Контакт

Свет

Бајден во обраќање до нацијата: Ќе бидам претседател кој не гледа црвени или сини, туку само обединети држави

Објавено пред

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата откако американските медиуми ја прогласија неговата победа.

Камала Харис, новата потпретседателка прва се појави на сцената. Таа ги поздрави сите собрани и им се заблагодари.

„За демократијата треба да се бориме затоа што ние луѓето имаме моќ да ја градиме својата иднина“, рече Харис.

„Ви благодариме што ја направивте можна оваа победа. Нашата нација им должи благодарност и на оние што ги броеја гласовите. Вие ја зачувавте американската демократија. Ви благодариме што гласавте во рекорден број и се заложивте за тоа вашиот глас да се чуе. Имаше солзи и горчина, но успеавме”, порача Харис.

„Знам дека времево носи големи предизвици, особено последните неколку месеци кои се исполнети со болка, страдање. Но, вие избравте надеж, наука и вистина. Го избравте Џо Бајден за следен претседател на САД!“, рече Харис во своето обраќање.

Бајден излезе пред толпата со песна од Брус Спрингстин. Тој ги поздрави сите собрани и рече:

„Драги мои Американци, луѓето во оваа земја го кажаа своето и ни донесоа убедлива победа со најмногу гласови досега, дури 74 милиони. Почестен сум од довербата што ми ја дадовте. Јас ќе бидам претседател кој не дели, туку обединува. Кој не гледа црвени или сини држави, туку само обединети држави“, рече Бајден.

Тој повтори дека влегол во трката за Белата куќа за да ја врати душата на Америка и дека Америка ќе биде повторно почитувана во светот. Бајден не пропушти да ја спомене и неговата сопруга Џил.

„Јас сум сопруг на Џил и не би бил тука без неа. Таа ќе биде одлична прва дама”, рече Бајден, заблагодарувајќи и се на Камала Харис. Тој посочи дека таа е првата Афроамериканка, првата жена и првата личност со азиско потекло што ја зазема потпретседателската позиција и дека е доказ дека ништо во Америка не е невозможно.

Тој исто така им се заблагодари на оние што овозможија овие избори да се одржат среде пандемија.

На приврзаниците на Трамп им порача дека разбира како се чувствуваат затоа што тој самиот неколку пати бил неуспешен и ги повика да ја прекинат поделбата. Бајден ја започна својата политичка кариера во Сенатот пред половина век и по неуспешните обиди за освојување на Белата куќа во 1988 и 2008 година, овие избори беа негова трета среќа.

Иако Трамп продолжува силно да се спротивставува на какво било споменување на изборниот пораз во јавноста, а вчера неговиот штаб упати соопштение во кое најави судска битка, функционер од Белата куќа вели дека претседателот сепак ќе ги прифати резултатите.

„Претседателот ќе ги прифати резултатите од слободните и фер избори“, изјави претставникот за американските медиуми.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

По острите критики кон власта во Ерменија, министри поднесуваат оставки

Објавено пред

По острите критики на сметка на владата на Ерменија, министерот за економија, Тигран Качатријан понуди оставка, соопштено е од неговиот кабинет.

Критиките се упатени поради прифаќање на договорот со Азербејџан во Нагортно-Карабах.

Овие информации ги соопшти портпаролот на министерот, по именувањето на новите министри за одбрана и надворешни работи во владата на Ерменија, пренесе Ројтерс.

Владата на премиерот Никола Пашанијан е под голем притисок од незадоволните граѓани, кои демонстрираат и бараат негова оставка, зашто прифатил да се стави крај на борбата во Нагорно-Карабах, енклава во Азербејџан, во која Ерменците се мнозинство народ.

Пашанијан одби да поднесе оставка и најави шестмесечен акционен план, со кој би се осигурала безбедноста на Ерменија.

Прикажи повеќе...

Европа

Европската комисија ќе набави и од вакцините на „Модерна“

Објавено пред

Европската комисија утре ќе одобри уште еден договор за набавка на 160 милиони дози вакцини од компанијата „Модерна“, објави денеска претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

„Задоволство ми е да објавам дека утре ќе одобриме нов договор за набавка на уште една вакцина против Ковид-19“, рече фон дер Лајен.

Ова е шести договор кој Комисијата со земјите-членки го потпишува со фармацевтски компании за набавка на вакцини против коронавирусот.

Фон дер Лајен рече дека работат на уште еден, седми договор, нагласувајќи дека ЕУ ќе има најголемо портфолио на вакцини во светот, што ќе бидат достапни кога ќе поминат низ процесот на детално одобрување од страна на Европската агенција за лекови.

Таа додаде дека вакцината е најефективниот начин да се запре пандемијата и затоа првиот приоритет е брзо да се набават вакцините, додека вториот приоритет е да се осигура дека вакцината е достапна за сите во светот. Европската Унија веќе даде голем придонес во обезбедувањето доволен број дози на вакцини за посиромашните земји.

Американската компанија „Модерна“ минатата недела објави дека експерименталната вакцина на која работи е 94,5 проценти ефикасна против Ковид-19. Ова тврдење се заснова на најновите податоци од последната фаза на клиничкото испитување.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска воведува најстроги мерки

Објавено пред

Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави дека Националниот штаб до утре ќе подготви построг пакет мерки против епидемијата на коронавирус, кои ќе стапат на сила на крајот на неделава и ќе важат до Божиќ.

По средбата на премиерот Андреј Пленковиќ со министрите, Божиновиќ рече дека Националниот штаб подготвува пакет построги мерки.

„Штабот подготува нов пакет мерки со кои ќе ги запознаеме министрите и ќе важат до Божиќ. Ова се построги мерки, некои сметаат дека сегашните мерки се доволни, но бројките не паѓаат и одиме со нови мерки имајќи предвид дека ова е долга битка “, изјави Божиновиќ, пренесува „Индекс“.

„Ова се мерки што се насочени кон одредени сегменти на економијата, пред се угостителството. Потоа на други оддели, нешто помалку на културата, мора да видиме делови од образованието“, рече Божиновиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија4 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија5 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија5 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет6 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија6 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет7 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет20 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет21 час

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија22 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион1 ден

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Досие