Контакт

Свет

Бајден драстично ќе ја ревидира надворешната политика на Трамп

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе одржи говор во Стејт департментот за да ја изложи претстојната надворешна политика. Главните предизвици за новата администрација на оваа патека ќе бидат односите со Кина, Русија, Иран и со Северна Кореја, пишува „Ведомости“.

Покрај тоа, новата администрација ќе треба да ги реши проблемите поврзани со војната во Авганистан.

За време на својата претседателска кампања, Бајден остро ја критикува надворешната политика на Трамп ветувајќи дека ќе ја смени нејзината траекторија со проширување на интеракцијата со сојузниците на САД и поинтензивно спротивставување на нивните непријатели, меѓу кои и Русија.

Според програмскиот директор на Рускиот совет за меѓународни работи, Иван Тимофеев, Бајден навистина ќе ја подложи надворешната политика на неговиот претходник на внимателно испитување и ревизија. Новиот претседател ќе ги повлече најконтроверзните одлуки на Трамп за Кина и ќе ги продолжи трговските разговори.

Во исто време Тимофеев истакна дека стратешкото ограничување на Кина ќе продолжи. Исто така, под администрација на Бајден соработката на Вашингтон со НАТО ќе се прошири, а САД ќе се фокусираат повеќе на човековите права во меѓународните односи.

Што се однесува до Русија, според експертот, Бајден ќе се фокусира на Алексеј Навални, што Стејт департментот ќе го искористи во својата агенда. Во исто време, тоа ќе има некои предности, па така, на пример, темата руско мешање во американските работи ќе ја изгуби својата предност.

„Тие не може да тврдат дека Путин му помогнал на Бајден да добие претседателски мандат“, посочи Тимофеев.

Вишиот научен соработник на Институтот за американски и канадски студии на Руската академија на науките, Павел Кошкин, се согласува дека под Бајден надворешната политика на САД ќе биде радикално ревидирана.

Според Кошкин, оваа администрација ќе стави крај на техничката и трговската војна со Кина. Исто така, Вашингтон стравува дека Пекинг може да се здружи со Москва и затоа САД се обидуваат да го спречат тоа.

Затоа, објаснува експертот, економските фактори преовладуваат над политичките преференции во односите со Кина. Тоа не може да се каже за односите со Русија.

„Верувам дека САД може да усвојат законодавство во врска со Навални и закон за санкции за кршење на човековите права во Русија. Постојано ќе нè потсетуваат дека сме на погрешна страна на историјата“, заклучува експертот.

Свет

Израел планира целосно отворање на економијата до 5 април

Објавено пред

Израел планира целосно да ја отвори својата економија до 5 април, откако ќе бидат вакцинирани сите граѓани што ги исполнуваат условите.

Планот е да се отворат фабрики за производство на вакцини од страна на компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ во Израел, откри премиерот Бенјамин Нетанјаху денес на конференцијата во Тел Авив.

Досега, Израел ги увезуваше вакцините на „Фајзер“/ „Бионтек“ и „Модерна“, а најмалку 50 проценти од населението во земјата со девет милиони граѓани добија една доза, пренесува „Ројтерс“.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Мерките во Хрватска се олеснуваат, се отвораат градини и спортски сали

Објавено пред

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави дека, поради подобрената епидемиолошка состојба во земјата, некои мерки ќе бидат олабавени.

„Денес сме заедно со Данска, земја со најмала инциденца на земји во ЕУ во однос на нови инфекции. Добро е што е намален бројот на новоинфицирани и хоспитализирани, оние кои се на апарати за дишење, починати, оние во самоизолација“, рече Пленковиќ на владината седница.

Хрватскиот премиер најави отворање на терасите и овозможување работа на отворен простор, но со епидемиолошки мерки.

„Во однос на спортот, ќе се обезбеди обука во затворен простор“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина: Не земаме анални брисови за тестирање на коронавирус на американски дипломати

Објавено пред

Кинеското Министерство за надворешни работи демантираше дека на американските дипломати им биле земани анални брисови на Ковид-19, откако медиумите објавија дека некои американски дипломати се жалат на оваа постапка, пренесува „Ројтерс“.

„Колку што ми е познато, од американскиот дипломатски персонал стациониран во Кина никогаш не беше баран анален брис за тестот на Ковид-19“, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Зао Лиџијан на денешната прес-конференција, според агенцијата.

„Ројтерс“ пренесува дека американската медиумска онлајн платформа „Вајс“ го цитирала официјалниот претставник на Стејт департментот во средата дека ваквиот тест бил земен по грешка и дека Кина соопштила дека ќе престане да користи брисови за тестирање американски дипломати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија51 минута

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија56 минути

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 час

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 час

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион3 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа14 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија19 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ24 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие