Контакт

Свет

Ајфеловата кула целосно затворена поради штрајкот на синдикатите во Франција

Објавено пред

Нанесувајќи им силен удар на туристите, повеќето обележја во Париз се затворени поради масовните протести против законот за реформи во пензискиот систем.

„Поради национален штрајк, јас сум затворена денес. Пристапот до моето шеталиште останува отворен и бесплатен“, беше објавено на твитер-профилот на Ајфеловата кула денеска.

И Версај и „Лувр“ исто така предупредија за евентуални проблеми во работата, пренесува РТ.

Досега целосно е затворена само Ајфеловата кула, а комплексот Версај и музејот „Лувр“ ги предупредуваат посетителите дека може да се случи и тие да бидат затворени. Ова е третпат Ајфеловата кула да биде затворена од почетокот на штрајковите на почетокот на декември минатата година.

Затворањето доаѓа во екот на протестите на национално ниво, кои се интензивираа денеска кога се очекува Министерскиот совет на Франција да донесе одлука за судбината на законот за пензиските реформи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Израелскиот министер за здравство има коронавирус

Објавено пред

Многу израелски функционери се наоѓаат во самоизолација откако било потврдено дека министерот за здравство, Јаков Лицман, е позитивен на коронавирус.

Министерот бил и во чест контакт со претседателот Бенјамин Нетанјаху, соопшти Министерството за здравство.

Во Израел се регистрирани речиси 7.000 заболени од коронавирус, а починале 34. Голема ултра-ортодоксна заедница, каде е член Лицман, најмногу е погодена од епидемијата на коронавирус. Многумина од нив на самиот почеток ја прекршуваа забраната за движење, но изгледа дека по зголемувањето на бројот на заболени тие ги прифатија мерките на владата.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Њујорк нема место во мртовечниците, владата нарача вреќи за починатите

Објавено пред

Крематориумите во градот Њујорк работат продолжено, а државата Њујорк не постигнува да ги згрижи сите починати, пренесуваат американските медиуми.

Градот Њујорк ги погребува починатите на привремени локации низ земјата. Епидемијата на коронавирус сè уште не го достигнала врвот во Њујорк, но погребалните служби во градот и државата Њујорк веќе имаат полни раце работа.

Досега од последици на Ковид-19, само во градот Њујорк починале околу 1.400 луѓе. Поголем број њујорчани избрале кремирање наместо погреб, но најнаселениот американски град има само четири крематориуми, па погребните фирми предупредуваат дека подолго се чека на кремирање.

„Ладилниците за починатите се преполни, не можат да примат повеќе од 40 тела“, вели Ендру Нимо, менаџер на една погребна фирма.

Оваа ситуација ги погодува и болниците, кои побавно се ослободуваат од починатите, бидејќи нивните семејства мораат подолго да чекаат на термин за кремирање или погреб.

Американската агенција за кризни ситуации нарачала од Министерството за одбрана 100.000 вреќи за починатите, објави Си-ен-ен.

Во САД се очекуваат меѓу 100 и 200 илјади мртви од коронавирус. Прогнозите се црни, особено по објавата на американскиот претседател Доналд Трамп на почетокот на кризата дека вирусот ќе исчезне самиот од себе и дека тоа ќе биде чудо.

Цела земја е во блокада, а моментално 96 отсто од населението живее под одредбата да остане дома и да не излегува надвор освен за итни ситуации. Само 11 држави не ја воведоа одредбата, а тоа се Алабама, Арканзас, Ајова, Мисури, Северна Дакота, Небраска, Јужна Каролина, Јужна Дакота, Тенеси, Јута и Вајоминг. Но, се очекува и тие наскоро да ги прифатат препораките на фереалните власти.

Прикажи повеќе...

Свет

Најголем број на починати и заразени во последните 24 часа во Германија

Објавено пред

Во Германија бројот на заразени со коронавирус е нагло зголемен, па се регистрирани 2.660 нови случаи, а починале уште 31 човек.

Вкупниот број на заразени е 80.641, а вкупниот број на жртви е речиси 1.000.

Бројот на починати и заразени во изминатите 24 часа се зголеми на најмногу досега, соопшти Институтот „Роберт Кох“.

Епидемијата на коронавирус најмногу ги погоди големите сојузни покраини како Северна Рајна-Вестфалија, Баварска и Баден-Виртемберг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет4 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија5 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија5 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија5 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија6 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ8 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет8 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет9 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија9 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија10 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија10 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион10 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет11 час

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија11 час

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет12 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава12 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет13 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија1 ден

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија1 ден

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Досие