Контакт

Свет

Асанж поднесе жалба до Европскиот суд за човекови права

Објавено пред

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој се бори против екстрадиција од Велика Британија во САД, денеска поднесе жалба до Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП).

dobivaj vesti na viber

Асанж (51) е баран од американските власти по 18 обвиненија, вклучително и шпионажа, бидејќи „Викиликс“ објави голем број доверливи американски дипломатски и воени документи, за кои Вашингтон вели дека се изложени на ризик многу животи.

Британија даде зелено светло за негова екстрадиција, но Асанж поднесе жалба до Високиот суд во Лондон, кој ќе го сослуша на почетокот на следната година. Неговиот правен тим, исто така, поведе случај против Велика Британија пред ЕСЧП, што може да предизвика блокада на екстрадицијата.

„ Потврдуваме дека извештајот е пристигнат“, соопшти лондонскиот суд.

Австралиецот Асанж важи за непријател на американската држава и помина седум години во амбасадата на Еквадор во Лондон за да избегне екстрадиција во Шведска, каде што се бараше за сексуален напад. Сепак, обвиненијата подоцна беа отфрлени.

Меѓутоа, во април 2019 година, тој беше насилно извлечен од амбасадата на Еквадор и затворен истата година поради кршење на правилата за кауција. Оттогаш е во затвор, додека не се донесе одлука за негова екстрадиција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Двајца студенти повредени во пукање пред училиште во Тексас, еден во критична состојба

Објавено пред

Двајца ученици се повредени, од кои еден потешко, во пукање пред средно училиште во Далас утринава. Полицијата уапсила лице кое го поврзуваат со нападот.

dobivaj vesti na viber

Пукањето започна во кампусот на средното училиште Ламар, во предградието Арлингтон, околу 6:55 часот, пред многу студенти да се вратат на часови по пролетниот распуст.

Еден ученик е повреден во самото пукање, а другиот од „шрапнел од пукањето“. Двајцата се пренесени во болница, изјави портпаролката на училиштето Анита Фостер.

Ен-Би-Си Далас-Форт Ворт објави дека еден од повредените студенти е во критична состојба, а другиот има полесни повреди.

Полицијата во Арлингтон соопшти дека осомничениот напаѓач не влегол во училиштето и бил уапсен набргу откако полицајците пристигнале на местото на настанот.

Полицијата не соопштува никакви информации за лицето кое е приведено, освен дека е малолетник и е однесен во малолетнички притвор.

Прикажи повеќе...

Европа

Борел: ЕУ на Украина ќе и испорача еден милион артилериски гранати

Објавено пред

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изјави дека министрите за надворешни работи и одбрана на земјите од ЕУ, на негова сугестија, денеска се договориле да и достават еден милион артилериски гранати на Украина во следните 12 месеци.

dobivaj vesti na viber

Борел на Твитер напиша дека „направен е план во три чекори, каде што првиот чекор е да се испратат една милијарда евра за итна испорака, вториот чекор е една милијарда евра за заедничка набавка, а третиот чекор е да се создадат комисии кои драстично ќе придонеста за зголемување на воено-производствените капацитети“.

„Преземаме клучен чекор кон исполнување на нашите ветувања за обезбедување на Украина со повеќе артилериска муниција. ЕУ е посветена на побрза и поголема испорака на оружје за Украина“, напиша тој.

За прв пат земјите од ЕУ заеднички купуваат муниција, особено артилериски гранати од 155 мм од западно производство, за кои веруваат дека може да и помогнат на Украина во војната.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Џјинпинг со „Црвено знаме“ до Путин – Луксузен автомобил за Џјинпинг во Москва

Објавено пред

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг слета денеска на меѓународниот аеродром Внуково, со што започна тридневната посета на рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Во моментот на пристигнувањето на Џјинпинг на московскиот аеродром имало возило кое било подготвено да го пречека кинескиот претседател, пренесуваат медиумите.

Имено, според написите, се работи за луксузен кинески автомобил наречен „Hunci“, кој е производ на кинескиот концерн „FAV“ и е претседателски модел на автомобил.

Првиот автомобил „Хунчи“ е произведен во 1959 година, што го прави најстариот кинески бренд за патнички автомобили.

Зборот „Хунчи“ на кинески значи „Црвено знаме“.

Најпознати модели се „E-HS9“ и три седани „H5“, „H7“ и „H9“, како и „Q“ – автомобил од типот „SUV“.

Серијата L се автомобили од репрезентативна класа, кои се направени по индивидуални нарачки и се користат за големи светски настани.

Овој автомобил е аналог на рускиот претседателски автомобил „Аурус“.

Последната етапа од летот на Боинг 747-89Ј „Ер Чајна“ со кој Џјинпинг пристигна во Москва, преку апликацијата „Flight Radar“ ја следеа повеќе од 89.000 луѓе.

Ова е јасен показател дека интересот за посетата на кинескиот претседател Џјинпинг на Москва ги надминува сите очекувања, се наведува во новинарските извештаи.

Очите на целиот свет, како што стои во напиисите, се вперени кон кинескиот лидер, а неговата посета започнува во моментот кога Меѓународниот кривичен суд во Хаг го обвини рускиот претседател Владимир Путин за киднапирање и исчезнување на 17.000 украински деца.

Поради ова е распишана потерница за негово апсење.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Европската комисија ќе обезбеди милијарда евра помош за Турција која беше погодена од земјотресот, изјави претседателката на тоа тело Урсула...

Македонија4 часа

(Видео) Градилиште зад Универзалната проголта дел од улицата 9 Мај, инспекцијата третпат направи увид

Дел од улицата 9 Мај зад Универзалната сала во Скопје се одрони и пропадна во градилиште за нова зграда. Градежната...

Македонија5 часа

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Свет5 часа

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија6 часа

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија7 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија8 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата го блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левицата денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на четирите закони со кои се предвидува зголемување...

Македонија8 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и за Рамазан-бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Топ9 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија10 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија10 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет11 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет11 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа1 ден

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...