Контакт

Свет

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Објавено пред

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на вулканот на белиот остров, што се случи вчера, а во која загинаа најмалку пет луѓе. Во инцидентот осум луѓе сè уште се исчезнати на островот, а полицијата претпоставува дека и тие се мртви.

Властите соопштија дека ќе биде отворена истрага за криминал поради тоа што туристите се нашле во близина на вулканот. Во моментот на ерупцијата на островот биле 47 луѓе, туристи од повеќе места на светот.

„Знаеме дека ќе има поголеми прашања во врска со инцидентот“, рече Ардерн и додаде дека тие прашања мора да бидат поставени и одговорени.

Само минатата недела нивото на опасност од ерупција на вулканот било подигнато од еден на два, со што се поставува прашањето зошто туристичките групи дозволиле посета на островот.

Од местото на настанот беа спасени 34 луѓе, а повеќето од нив сè уште се наоѓаат во болница на лекување. Докторите велат дека нивните изгореници се толку сериозни што може нема да преживеат.

Свет

Вирусот убиец излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје во Вухан

Објавено пред

Постојат сомневања дека смртоносниот вирус излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје, која се наоѓа во градот Вухан, од каде се прошири вирусното заболување, пишува Блиц.бг.

Речиси и да не се споменува дека постои врвна лабораторија за безбедност, изградена токму за борба против ваква инфекција. Ниту вицепремиерот на Националната здравствена комисија (НХЦ) Ли Бин, ниту Гао Фу, директор на кинескиот центар за контрола и превенција на болести, не кажаа ништо на брифинг во Пекинг во средата, иако многумина зборуваа за непознатото потекло и природата на болеста. Коронавирусот е опасен, мутантен, вирус од класа Б, пишува hindustantimes.com.

Како што пишува бугарскиот портал, Кина ја отворила оваа лабораторија во јануари 2018 година за биосигурност на Вухан. Лабораторијата е изградена за да ги испита опасните патогени микроорганизми, како што е сега раширениот коронавирус, за истражување и пронаоѓање на лек за нив – дел од долгорочното планирање по епидемијата на САРС 2002-03 година во Кина, кога починаа над 700 луѓе.

Кина ja изгради лабораторијата во Вухан за да ги проучи САРС и еболата, а американските експерти за биосигурност уште тогаш предупредуваа дека вирусот може да „избега“ од објектот што стана клучен во борбата против епидемијата, објави „Дејли мејл“.

Сега, корона вирусот сличен на САРС, зарази повеќе од 800 луѓе таму, ширејќи се во најмалку 10 други земји и убивајќи 25 во Вухан и околните провинции.

Прикажи повеќе...

Свет

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Објавено пред

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна респираторна болест, изјавил претставник на итната служба во Москва, пренесе „Спутник“.

„Седум кинески државјани се пренесени од хотелот „Арт Војковскаја“ во болница за заразни болести“ рекол тој и додал дека тестовите се во тек и дека лекарите ги чекаат резултатите од прегледите.

Прикажи повеќе...

Свет

Новото лого на Вселенските сили на САД исто како логото на „Ѕвездени патеки“

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп откри како ќе изгледа логото на Вселенските сили на САД, но како што пренесуваат светските медиуми, воените дизајнери останале без идеи кога ја смислувале ознаката, бидејќи многу потсетува на логото на Вселенската флота од „Ѕвездени патеки“.

„По советувањето со нашите големи воени лидери и дизајнери, имам задоволство да ви го претставам новото лого на Вселенските сили на САД, шеста филијала на нашата величевствена војска“ напиша Трамп на Твитер.

Корисниците на социјалните мрежи многу брзо забележаа сличност кај новото лого со ознаката која ја носеа Кирк, Пикард, Спок и останатите вселенски патници во „Ѕвездени патеки“.

Сличноста кај двете ознаки оставија многу луѓе во неверица дека во војската навистина веќе немале инспирација па го копирале дизајнот од култната научнофантастична серија.

„Очекуваме да ни платите за користење на ова“ напиша Џорџ Такеј, еден од членовите на екипажот на „Ентерпрајз“ и оригиналната актерска екипа од 60-те години.

Сепак, имаше и такви кои го бранеа дизајнот, тврдејќи дека всушност е заснован на веќе постоечката ознака на Вселенската команда на американското воздухопловство.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион14 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет15 часа

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ17 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија21 час

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ22 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет23 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет23 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет24 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа24 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија1 ден

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија2 дена

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија2 дена

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија2 дена

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија2 дена

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија2 дена

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија2 дена

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Досие