Контакт

Свет

Бајден и Ердоган супер-обезбедени лидери, се е како под стаклено ѕвоно на Самитот Г-20

Објавено пред

Земјите собрани на Самитот Г-20 кој денеска и утре се одржува во Рим, се заедно сочинуваат 60 отсто од светското население, 75 отсто од глобалната трговија, 80 отсто од бруто меѓународниот приход, но исто така се одговорни и за три четвртини од емисиите што предизвикуваат драматични климатски промени, кои особено негативно се одразуваат на најсиромашните земји.

Самитот се фокусира на три главни теми: „Човекот и ефектите од Ковид-19 врз економската рамнотежа и социјалниот статус во светот“, „Планетата“ која го вклучува прашањето за климатските промени и „Просперитетот“, иднината и економската криза предизвикана од пандемиски инвестиции. Кон нив е додадена и темата за Авганистан.

Рускиот и кинескиот претседател Владимир Путин и Си Џинпинг ќе се приклучат на работата на Г-20 од далечина, а во Рим пристигнаа вкупно 39 делегации, претседатели или премиери на 20 земји, лидери на ЕУ и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Рим е буквално оклопен град, центарот на Самитот во радиус од 10 километри е обезбеден така што сè е како под стаклено ѕвоно. За безбедноста на Самитот и неговите лидери се грижат околу 10.000 припадници на силите за јавен ред, 500 војници, цивилен персонал, досега невидени уреди за технолошки надзор, активирани се и оние кои се подготвени да потиснат можен биолошки, хемиски или нуклеарен напад , има голем број снајперисти на покривите, пренесуваат медиумите во светот.

Посебен безбедносен предизвик се двајцата супер-надгледувани лидери, американскиот и турскиот претседател, бидејќи токму Џо Бајден и Реџеп Таип Ердоган се сметаат за можни терористички цели. Ги надгледуваат припадниците на специјалните италијански сили – Бајден во соработка со американските тајни служби, Ердоган во присуство на неговите лични телохранители. Само овие двајца лидери ги следат 40 возила.

Дополнително се контролирани сите улици каде се движат лидерите, хотелите и околината каде што се сместени, има 4.000 соби за делегации и членови на нивните семејства. Полициски единици со обучени кучиња и експерти за експлозиви ја проверуваа секоја од собите. Затворени се јавните институции, музеите, значајни споменици, археолошки локалитети, дипломатски претставништва, училишта. Приватниот воздушен сообраќај над Рим е забранет, а градот е преплавен со хеликоптери.

Со оглед на тоа што групи неофашисти и членови на движењето „Црн блок“ се откриени надвор од Италија, Министерството за внатрешни работи побара прекин на „Шенген“ од четврток навечер до понеделник во 13 часот. Денеска е најкритичниот ден за организаторите бидејќи на три локации се одржуваат три настани, пишуваат агенциите.

Но, светските лидери нема да живеат два дена само на релација Самит-хотел, бидејќи за нив се организирани посети на најважните културни споменици во Рим.

Свет

Путин ѝ се заблагодари на Меркел за ефикасната соработка

Објавено пред

Путин телефонски разговарал со Ангела Меркел, која вчера и официјално ја напушти функцијата германска канцеларка, соопшти прес-службата на Кремљ.

Путин срдечно ѝ се заблагодари на Меркел за нејзината долгорочна ефикасна соработка нагласувајќи го нејзиниот значаен придонес во развојот на руско-германските односи, наведува прес-службата.

Меркел, од своја страна, изрази благодарност до рускиот лидер за заедничката работа. Според Кремљ, таа му посакала на Путин успех во воспоставувањето дијалог со новиот германски канцелар Олаф Шолц.

Во соопштението се додава дека шефот на руската држава во текот на разговорите споменал дека Ангела Меркел секогаш ќе биде добредојден гостин во Русија.

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во средата испрати телеграма со честитки до Олаф Шолц по повод неговата инаугурација за германски канцелар.

Путин испрати телеграма и до поранешната германска канцеларка Ангела Меркел. Според прес-службата на Кремљ, Путин во телеграмата со „вие“ ѝ се обратил на Меркел и ја уверил во продолжување на пријателската комуникација.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција го намалува рокот за важност на ковид-сертификатите

Објавено пред

Грчкото Министерство за здравство денеска поднесе амандман со кој се намалува важноста на сертификатот за вакцинација против Ковид-19 на три месеци од сегашните шест по препорака на експертската комисија.

Врз основа на таа одлука, сите потврди издадени до 30 октомври 2021 година престануваат да важат на 31 јануари 2022 година, а сите други потоа за три месеци, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Единствен исклучок се луѓето што не може да ја примат вакцината од здравствени причини.

Прикажи повеќе...

Свет

Мутираниот омикрон-сој во неколку земји – потешко се одредува на тестовите

Објавено пред

Нова верзија на сојот омикрон се појави во неколку земји во светот и сега се снима состојбата во Јужна Африка, Австралија и во Канада.

Откривањето на новата варијанта омикрон ги поттикна истражувачите да ја поделат лозата B.1.1.529 на стандарден омикрон, познат како BA.1, и понова варијанта, позната како BA.2.

Имено, пред неколку дена научниците идентификуваа скриена верзија на омикрон, која не може да се разликува од претходните варијанти на Ковид-19 користејќи ПЦР-тестови, пишува „Бизнис инсајдер“.

Оваа варијанта има многу заеднички мутации со стандардниот омикрон, но и недостига одредена генетска промена, која овозможува користење лабораториски ПЦР-тестови како средство за докажување на варијантата. Дополнително, ова укажува на фактот дека овие две омикронски линии може да се однесуваат поинаку на теренот.

„Иако оваа промена го отежнува следењето на варијантата, сè уште нема причина за страв“, вели компјутерскиот биолог Винод Скарија од Институтот за геномика и интегративна биологија ЦСИР.

Во моментот најважната мутација во новата верзија е онаа што ја користат научниците како брз начин за идентификување на омикрон-сојот – мутацијата 69/70del во генот S. Тестовите со ПЦР анализираат разни маркери за да утврдат дали некој е заразен од коронавирусот, еден што го таргетира генот S.

Кога со ПЦР се тестира некој инфициран со лозата BA.1 на омикрон, еден од маркерите нема да работи, што се нарекува – ослободување на генот S. Ова не се случува во претходните варијанти на коронавирусот и на тој начин лесно идентификуван омикрон.

Сепак, новата верзија на омикрон (BA.2) не реагира на ист начин на ПЦР-тестирањето. Односно, тестот ќе покаже дали лицето е заразено од коронавирус, но ќе биде потешко да се одреди за кој сој се работи. Ова значи дека научниците ќе мора да користат пософистицирани методи, кои одземаат многу време за секвенционирање, за да идентификуваат дали некој е заразен од омикрон-сојот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

168 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.478 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Економија2 часа

ЕСМ повторно не достави понуда за тендерот на „ЕВН хоум“

АД ЕСМ попладнево соопшти дека не доставиле понуда до универзалниот снабдувач „ЕВН хоум“ за снабдување на домаќинствата и малите потрошувачи....

Македонија2 часа

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија3 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет4 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон-сојот, па затоа...

Свет5 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа7 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет7 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија23 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија23 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет1 ден

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Досие