Контакт

Свет

Аргентинските работници одржаа погреб на платите

Објавено пред

Некои жени дојдоа обвинени во црно и со цветна круна на главите, други носеа преголем ковчег во поворка што минуваше низ улиците на Буенос Аирес. Во ковчегот немаше човек на патот кон вечниот дом, туку целата церемонија симболично претставуваше погреб за работничките плати во Аргентина.

dobivaj vesti na viber

До крајот на годината се очекува инфлацијата во земјата да достигне ниво од 90 отсто и да ја изеде куповната моќ на просечниот аргентински работник, и покрај долгогодишните напори на владата да го намали растот на цените.

„Почивај во мир, минимална плата“

„Ситуацијата е катастрофална за работниците. Пред да дојдеме до средината на месецот, нема да ни остане ништо од платата, немаме доволно“, изјави за Мелиса Гаргарело, претставничка на Фронтот за организации во неволја, кој го организираше овој протестен собир.

Еден од демонстрантите носеше транспарент на кој се прикажува „историјата на болеста“ на платите во Аргентина, графички приказ на тоа како инфлацијата ја изела вредноста прикажана на платните списоци. Додека поголемиот дел од светот се бори со инфлацијата, болката на Аргентина е во друга категорија.

„Умреа платните списоци“, пишуваше на еден од транспарентите во симболичната поворка која по минувањето низ улиците на аргентинската престолнина го заврши патувањето пред Претседателската палата. Цветните круни што ги носеа жените содржеа порака „Почивај во мир, минимална плата“.

Највисока стапка на инфлација во последните 20 години

Според официјалната статистика, минималната плата во Аргентина е 45.540 аргентински пезоси, што е еквивалентно на 334 американски долари, додека цената на синдикалната кошница за четиричлено семејство е пресметана на 111.298 пезоси, или 817 долари, речиси три пати повеќе од износот на минималната плата.

Во јули, Аргентина забележа највисока стапка на инфлација во последните 20 години.

Последните напори на владата за борба против инфлацијата го вклучуваат назначувањето на нов министер за економија, Серги Маса, кому му беа дадени поголеми овластувања во обид да ја спречи инфлацијата. Аргентинците му го дадоа прекарот „суперминистер“.

„Денеска одржуваме симболично испраќање на платите, што ја покажува ситуацијата во која се наоѓаат сите работници во Аргентина“, рече Максимилијано Маита од Фронтот за организации во потреба.

Свет

Шкотската национална партија побара независност на Шкотска, еден од аргументите им е Косово

Објавено пред

Шкотската национална партија (СНП) објави дека Шкотланѓаните се една нација и побара независност.

dobivaj vesti na viber

Како еден од аргументите го наведе прогласувањето на независноста на Косово, кое го призна Велика Британија.

Партијата e децидна дека Шкотланѓаните имаат неотуѓиво право на самоопределување, пренесе „Коха“.

Огромното мнозинство експерти веруваат дека повикот на лидерот на партијата, Никола Стерџон, за нов референдум во октомври в година ќе биде отфрлен бидејќи Законот за Шкотска јасно покажува дека кралската резиденција во Шкотска не може самостојно да донесува закони за области во рамките на Кралството. Сепак, СНП смета дека иако британскиот Парламент можеби е врховен законодавец во Обединетото Кралство, тој „не може да се меша во основното право на самоопределување“.

Врховниот суд ѝ дозволи на странката да го изнесе своето образложение во писмена форма. Во писмото до СНП, Повелбата на Обединетите нации од 1945 година, канадскиот судски случај за Квебек и британската поддршка за независноста на Косово во 2008 година се наведуваат како аргументи. Беше цитирана и декларацијата на Обединетите нации од 1984 година кога беше речено дека власта треба да биде во рацете на народот, а не на владата.

„Нацијата може да се дефинира според државните граници, како што често беше случај со независноста на поранешните колонијални територии“, се наведува во документот. Во 2014 година Шкотланѓаните одржаа референдум за независност, но 55 отсто од гласачите на референдумот гласаа против.

Прикажи повеќе...

Свет

Блинкен: Истекувањето гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Објавено пред

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека истекувањето гас од гасоводот „Северен тек“, според неговото разбирање, нема значително да влијае на енергетската безбедност на Европа.

dobivaj vesti na viber

Блинкен на прес-конференција рече дека САД сè уште не ги потврдиле првичните извештаи дека протекувањето може да биде резултат на напад или саботажа.

Додаде дека саботирањето на гасоводот нема да биде во ничиј интерес.

Шведската полиција претходно објави дека повела прелиминарна истрага за можна саботажа на гасоводот „Северен тек 1“ во Балтичкото Море.

Прикажи повеќе...

Свет

Столтенберг: НАТО недвосмислено го поддржува суверенитетот на Украина, референдумите го кршат меѓународното право

Објавено пред

Лажните референдуми во Украина се јасно кршење на меѓународното право, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

Столтенберг рече дека разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски кому јасно му ставил до знаење дека сојузниците на НАТО се непоколебливи во нивната поддршка за суверенитетот на Украина и правото на самоодбрана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...

Економија9 часа

ЕСМ од Владата доби 1,1 милијарда денари за да може да купува гас

Владата на денешната седница одобри 1,1 милијарда денари за набавка на енергенти пред почетокот на грејната сезона на АД за...

Свет10 часа

Столтенберг: НАТО недвосмислено го поддржува суверенитетот на Украина, референдумите го кршат меѓународното право

Лажните референдуми во Украина се јасно кршење на меѓународното право, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Столтенберг рече дека...

Економија12 часа

Николовски: 140 милиони денари за млекопроизводителите и 20 милиони за откуп и дистрибуција на јаболкото

Владата на седница усвои две нови мерки за поддршка на земјоделците. Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, образложи дека мерките опфаќаат...

Македонија14 часа

Автомобил падна од мост во реката Вардар, внатре најверојатно имало луѓе и по нив се трага

Автомобил падна од мост во реката Вардар, движејќи се на патот с. Желино кон Тетово. Случајот бил пријавен преку бројот...

Европа15 часа

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите...

Економија16 часа

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера...

Топ18 часа

Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје – го удирал со раце и нозе по главата

Тримесечно бебе починало откако таткото го истепал, удирајќи го со раце и нозе по главата и телото. Oсновното јавно обвинителство...

Македонија19 часа

МНР го осуди говорот на омраза на натпреварот Македонија-Бугарија

Министерството за надворешни работи упати јавна реакција и осуда за вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да се...

Свет19 часа

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

Јапонското Министерство за надворешни работи упати протестна нота до рускиот амбасадор во таа земја, Михаил Галузин. Причината е приведувањето на...

Свет20 часа

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

Членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека против претседателот на Украина, Володимир Зеленски, треба да...

Свет20 часа

Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

Дмитри Медведев, поранешен претседател на Русија и заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност, повторно го споменува нуклеарното оружје. „Нашите непријатели...

Забава20 часа

(Видео) Историски момент за НАСА – вселенското летало Дарт успешно се судри со астероид

Вселенското летало Дарт што денеска го лансираше НАСА, директно се судри со астероид, со што успешно заврши мисијата за „спасување“...

Свет20 часа

(Видео) Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио за денешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе. На...

Свет20 часа

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

Кремљ призна дека направиле грешки кога ги мобилизирале резервистите на руската армија да се борат во Украина, а повеќе извештаи...

Спорт1 ден

Црвениот картон пресуди: Бугарија минимално триумфираше во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Бугарија со 0:1 на арената „Тодор Проески“ во последниот меч од Лигата на нации...

Регион1 ден

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Свет1 ден

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет1 ден

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија2 дена

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...