Контакт

Свет

Асад првпат поврзан со можно користење хемиско оружје

Објавено пред

Меѓународните иследници првпат изјавија дека сметаат дека сирискиот претседател Башар ал-Асад и неговиот брат се одговорни за користење хемиско оружје во сирискиот конфликт, се наведува во документот во кој увид имал Reuters, кој доаѓа речиси две години по извештајот предаден во Обединетите нации и предавањето на сите залихи од вакво оружје и агенси од страна на сириската влада на меѓународните набљудувачи од Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW) на коишто им беше овозможена детална инспекција на сите капаците и складишта на армијата.

dobivaj vesti na viber

Листата којашто ја видел Reuters, но уште не е објавена, се заснова на комбинација од наводни докази кои во Сирија ги собрале ОН и OPCW, а особено на информации од западните и разузнавачките земји од регионот кои всушност ги поддржуваат бунтовниците против владата на претседателот Асад. Изворот на Reuters барал да остане анонимен „поради чувствителноста на темата“.

Информациите се појавуваат во периодот кога во Сирија главно се почитува прекинот на огнот постигнат на 30-ти декември под покровителство на Русија и Турција, како вовед во мировните преговори за политичката транзиција на земјата меѓу сириската вооружена опозиција и сириската влада кои треба да започнат кон крајот на јануари во казахстанската престолнина Астана.

Заедничката истрага на ОН и OPCW попрано идентификуваше само воени единици, и не ги именуваше командантите и функционерите како виновните за наводното недозволеното војување.

Сириската влада во текот на истрагата понуди докази дека хемиските реагенси употребени крај главниот град Дамаск ги користеле бунтовници, на коишто им ги доставила тајната служба на сунитска монархија од регионот, а ги набавила од западноевропски компании. Целта на ваквите инциденти и вести за наводни хемиски напади, според Дамаск, била да се вовлечат западните земји, во прв ред САД, во сирискиот конфликт на страна на сунитските сили кои сакаат да го соборат претседателот Башар ал-Асад, почнувајќи од март 2011 година.

Сега била наводно изработена листа од поединци кои иследниците ги поврзуваат со низата напади со хлор меѓу 2014 и 2015 година, а неа се претседателот Асад, неговиот брат Махер и други високи функционери, со што се тврди дека наредбите за користење на токсично оружје дошле од самиот политички врв, тврди за Reuters извор запознаен со истрагата. Но не се споменува за користењето на биолошкото оружје од страна на бунтовниците и екстремните исламистички групи кои на почетокот од бунтот пред шест години успеаја да заземат големи територии од Сирија, вклучително и воени складишта, воени аеродроми и гарнизони.

Претставници на семејството Асад не биле наводно достапни за коментар за Reuters, но функционер на сириската влада изјавил дека обвинувањата дека владините сили наводно користеле хемиско оружје „немаат упориште во вистината“. Асад и сириската влада повеќепати ги отфрлаше тврдењата дека користеле оружје за масовно оружје против својот народ. Изворот на Reuters истакнал дека повеќето споменати напади се изведени од страна на Исламската држава и сириските бунтовници.

Истрагата на ОН и OPCW, позната како Заедничките истражен механизам, го предводи група од три независни експерти и група технички и административен кадар на кои владата во Дамаск и дозволи престој и инспекција на сириска територија која е под нејзина контрола. Ги покрена Советот за безбедност на ОН, во согласност со Русија, која инаку е воен сојузник на Башар ал-Асад, за да се утврдат поединци и организации одговорни за хемиските напади во Сирија.

Сепак, челничката на Заедничкиот механизам, Вирџинија Гамба негира дека постои каков и да е список со осомничени поединци.

„Утврдувањето на личности сега не се разгледува“, изјавила Гамба за Reutes.

Според текстот од наводниот извештат кој го наведува Reuters се наоѓале 15 имиња „кои треба да се истражат врзано со употребата на хемиско оружје од страна на Вооружените сили на Сириската Арапска Република меѓу 2014 и 2015-та“. Но не се изнесени поединости за улогите кои посочените наводно ги имале во тоа.

Списокот е поделен во три дела. Во првиот под наслов „Внатрешниот круг на претседателот“ се наведени шест лица вклучително и Асад, неговиот брат Махер Асад кој командува со елитната 4-та оклопна дивизија, министерот за одбрана и шефот на воената разузнавачка служба. Во вториот дел се наведени имињата на шефот на воздухопловните сили и на четворица команданти на воздухопловните дивизии. Во третиот дек се наведуваат имињата на двајца полковници и четворица генерал-мајори.

Хармиш Бретон-Гордон, независен стручњак за биолошко и хемиско оружје кој ја набљудува во ситуација во Сирија, тврди дека списокот всушност ја претставува воената командна одговорност, но не изнесува оцена за тоа дали навистина и кој користел хемиско оружје во Сирија.

„Одлуките се носат на највисоко ниво, па потоа се делегираат подолу… Поради тоа, првата употреба (на оружјето) треба да го авторизира Асад“, вели експертот кој е поранешен командант на британските и НАТО дивизиите за одбрана од хемиско и биолошко оружје кој чест ја посетува Сирија.

Сирија се придружи на Меѓународната конвенција за хемиското оружје по договорот со САД и Русија, по нападот за кој Западот тврди дека се убиен со сарин стотици цивили в Источна Гута крај Дамаск во август 2013 година, кое до почетокот на декември беше под контрола на екстремните исламисти, вклучително и Исламската држава. Сириската влада неколкупати докажуваше дека од позициите каде биле ракетирани бунтовничките населби немало сириска армија. Потоа владата се согласи да ги предаде 1.300 тони отровни реагенси, и да ја укине својата програма за развој на хемиско оружје, а предавањето на резервите и демонтирањето на постројките го надгледуваше меѓународна комисија за супервизија.

Употребата на хемиско оружје е забранета со меѓународното право и претставува воено злосторство. Иако конкретната истрага нема правосудни овластувања, какво и да е именување на осомничените може да доведе до нивен кривичен прогон. Сирија не е членка на Меѓународниот кривичен суд, но евентуални воени злосторства на нејзини функционери пред судот може да ги даде Советот за безбедност. Меѓутоа, поради моменталните големи тензии меѓу Западот и Русија, малку е веројатно дека тоа може да се стори. За осуда на сириските функционери би била потребна резолуција на Советот за безбедност на ОН, каде што Москва поддржана од Пекинг веќе вложуваше вето на неколку резолуции кои за сирискиот конфликт го обвинуваа само Асад и бараа интервенција како во Либија во 2011 година./крај/мф/сн

Европа

Зеленски: Имаме нешто што Русија го нема

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во пресрет на зимата, апелираше на истрајноста и издржливоста на Украинците.

dobivaj vesti na viber

„Непријателот силно се надева дека ќе ја искористи зимата против нас: да ги направи зимскиот студ и тешкотиите дел од неговиот терор“, рече тој во својата дневна видео порака.

„Мораме да направиме се што можеме за да ја преживееме оваа зима, колку и да е сурова. Да се ​​издржи оваа зима, рече тој, значи да се издржи се.

Русија има предност во проектили и артилерија, посочи украинскиот претседател.

„Но, ние имаме нешто што окупаторот го нема и нема да го има: го штитиме нашиот дом и тоа ни дава најголема можна мотивација“, нагласи Зеленски.

Украинскиот народ се бори за слобода и ја брани вистината, вели тој.

„За да ја преживееме зимата, мора да бидеме поотпорни и обединети од кога било“, додаде Зеленски.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Објавено пред

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се повредени, изјави претставник на итната помош.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата е оштетен и авионот, пренесува РИА Новости.

Властите ги утврдуваат околностите на инцидентот, додава агенцијата.

Рјазан се наоѓа на околу 200 километри југоисточно од Москва.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

„Секогаш одржувам редовни разговори и директен контакт со претседателот Путин, бидејќи верувам дека ова е најдобриот начин да се продолжи интеракцијата за одржување на директен канал. Изолацијата е најлошата работа, особено за лидер како него“, рече Макрон во интервју за „CBS“.

Тој изрази мислење дека на 24 февруари, кога Русија одлучи да започне војна во Украина, направи огромна грешка, прво затоа што не го почитува меѓународното право и ги прекрши сите принципи, а второ затоа што „најверојатно направи многу грешки во нејзината проценка на нејзините и на украинските капацитети“.

„И сега се случува, да речеме, од септември, тие решија да бомбардираат многу цивилна инфраструктура. Ова е воено злосторство“ – рече Макрон.

Имајќи предвид дека војната во Украина предизвика скок на цените на храната и енергијата, како одговор на прашањето колку може да трае отворената поддршка на Западот за Украина, Макрон рече дека е исклучително важно „Европјаните, Американците и максималниот број од земјите во овој свет да ја поддржуваат Украина“.

Тој изрази мислење дека е важно да се пренесе пораката дека крајот на војната одлучуваат Украинците, а единствениот начин за решавање на ситуацијата во Украина би бил преку преговори.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа41 минута

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија1 час

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет1 час

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет1 час

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „ИзиЏет“ од Краков, Полска до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија2 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија20 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион21 час

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет22 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија2 дена

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...