Контакт

Свет

Асад: Военото воздухопловство на САД ѝ помогна на Исламска држава да продава нафта

Објавено пред

Сирискиот претседател Башар ал-Асад неделава во интервју ја обвини Турција за директна вмешаност во наводниот шверц на сириска нафта од страна на Исламска држава со употреба на „чадорот“ на американските воздухопловни сили.

Во интервјуто за РТ објавено во вторникот, Асад го обвини турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за поттикнување војна во различни области на светот само за да го одвлече вниманието на јавно мислење во Турција да не се фокусира на неговото однесување во Турција, „особено по неговата скандалозна врска со ИД во Сирија“.

„ИД порано продаваше сириска нафта преку Турција, со ‘чадорот’ од американските воздухопловни сили и секако поддршка од Турците – вклученост на Турците, не поддршка – за продажба на оваа нафта“, рече тој.

Асад се осврна на претходните обвинувања од Русија и Израел дека Турција учествувала во шверцот на нафта од Сирија од страна на ИД. Во ноември 2015 година тогашниот руски премиер Дмитриј Медведев посочи дека Русија има информации „за директниот финансиски интерес на некои турски официјални лица од набавката на нафтени производи рафинирани во постројки контролирани од ИСИС“.

Би-би-си во јануари 2016 година објави дека тогашниот израелски министер за одбрана, Моше Јаалон, ја обвинил Турција за набавка на нафта од ИД.

„Како што знаете, Исламска држава уживаше во турските пари за нафта многу, многу долг временски период. Се надевам дека тоа ќе престане “, посочи тогаш Јаалон, додавајќи дека Турција им дозволила на џихадистите да се преселат од Европа во Сирија и Ирак и назад.

Претставници на американскиот Стејт департмент во декември 2015 година ги отфрлија руските обвинувања за вмешаност на турската влада во трговијата со шверц на нафта од ИД, но портпаролот рече дека нафтата на ИД се шверцувала во Турција преку посредници, се вели во извештајот на Би-би-си.

Асад исто така ја обвини Турција за испраќање сириски терористи во Азербејџан за зајакнување на копнените сили на земјата во нејзиниот конфликт со Ерменија во спорниот регион Нагорно-Карабах.

„Дефинитивно можеме да го потврдиме тоа, не затоа што имаме докази, туку затоа што понекогаш кога немаш докази имаш индиции“, тврди Асад.

„Турција ги искористи тие терористи, кои доаѓаат од различни земји во Сирија. Тие го користеа истиот метод во Либија; користеа сириски терористи во Либија, можеби и од други националности. Значи, очигледно е и многу веројатно е дека тие го користат тој метод во Нагорно- Карабах затоа што, како што реков претходно, тие се оние кои го започнаа овој проблем, тие го охрабрија овој конфликт. Значи, тие сакаат да постигнат нешто и ќе го користат истиот метод. Можеме со сигурност да кажеме дека тие користеле сириски и други националности на терористи во Нагорно-Карабах“, објасни Асад.

Тврдењата на Асад во изминатата недела и пол ги повторија и лидерите на други земји, вклучувајќи ги Франција, Ерменија и Русија.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на 2 октомври ја обвини Турција за испраќање сириски џихадисти да се борат за Азербејџан во конфликтот. Макрон ги цитираше наводните разузнавачки извештаи кои тврдат дека 300 сириски борци од џихадистичките групи од Алепо поминале низ турскиот град Газиантеп на пат кон Азербејџан.

Ростам Бакојана, претставник на Јазидите во парламентот на Ерменија, на 29 септември изјави за курдската новинска агенција РФВ  дека Турција го поддржува Азербејџан испраќајќи од Сирија и турски војници да им се придружат на азербејџанските сили.

Ден претходно, на 28 септември, амбасадорот на Ерменија во Москва, Вардан Тоганјан, исто така тврдеше дека Турција испратила околу 4.000 сириски милитанти да се борат за Азербејџан во конфликтот во Нагорно-Карабах. Турција и Азербејџан ги негираа обвинувањата.

Регион

Грција со рекордна бројка на новозаболени

Објавено пред

Во Грција во последните 24 часа регистрирани се 2.056 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица, соопшти националната Организација за јавно здравје.

Од почетокот на пандемијата пријавени се 39.251 случај на зараза од кои над 4.000 во врска со пристигнување од странство, пренесе АНА.

Досега починале вкупно 626 луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Борис Џонсон го објави планот за нова блокада на земјата

Објавено пред

Велика Британија влегува во втора блокада на земјата која ќе започне во четврток ( 05 ноември) и ќе трае еден месец.

Според новите мерки, кои вечерва ги објави британскиот премиер Борис Џонсон, луѓето ќе можат да излезат од своите домови само за да одат на работа, училиште и во продавница.

Еден месец нема да работат рестораните и несуштинските продавници, а ќе останат отворени училиштата и факултетите.

Предвидено е и ограничување за патувања, кое ќе стапи на сила во четврток и ќе трае до 2 декември.

Џонсон објасни кога граѓаните ќе можат да ги напуштат своите домови – вежбање и рекреација на отворено, лекарски потреби, купување основни намирници и друго. Тој истакна дека Божиќ оваа година ќе биде поразличен о вообичаено.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека неговата влада не стои зад тие карикатури и дека не прифаќа оправдување на насилството.

„Можам да го разберам шкот поради карикатурата на Мухамед, но нема никогаш да прифатам да се оправдува насилство. Наша должност е да ги заштитиме слободата и правата“ рекол Макрон во интервју за Ал Џезира.

Тој појасни дека во Франција постои слобода на изразување која овозможува објава на такви карикатури.

„ Карикатурите не се државен проект, тие се производ на слободни и независни медиуми кои не се поврзани со владата“ рекол Макрон.

„ Реакциите во муслиманскиот свет се последица на еден куп лаги и фактот дека луѓето веруваа дека јас самиот ги одобрував овие карикатури (…) Јас се залагам за слобода на пишување, размислување и цртање во мојата земја затоа што сметам дека е важно, дека е исправно, дека се тоа наши слободи “, рече францускиот претседател.

„Тоа не значи дека јас лично поддржувам сè што е кажано и нацртано“, нагласи тој.

Макрон вели дека сака „смирување“ на ситуацијата, нагласувајќи дека во Франција нема стигматизација на муслиманите. Францускиот претседател тврди дека најголемите жртви на радикалниот ислам биле самите муслимани.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Борис Џонсон го објави планот за нова блокада на земјата

Велика Британија влегува во втора блокада на земјата која ќе започне во четврток ( 05 ноември) и ќе трае еден...

Свет6 часа

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека...

Македонија7 часа

Нови 1085 позитивни случаи на Ковид-19, починале 12

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на...

Регион8 часа

Расте бројот на загинати во Турција – почина дете извлечено од под урнатините

Најмалку 35 луѓе загинаа во силниот земјотрес што го погоди турскиот град Измир, објавија турските власти. Две лица загинаа на...

Регион8 часа

Захариева: Нема да има вето ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарија се закани дека ќе го блокира патот на Северна Македонија кон членството во Европската унија, доколку не признае дека...

Македонија9 часа

Директорот на струмичката болница преку Фејсбук бара донација за ново возило

Директорот на струмичката болница Наќе Гогов преку Фејсбук побара донација за ново болничко возило, поради, како што вели, зголемениот обем...

Свет9 часа

(Видео) Застрелан грчки свештеник пред црква во Лион, напаѓачот во бегство

Повторно пукање во Франција. Во тек е потера во францускиот град Лион, каде вооружено лице пукаше и повреди грчки православен...

Свет9 часа

Велика Британија се очекува да воведе едномесечна блокада на земјата

Британската влада размислува за воведување на едномесечна блокада, пренесува Би-Би-Си. Според информациите, премиерот Борис Џонсон се очекува да одржи прес-конференција...

Регион11 час

Нов рекорд во Србија – потврдени 1.817 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани рекордни 1.817 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица. Тестирани се...

Македонија14 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија14 часа

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет15 часа

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион15 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија15 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија15 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија16 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион16 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет18 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет1 ден

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија1 ден

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Досие