Контакт

Свет

Антички јура-свет од вулкани пронајден под површината на Австралија

Објавено пред

Меѓународен тим истражувачи, вклучително и научници од австралискиот Универзитет на Аделаид и шкотскиот Универзитет во Абердин, откриле поле со 100 подземни вулкани од ерата јура, скриени под површината на Земјата во централна Австралија, покажува студијата објавена во списанието „Гондвана рисрч“.

Басените Купер-Ероманга, кои се наоѓаат на североистокот од Јужна Австралија и југозападно од Квинсленд, веќе 60 години се поле за истражување и производство на нафта. Меѓутоа, античкиот подземен предел поминал незабележано кај експертите.

Користејќи ја напредната технологија за снимање подземни површини за да ги идентификуваат вулканските кратери, тековите на лавата и коморите за магма во басените Купер-Ероманга, тимот ги открил вулканите 180 милиони години откако тие се развиле, во периодот Јура. Вулканите потоа беа закопани под слоевите седиментна карпа.

Иако денес се неплоден пејзаж, басените Купер-Ероманга во времето на јура имале кратери и пукнатини кои исфрлале врел пепел и лава и биле опкружени со речни канали што се развивале во езера.

„Додека поголемиот дел од вулканската активност на Земјата се случува на границите на тектонските плочи или под океаните на Земјата, овој антички свет од јура се развил длабоко во внатрешноста на австралискиот континент“, вели вонредниот професор Симон Холфорд.

Според Холфорд, откритието нуди можност за повеќе неоткриени вулкански светови скриени под површината на Австралија.
Она што го прави тековното истражување особено интересно е што претпоставува поголема вулканска активност во Австралија за време на периодот јура отколку што се веруваше порано. Новите откритија имаат потенцијал да го променат разбирањето на процесите што се одвивале во минатото на Земјата, заклучуваат научниците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Кина, Јапонија и Јужна Кореја на разговори за денуклеаризација на Корејскиот полуостров

Објавено пред

Министрите за надворешни работи на Кина, Јапонија и Јужна Кореја се состанаа во Пекинг за да разговараат за денуклеаризација на Корејскиот полуостров.

Кинескиот министер, Ванг Ји изјави за време на состанокот дека официјален Пекинг ќе работи со двете земји со цел одржување на слободната трговија и стабилноста во регионот, пренесе „АП“.

Односите помеѓу Јапонија и Јужна Кореја се влошени откако Токио ја засили контролата на извозот на клучните материјали за производство на полупроводници.

Кина и Јужна Кореја неодамна почнаа да ги поправаат односите по тешките санкции што Пекинг ги воведе поради одлуката на Сеул да го одобри поставувањето на американските системи за ракетна одбрана.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ по средбата со Помпео: Moже да сметаме на американска поддршка за укинување на таксите

Објавено пред

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, вечерва како продуктивен го оцени разговорот со српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со дијалогот Белград-Приштина и пристапот на Србија во ЕУ.

Тој ова го напиша на својот профил на „Твитер“ по средбата во Њујорк.

„Нормализацијата на односите со Косово ќе ги зајакне стабилноста и просперитетот на Србија, Западен Балкан и трансатлантската заедница“, наведува Помпео во објавата.

Српскиот претседател по средбата порача дека Србија може да смета на американска поддршка кога станува збор за укинување на таксите и продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

„Зборувавме долго за сè. Тој сакаше да слушне што мисли Србија пред сè за решавање на косовскиот проблем. Ми се чини дека на најкраток и наједноставен начин го претставив ставот на Србија“, напиша на „Инстаграм“ српскиот претседател.

Средбата меѓу Вучиќ и Помпео траела подолго од очекуваното, околу два часа, пренесуваат српските медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

„Лекари без граници“: Брод со над 100 мигранти е потонат во близина на Либија

Објавено пред

Организацијата „Лекари без граници“ денеска изрази стравување дека брод со повеќе од 100 мигранти потонал во близина на брегот на Либија.

„Имаме многу причини да стравуваме дека се случило најлошото и дека се изгубени повеќе од сто животи“, соопштија од организацијата на „Твитер“.

Либиската крајбрежна стража нема објавено информации за инцидентот.

Брод со 250 луѓе, претежно од Еритреја, потона минатиот месец источно од Триполи – 134 од нив веа спасени, а 115 се водат за исчезнати.

Прикажи повеќе...

Најново

Hitech11 час

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија18 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија20 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија20 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија21 час

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија22 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет23 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет23 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет23 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет23 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија24 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион1 ден

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет1 ден

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион2 дена

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа2 дена

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ2 дена

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ2 дена

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија2 дена

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија2 дена

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија2 дена

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Досие