниот простор на Ереван се повлечени од борбената должност и се движат кон окупираните територии (Нагорно Карабах). Објавуваме дека ги чека судбината на уништената воена опрема на ерменската армија во Нагорно Карабах“, рече Даргахали.

Тој изјави дека последните битки уште еднаш покажуваат дека митот за непобедливоста на ерменската војска е неоснован, пренесува „Спутник“.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Објавено пред

Во Србија со коронавирус се заразени уште 65 лица во последните 24 часа, а едно лице починало.

Во последните 24 часа биле тестирани 7.315 лица.

На апарати за дишење се приклучени 20 лица.

Бројот на пациенти кои починале од почетокот на пандемијата е 749.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Потпишан етичкиот Кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан Кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 час

(Видео) Војската на Нагорно Карабах соборила два азербејџански хеликоптери

Војската на Нагорно Карабах собори два азербејџански хеликоптери користејќи ракети земја-воздух „Игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија2 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија3 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија3 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија3 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија4 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет4 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија5 часа

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ6 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија6 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет7 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет7 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија7 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет7 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа8 часа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт17 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион19 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет21 час

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет21 час

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Досие