Контакт

Свет

Бананите ги напаѓа опасна болест

Објавено пред

Во Латинска Америка првпат се појави гливична болест што ги напаѓа бананите од видот кавендиш, соопштија властите, пренесе Би-би-си.

Се работи за вид на габа наречена фусарум што предизвикува таканаречена панамска болест на плантажите со банани и е забележана во Колумбија. Оваа болест се шири низ целиот свет со децении и е исклучително тешка за лекување. Поголем дел од бананите увезени од САД и ЕУ се од видот кавендиш.

Иако оваа гливична болест не е опасна за луѓето, експертите сметаат дека е може опасно да ги загрози залихите на банани од овој вид.

Во светот постојат повеќе од 100 видови банани, кои се испорачуваат во различни бои, облици и големини, а нешто помалку од половина од глобалното производство се темели на овој вид, кавендиш. Овие банани се попогодни за превоз од другите видови, а даваат и изразито многу високи приноси по хектар. Гливичната болест би можела да ги нападне и другите видови банани.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Зариф до Трамп: Ќе одговориме непредвидливо

Објавено пред

Поради непредвидливата политика на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, официјален Техеран би можел да одговори „непредвидливо“, изјави иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф.

„Меѓусебната непредвидливост ќе доведе до хаос. Претседателот Трамп не може да очекува да биде непредвидлив, а другите да бидат предвидливи“, рече Зариф во Стокхолм, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Рекорден број на пожари во амазонската прашума

Објавено пред

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година, како резултат на сечењето на шумите.

Прашумата во бразилскиот дел на Амазонија годинава е погодена од рекорден број пожари, покажуваат податоците на државната агенција за вселенски истражувања.

Институтот ги објави податоците собрани преку сателит една недела откако претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, го отпушти раководителот на институцијата поради објавување на податоците за уништувањето на шумите, пишува Би-би-си.

Пожарите предизвикаа и затемнување на Сао Паоло. Дневната темнина, која траеше околу еден час, дојде откако силните ветрови донесоа чад од сојузните држави Амазонас и Рондонија кои се на повеќе од 2.700 километри оддалеченост од Сао Паоло.

Најголемата дождовна шума во светот, Амазонија, е клучна во борбата против глобалното затоплување.

Податоците од Националниот институт за вселенски истражувања покажуваат дека повеќе од 72.000 пожари гореле меѓу јануари и август годинава во бразилскиот дел на Амазонија.

Ова е најголем број на регистрирани пожари откако започнаа мерењата во 2013 година.

Институтот соопшти дека повеќе од 9.500 пожари биле пријавени од минатиот четврток, претежно во Амазонија.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Во Франција отворен камп за обука на климатски активисти

Објавено пред

Климатски активисти се собираат во Бијариц, Франција, во пресрет на самитот на седумте најразвиени земји во светот (Г7) што ќе се одржи овој викенд. После обуката во кампот, собраните активисти со сигурност ќе знаат што да прават и како да се однесуваат, пренесува Би-би-си.

Еколошки групи како АНВ, Алтернатива и Пријатели на Земјата организираа заеднички камп за повеќе од 1.000 активисти за да ги научат на ефективни начини на ненасилен протест. Така, во кампот се учи како демонстрантите ефикасно да ја блокираат полицијата и да одговорат на апсењата.

Би-би-си во својата објава покренува етичко прашање за исправноста на обуките за граѓаните кои поттикнуваат на граѓанска непослушност.

Леа Вавасер (21), координатор на една од активистичките групи, вели:

„Стигнавме до точка кога нашите политички лидери се неодговорни. Да не се грижиме за климата е неодговорно. Затоа ние ја преземаме одговорноста“.

Некои од акциите кои ги спроведуваат активистите не се легални, но еден од нив, Феликс Вев, истакнува дека се повеќе луѓе се интересираат за оваа обука.

Кристоф Руге (од полициска единица СЦСИ) смета дека полицијата е стигматизирана од екстремните левичарски групи. Тој истакна дека постојат стравувања оти може да има посериозен конфликт на протестите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион3 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет3 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија4 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион4 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија4 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech15 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија22 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија24 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 ден

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет2 дена

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион2 дена

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Досие