Контакт

Свет

Бајден: Ако Талибанците му се закануваат на американскиот народ, ќе дејствуваме брзо и одлучно

Објавено пред

„Доколку Талибанците ја загрозат војската или народот во Америка, ние ќе дејствуваме брзо и одлучно“, рече американскиот претседател Џозеф Бајден во вонредното обраќање до нацијата поради новонастанатата ситуација во Авганистан.

„Прво сакам да ве потсетам кои се нашите интереси и што точно се случи. Нашата војска отиде во Авганистан пред 20 години за да ги казни оние што ни направија неправда на 11 септември, и ние го сторивме тоа. Единствениот интерес на Соединетите Американски Држави е да го спречат тероризмот во светот – ништо друго. Развивме механизми против тероризмот што сме подготвени да ги користиме во Авганистан, брзо, одлучно и силно“, рече Бајден во обраќањето што многумина го опишаа како клучен момент во неговиот мандат.

Тој посочи дека одлуката за повлекување на армијата од Авганистан е единствено правилна и дека тој, како претседател, цврсто стои зад неа.

„Имавме избор, да ја повлечеме војската и да влијаеме врз решавањето на конфликтот, или да го зголемиме военото присуство и да ја направиме ситуацијата многу полоша отколку што е денес. Мислам дека одлуката беше едноставна“.

„Како е можно да барате да се жртвуваме, ако Ашраф Гани ја напушти земјата и ги остави луѓето на Талибанците, додека авганистанската војска не е подготвена да се бори за територија“, праша Бајден.

„Уште колку американски синови и ќерки сакате да жртвувам во Авганистан, додека тамошните водачи и војската не сакаат да се борат за својата територија“, праша американскиот претседател, нагласувајќи дека Америка ќе има брза и силна реакција доколку војската или населението се загрозени од Талибанците.

Бајден пред неколку месеци донесе одлука да ги повлече американските воени сили од Авганистан по 20 години војна во оваа област. Многумина веруваат дека неговата одлука го означи почетокот на крајот на Авганистан, бидејќи Талибанците го искористија повлекувањето на американската армија за да ги преземат повеќето главни провинции.

Кабул официјално падна вчера, кога претседателот Ашраф Гани ја напушти земјата и доброволно ја предаде власта. Талибанците потоа влегоа во претседателската вила и прогласија превласт.

Ова доведе до целосен хаос на аеродромот во Кабул, кој во моментов е под контрола на американската војска. Бајден испрати околу 6.000 војници да обезбедат евакуација на амбасадата и американските граѓани, но уплашените жители на Авганистан се обидоа да се качат во авионите.

Од целосен очај, направија стампедо на аеродромот и на различни начини сакаа да ја напуштат својата татковина. Досега, според светските гласила, вкупно 10 лица загинаа во обидите да побегнат од талибанските власти.

Свет

Папата Франциско: Некои црковни водачи се надеваа дека нема да преживеам

Објавено пред

Папата Франциско рече дека некои луѓе во Католичката црква се надевaле оти тој нема да ја преживее неодамнешната операција на дебелото црево и ги осуди таквите, како што ги нарече, бучни конзервативни критичари за „ѓаволска работа“ кога ја поткопуваат Римокатоличката црква, објави „Ројтерс“.

„Знам дека имаше дури и состаноци меѓу некои црковни водачи, кои рекоа дека папата е во многу посериозна состојба од она што беше кажано. Тие се подготвуваа да изберат нов папа. Нека им биде. Фала му на бога, јас сум добро“, рече папата за време на неодамнешната посета на Словачка.

Папата беше на операција на 4 јули и помина 11 дена во болница.

Тој ја критикува главната католичка телевизија, која не ја именуваше, но оцени дека е цел на постојани вербални напади.

„Можеби ги заслужувам овие напади и навреди затоа што сум грешник, но црквата не го заслужува ова. Тие се дело на ѓаволот“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Објавено пред

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем во светот, пренесуваат агенциите.

„Американската воена моќ треба да биде нашата последна опција, а не да се користи како одговор на секој проблем што го гледаме во светот“, рече Бајден во обраќањето на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации.

Тој нагласи дека Соединетите Американски Држави и партнерите мора да работат заедно како никогаш досега поради закани за безбедноста, просперитетот и слободата.

Додаде дека САД не сакаат проблеми и нова студена војна.

„Не сакаме нова студена војна или свет поделен на ригидни блокови. Повторувам уште еднаш, не се стремиме кон тоа“, рече американскиот претседател.

Нагласи дека ќе го одржи ветувањето за Иран и нуклеарното оружје и додаде дека ќе продолжи со дипломатските напори за враќање на нуклеарниот договор.

Тој се осврна и на израелско-палестинското прашање велејќи дека поддржува решение за две држави велејќи дека тоа е најдобриот начин да се обезбеди иднината на Израел како еврејска демократија и одржлива и суверена палестинска држава.

На крајот, Бајден ги повика светските лидери да изградат подобра иднина.

„Јас и вие имаме волја и капацитет да го направиме тоа подобро“, рече Бајден во своето обраќање.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Објавено пред

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и слевајќи се кон Атлантскиот Океан.

Ова според вулканолозите е прва вулканска ерупција во последните 50 години на тој архипелаг западно од Африка.

„Канарските Острови се безбедни и може да се посетат, а ерупцијата на вулканот таму создава прекрасно шоу“, изјави вчера шпанската министерка за туризам, Марија Рејес Марото.

Неколку часа потоа беа евакуирани пет илјади луѓе поради ерупцијата на вулканот.

„Островот е отворен“, изјави Марото нарекувајќи ја ерупцијата прекрасно шоу.
Нема ограничувања за патување на островот. Всушност, ние споделуваме информации со туристите за да знаеме дека може да уживаат во нешто невообичаено, да го видат со свои очи“, рече таа.

Подоцна околу 360 туристи беа евакуирани од летувалиштето во Ла Палма и беа однесени на блискиот остров Тенерифе, изјави портпаролот на бродската компанија, Фред Олсен.

Уште 180 туристи би можеле да бидат евакуирани подоцна во текот на денот, додаде тој.

Регионалниот лидер Виктор Торес рече дека лавата од вулканот ќе стигне до морето во 20 часот по локално време додавајќи дека вулканот ќе биде активен уште неколку дена. Досега се евакуирани илјадници луѓе, а лавата буквално проголта неколку куќи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија2 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет3 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет3 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион4 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија6 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија6 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион8 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија8 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија11 час

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија11 час

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет12 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион12 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет13 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија13 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет1 ден

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет1 ден

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија1 ден

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија1 ден

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Досие