Контакт

Свет

Антитерористичка операција во Мелбурн, уапсен маж пред црква

Објавено пред

Еден маж е уапсен во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн, при операција на австралиската полициска единица за борба против тероризмот.

Според полицијата, нема никакви закани по заедницата.Се наведува дека полицијата разговарала и со жена која ја затекнале, но не е јасно дали и таа била вмешана.

Полицајците по апсењето, заплениле повеќе работи од стан во близина на црквата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Просечната температура би можела да порасне за 7 степени до 2100. година

Објавено пред

Глобалните просечни температури би можеле да се зголемат за 7 степени Целзиусови над прединдустриското ниво до 2100 година, без оглед колку и да се обидуваат луѓето да го спречат тоа, тврди тим на француски научници во најновото моделирање на најлошото можно сценарио.

Порастот е повисок од најпесимистичките предвидувања од последните модели во 2012 година, кои предвидоа просечен пораст од 6 степени.

Моделирањето, во кое учествуваа три француски истражувачки институции, беше дел од меѓународните напори да се предвидат можните патеки за климатските промени.

Тие работеа на два климатски модели во кои применуваа различни сценарија на нивоа на гасови на стаклена градина и социо-економски ситуации. Од Институтот „Пјер Симон Лаплас“ во Париз истакнуваат дека алатките што им се достапни на научниците за да ги направат овие предвидувања се помоќни отколку пред седум години, кога беше направено последното моделирање.

„Сега имаме подобри модели. Тие имаат подобра резолуција и прецизно ги претставуваат тековните климатски трендови “, рече претседателот на институтот, Оливие Бушер.

Ова не е добра вест за Арктикот. Двата модела и сите сценарија покажуваат дека Арктикот ќе биде регионот каде што ќе се забележи најголем пораст на просечната температура, што би имало последици за остатокот од светот.

Сепак, научната заедница смета дека зголемувањето од 7 степени е малку веројатно, бидејќи накратко, се заснова на модели каде владите воопшто не прават промени во климатската политика.

Ова моделирање комбинира и неколку различни фактори, како што се високиот раст на населението, високиот економски раст и силното потпирање на фосилните горива, особено јагленот.

„Работите се движат во поглед на климатските политики, така што веќе не сме на оваа траекторија“, рече Паскал Браконот, специјалист за климатско моделирање и палеооклиматологија.

Сепак, за некои, подоброто сценарио е уште позастрашувачко. Во најоптимистичкото моделирање, на пример, покачувањето на температурата од 2 степени би се достигнало до 2040 година. Најновиот извештај на институтот предвидува сериозни последици од затоплување од 1,5 степени Целзиусови.

Прикажи повеќе...

Свет

(Вознемирувачко видео) Момче смртно прободено со нож во Њујорк, сведоците снимале наместо да му помогнат

Објавено пред

Набргу по завршувањето на наставата, во понеделникот се случи убиство во близина на средното училиште „Океансајд“ во Њујорк.

Група тинејџери го нападнале и претепале 16-годишниот Касен Морис. Еден од напаѓачите го пробол со нож во градите.

Морис починал во болница од добиените повреди, а напаѓачот што го пробол е уапсен. Станува збор за 18-годишниот Тајлер Флеш. Според полицијата, тој го убил Морис од љубомора затоа што се сомневал дека се обидува да му ја преземе девојката.

Полицијата соопшти дека најмалку 50 тинејџери биле на местото на настанот. Никој не се ни обидел да му помогне на момчето. Наместо тоа, тие снимале сè.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Руската полиција уапси шаман кој тргнал кон Москва за да го истера ѓаволот од Путин

Објавено пред

Полицијата на Бурјатија, руска република во источен Сибир, објави дека го уапсила шаманот Александар Габишев на автопат во близина на Бајкалското Езеро. Тој бил вратен во родната Јакутија, каде што е баран поради злосторство, додаде полицијата.

Александар Габишев тргнал пеш низ најголемата земја во светот во март и планирал да пристигне во Москва во 2021 година. Неговата желба била да го истера ѓаволот од Путин кога ќе дојде во главниот град.

Во последните неколку недели мала група следбеници, убедени или забавувани од неговите изјави за рускиот претседател, му се придружиле на патувањето долго 5.000 км помеѓу Јакутск и Москва. За шаманот се снимени неколку репортажи објавени на руски државни канали, па имал проблеми со локалните власти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија3 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија4 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион4 часа

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ5 часа

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија5 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ6 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет7 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет7 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет7 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија8 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија8 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт21 час

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија1 ден

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија1 ден

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија1 ден

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија1 ден

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ1 ден

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Досие