Контакт

Свет

Багдад го повика турскиот амбасадор по нападот, во кој загинаа ирачки команданти

Објавено пред

Турскиот напад со беспилотни летала, во кој загинаа двајца високи ирачки команданти, предизвика остра реакција од Багдад по што ирачката влада откажа состанок на високо ниво за одбрана и го повика амбасадорот на Анкара да го осуди нападот, пренесува РТ.

Ирачкото Министерство за надворешни работи во вторникот го повика турскиот амбасадор да го извести за потврденото одбивање на Ирак на нападите и прекршувањата во неговата земја и да изрази силен протест за нападот со беспилотни летала, во кој загинаа генерал и бригадир од пограничните сили во ирачки Курдистан, заедно со возачот на нивното возило.

По нападот, откажана е и посетата на турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, што беше потврдено од ирачката војска.

„Турски напад со употреба на беспилотно летало таргетира воено возило на граничарите во областа Сидекан и предизвика смрт на командантот на Втората бригада, командантот на Третиот полк и на возачот на возилото“, рече во твит медиумската ќелија на ирачката безбедносна сила.

Двајцата команданти биле на средба со членовите на Курдската работничка партија (ПКК) за време на нападот, изјавија двајца ирачки безбедносни извори за „Асошиетед прес“, а градоначалникот на Сидекан, град северно од Ербил, истакна дека тие воспоставуваат нови пунктови во регионот со курдско мнозинско население.

Иако Анкара допрва треба јавно да коментира за жртвите од висок ранг во нападот, турското Министерство за одбрана објави дека во вторникот вечерта неутрализирала двајца борци на ПКК во воздушна операција над северен Ирак.

Турција ја смета ПКК за терористичка организација и се судира со неа од 70-тите, неодамна почнувајќи чести напади и во сопствениот југоисточен регион и во северен Ирак, каде што е базирана групата.

Ирачкото МНР го повика турскиот амбасадор барем во два други наврата годинава за слични воздушни напади врз цели на ПКК во северниот пограничен регион, постојано критикувајќи ги операциите како кршење на ирачкиот суверенитет.

Турција, од своја страна, смета дека и Багдад и регионалните курдски власти не прават доволно за да ги спречат нападите на ПКК, иницирани од ирачката страна на границата, фалејќи се со стотици воздушни напади врз групата во последните месеци.

Регион

Девојка убиена и запалена во Херцег Нови, телото е пронајдено по десет дена

Објавено пред

Запалено женско тело било пронајдено во населбата Мокрине во Херцег Нови, му било потврдено на весникот „Дан“ од повеќе извори од полицијата.

Како што дознава весникот, починатата девојка е странски државјанин, а првичните резултати од истрагата укажуваат на сомневање дека девојчето било убиено и запалено.

Постоеле видливи изгореници на телото на девојчето во пределот на главата и рацете. Мотивот за убиството не е познат, иако полицијата има одредени сомнежи кога станува збор за можниот сторител, пренесува порталот РТЦГ.

Обвинителот наредил обдукција за да се утврдат точните причини за смртта и дали има уште повредени.

Полицијата се сомнева дека телото било изгорено, најверојатно, пред околу десетина дена, а го пронашле луѓе кои собирале дрва.

Прикажи повеќе...

Свет

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Објавено пред

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000 луѓе се собраа на протестот на плоштадот Трафалгар, а немирите избувнаа кога полицијата се обиде да ги растера демонстрантите.

Демонстрантите носеле транспаренти со натпис„Слобода – не страв“ и „Измама“, а на полицијата и дофрлале да „одбере страна“, пренесува Ројтерс.

Полицајците им наредиле на демонстрантите да се разидат, а еден од очевидците на британската агенција изјави дека неколку стотици луѓе останале на плоштадот.

АП додава дека демонстрантите поставиле блокади со цел да спречат полицијата да уапси некого, како и да биде запрен сообраќајот.

Портпаролот на полицијата нема информации дали некој е уапсен.

Велика Британија забрани собирање на повеќе од шест лица претходно оваа недела во обид да се спречи наглиот пораст на коронавирусни инфекции.

Уште 4.422 нови случаи на коронавирус се пријавени во Велика Британија во последните 24 часа, најмногу од 8 мај. Велика Британија во петокот потврди 4.322 случаи на коронавирус, што е скоро илјада повеќе од претходниот ден. Досега се регистрирани вкупно 390.358 инфекции со коронавирус во Велика Британија, додека починале 41.759 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

БиХ: Брод на граничната полиција исчезна под неразјаснети околности

Објавено пред

Брод на Единицата за гранична полиција на БиХ во Градишка исчезна под неразјаснети околности, но е пронајден по неколкучасовна потрага.

Бродот е пронајден на реката Сава во близина на Хрватска, изјави за Срна портпаролот на оваа полициска агенција, Франка Викан.

Според РТРС, таа изјавила дека бродот е пронајден утрово од полицајците на граничната полиција на БиХ.

„Граничната полиција продолжува да работи за да утврди како исчезна бродот ноќта меѓу петокот и саботата“, рече Франка Викан.

Таа додаде дека за сè биле информирани полициските службеници на Министерството за внатрешни работи на Република Српска, кои преземаат понатамошни мерки од нивна надлежност.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ46 минути

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион3 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија3 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион3 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт3 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија4 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ4 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија6 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет6 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија9 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија9 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет10 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија10 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет10 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ11 час

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт11 час

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион24 часа

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет1 ден

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Македонија1 ден

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во кабинетот на министерот во...

Досие