Контакт

Свет

Бајден го покани Путин на самит за климатски промени

Објавено пред

Москва и Вашингтон се во контакт во врска со учеството на Русија на самитот за климатски промени, на кој американскиот претседател Џозеф Бајден го покани шефот на руската држава, Владимир Путин, соопшти денеска Министерството за надворешни работи во Москва.

Наведено е дека Русија чека дополнителни информации од САД, пред да донесе одлука за форматот на можно учество на состанокот.

Белата куќа објави дека ги поканила Путин и кинескиот претседател Шјиј Џинпинг на самитот, што ќе се одржи на 22 и 23 април, пренесува „Ројтерс“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Објавено пред

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија.

Во пожарот се повредени уште четири лица, од кои две се деца.

Портпаролот на регионалниот оддел на руското Министерство за вонредни ситуации изјави дека е можно друго дете да е под урнатините.

„ Пожарникарите пронајдоа тела на четири деца. Според соседите, можно е друго дете да е под урнатините. Потрагата продолжува “, рече портпаролот, како што пренесе ТАСС.

Тој додаде дека пожарот избувнал рано утрово.

Прикажи повеќе...

Свет

Експерти: Бразилскиот сој на коронавирус мутира, дали може да стане уште поопасен

Објавено пред

Бразилскиот вид на коронавирусот П1, што е причина за порастот на смртни случаи со Ковид-19 во оваа земја, мутира на начин што ќе му овозможи полесно да ги избегне антителата, покажа бразилска научна студија.

Овие мутации, предупредуваат бразилските научници, може да го направат вирусот поотпорен на вакцини со потенцијални сериозни последици за ширењето на болеста.

„Ние веруваме дека ова е уште еден механизам за криење на вирусот за да се избегне одговорот на антитела“, рече Фелипе Навека, еден од авторите на студијата.

Навека рече дека промените се чини дека се слични на мутациите забележани во уште поагресивниот сој на јужноафриканскиот коронавирус, против кој, како што покажаа некои студии, некои вакцини имаат значително намалена ефикасност.

„Ова е особено загрижувачко затоа што вирусот продолжува да ја забрзува својата еволуција“, додаде тој.

Истражувањата покажаа дека варијантата П1 е дури 2,5 пати позаразна од оригиналниот коронавирус и поотпорна на антитела.

Во вторникот, Франција ги прекина сите летови од и до Бразил во обид да спречи ширење на овој вид коронавирус во време кога најголемата економија во Латинска Америка станува се повеќе изолирана.

Новиот сој, која брзо стана доминантен во Бразил, се смета дека е главен фактор за екстензивниот втор бран од пандемијата во кој бројот на смртни случаи во таа земја надмина 350.000, што е втор најголем број на починати во светот по САД.

Бранот од коронавирус во Бразил се повеќе ги погодува помладите луѓе, а податоците од болниците покажуваат дека во март, повеќе од половина од сите пациенти на интензивна нега биле на возраст под 40 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Тројца крадци заспале за време на кражба во градинка во Германија

Објавено пред

Тројца крадци биле фатени заспани во градинка во германскиот град Шопфхајм, кога вработена ги открила по пристигнувањето на работа и веднаш повикала полиција.

Тројца млади момчиња, на возраст од 17, 21 и 28 години, се разбудија од дремка рано наутро со лисици на рацете кои им ги стави полицијата, која ги бараше за грабеж во соседството.

Претходно тие проваиле во градинката ја разурнаа градинката и провалија во градината.

Истата ноќ било провалено во близина на канцеларијата при што биле оштетни неколку парчиња мебел со насилно отворање, што резултираше со штета од околу 12.000 евра, соопшти полицијата во југозападниот германски град Фрајбург.

Во апсењата не беа пронајдени украдени предмети.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 час

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија13 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион13 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија15 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија17 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија18 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија18 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија19 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија21 час

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија22 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион22 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа23 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ23 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија1 ден

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија2 дена

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија2 дена

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија2 дена

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Досие