Контакт

Регион

Атина го одложи потпишувањето на спогодбата со Тирана, поради договорот со Македонија

Објавено пред

Официјална Атина го одложи потпишувањето на спогодбата со Албанија поради силните реакции во Грција поради договорот со Македонија околу името, објави грчкиот дневен весник „Катимерини“. Притоа се наведува дека ова е одлука на владата на премиерот Алексис Ципрас која оценува дека потпишувањето на спогодбата со Албанија ќе ги зголеми уште повеќе тензиите во Грција.

Од Владата не кажуваат кога ќе биде потпишана спогодбата помеѓу Грција и Албанија. Весникот пишува дека опозицијата во Грција е и против потпишувањето на спогодба со Албанија бидејќи текстот кој е дефиниран од страна на министрите за надворешни работи на Грција и Албанија Коѕијас и Бушати нанесува штета на Грција.

И опозицијата во Албанија оценува дека текстот на спогодбата кој сега е договорен нанесува голема штета на Албанија бидејќи, како што се наведува, воопшто не го решава проблемот со Чамите и воедно Албанија губи морска територија.(К.М.)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Србин со камион усмртил хрватски полицаец

Објавено пред

Српски државјанин кој уравувал камион со словенечки регистарски ознаки и кој учествувал во сообраќајна несреќа во Хрватска, усмртил хрватски полицаец.

Како што пренесен Индекс.хр, во несреќата настрадал 32-годишен полицаец, кој бил во полициско комбе во кое удрил камионот.

Хрватската полиција соопшти дека дошло до директен судир меѓу камионот и полициското комбе. Во несреќата уште еден полицаец се здобил со тешки повреди.

Прикажи повеќе...

Регион

Турција: Нема да дозволиме затајување на резултатите од истрагата за Кашоги

Објавено пред

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) соопшти дека Анкара „никогаш не ќе дозволи затајување на резултатите од истрагата” за убиство на саудискиот новинар Џемал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Заменик претседателот на АКП, Нуман Куртулмуш, изјави дека Турција објави докази за смртта на Кашоги и додаде дека „крајниот резултат на истрагата е блиску”, пренесе Асошиејтетпрес.

„Саудиската администрација нема да може да се извлече од оваа казна ако биде потврдена”, изјави Куртумлуш.

Саудиска Арабија претходно денеска изјавува дека Кашоги го загубил животот во тепчка која настанала во конзулатот, поради што беа уапсени 18 лица, но не ги призна тврдењата на Анкара дека новинарот бил мачен, убиен и отсечен на делови, а неговото тело е сокриено.

Прикажи повеќе...

Регион

Китаровиќ до граѓаните по протестите: Пензиската реформа е неопходна

Објавено пред

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод протестите кои се одржаа денеска поради најавени реформи во законот за пензии, изјави денеска дека ваквата реформа е неопходна, но дека во моментов не е нешто само за себе, туку зависи од многу елементи, а една од нив е демографијата.

Во Загреб претходно денеска повеќе илјади луѓе протестираа против предлогот на Владата за пензиската реформа која предвидува зголемување на старосната граница за пензионирање на 67 години, како и против воведување на казнените поени за предвременото заминување во пензија.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

(Видео) Протести во Лондон против брегзит, граѓаните бараат нов референдум

Во центарот на Лондон, денеска беше одржан протестен марш на кој имаше повеќе од сто илјади луѓе, кои се против...

Македонија3 часа

Стејт департмент: Ова е историска шанса за Македонија и регионот

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Собранието, со која Македонија треба да ги започне уставните измени и имплементација на Спогодбата...

Македонија3 часа

Кривична пријава за говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе известување за...

Регион4 часа

Турција: Нема да дозволиме затајување на резултатите од истрагата за Кашоги

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) соопшти дека Анкара „никогаш не ќе дозволи затајување на резултатите од истрагата”...

Македонија5 часа

„Катимерини“: Наскоро нов конфликт во грчката Влада поради Македонија

Само три дена по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и предупредувањето на премиерот, Алексис Ципрас дека нема...

Македонија6 часа

(Видео) Ципрас: Гласањето во Собранието отвора пат за договор меѓу Грција и Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека усвојувањето на предлогот за уставни измени од страна на македонскиот Парламент отвора пат за...

Македонија11 час

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради...

Македонија11 час

Нимиц со порака до политичките лидери: Работете заедно за финализирање на договорот

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон...

Македонија11 час

Тачи: Македонија направи голем чекор кон зајакнување на мирот во регионот

Македонија е чекор поблиску до ЕУ и НАТО, откако беа обезбедени потребните гласови за измена на Уставот, отворајќи го патот...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството на Македонија беше ставено на тезга како пиперки и домати

Тоа што се случи вчера вечер во Собранието беше срам каков што светот не видел, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Опозицијата...

Македонија13 часа

Димитров на „Фејсбук“: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, ама го знаеме патот

Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на...

Македонија22 часа

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови што вечерва гласаа за уставните измени – Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска,...

Македонија22 часа

Левицата: Ништо не е готово, борбата продолжува!

По изгласувањето на уставните измени во Собранието, се огласи и Левицата. Од таму реагираат дека сите пратеници го изгубиле легитимитетот...

Македонија22 часа

Ципрас до Заев: Честитки пријателе, Зоран Заев!

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, го поздрави гласањето во македонскиот парламент и му честита на премиерот Зоран Заев за гласањето со...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Денес напишавме историја што ќе ја раскажуваат идните генерации

Денес е историски ден, заедно напишавме историја, рече премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата што ја одржа откако Собранието ја изгласа одлуката...

Македонија24 часа

Четворица обвинети пратеници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за уставните измени

Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон уставните измени. „За“ гласаа и обвинети пратеници од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

(Видео) Јанушев: На пратеници им се нудеа милион евра да гласаат, тие одбија

ВМРО-ДПМНЕ избра борба против неодоговорната власт, рече вечерва генералниот секретар на опозициската партија, Игор Јанушев, на прес-конференција. Тој нагласи дека...

Македонија1 ден

Милошоски бара веднаш да гласаат: Волјата на народот е посилна од притисокот врз неколку пратеници

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на продолжението на седницата за уставните измени на прес-конференција побараа од претседателот на...

Македонија1 ден

Груевски за 8 дена ќе добие покана да се јави во затвор

Пресудата за двегодишната затворска казна на експремиерот Никола Груевски од Апелација пристигна во кривичниот суд од каде ќе биде распределен...

Досие