Контакт

Свет

Бајден: Кина ќе ја плати цената поради кршење на човековите права

Објавено пред

Одговарајќи на прашање за односот на Кина кон муслиманските малцинства, американскиот претседател Џо Бајден рече дека Кина ќе ја плати цената за кршењето на човековите права.

„Ќе има последици за Кина и тој го знае тоа“, рече Бајден мислејќи на кинескиот претседател Шји Џјинпинг.

Според Бајден, Соединетите Aмерикански Држави ќе ја преземат глобалната улога во областа на човековите права и додаде дека ќе соработуваат со меѓународната заедница, така што Кина, како што рече, ќе ги почитува и нив.

„Кина работи напорно да стане светски лидер и за да го добие тој статус, може да ја добие довербата од другите земји“, рече Бајден додавајќи дека Кина не може да го постигне тоа сè додека е вклучена во активности спротивни на човечките права.

Претседателот на САД изрази загриженост и за проблематичните практики во трговијата и за состојбата со човековите права во Кина.

Регион

Мерките во Хрватска се олеснуваат, се отвораат градини и спортски сали

Објавено пред

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави дека, поради подобрената епидемиолошка состојба во земјата, некои мерки ќе бидат олабавени.

„ Денес сме заедно со Данска, земја со најмала инциденца на земји во ЕУ во однос на нови инфекции. Добро е што е намален бројот на новоинфицирани и хоспитализирани, оние кои се на апарати за дишење, починати, оние во самоизолација “, рече Пленковиќ на владината седница.

Хрватскиот премиер најави отворање на терасите и овозможување работа на отворен простор, но со епидемиолошки мерки.

„Во однос на спортот, ќе се обезбеди обука во затворен простор“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина: Не земаме анални брисови за тестирање на коронавирус на американски дипломати

Објавено пред

Кинеското Министерство за надворешни работи демантираше дека на американските дипломати им биле земани анални брисови на Ковид-19, откако медиумите објавија дека некои американски дипломати се жалат на оваа постапка, пренесува „Ројтерс“.

„Колку што ми е познато, од американскиот дипломатски персонал стациониран во Кина никогаш не беше баран анален брис за тестот на Ковид-19“, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Зао Лиџијан на денешната прес-конференција, според агенцијата.

„Ројтерс“ пренесува дека американската медиумска онлајн платформа „Вајс“ го цитирала официјалниот претставник на Стејт департментот во средата дека ваквиот тест бил земен по грешка и дека Кина соопштила дека ќе престане да користи брисови за тестирање американски дипломати.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешка забранува патување во Африка и Јужна Америка

Објавено пред

Владата на Чешка објави дека ќе забрани патување на своите граѓани во неколку африкански и јужноамерикански држави каде што постои голем ризик од нови, заразни видови на коронавирус.

Министерството за здравство на Чешка вчера објави дека забраната за патување ќе стапи на сила од утре и ќе важи до 11 април, со некои исклучоци, како и дека се однесува на земји како Боцвана, Бразил , Јужна Африка, Кенија, Малави, Танзанија и други.

Чешката влада се обидува да го забави ширењето на коронавирусот, што изврши голем притисок врз болниците во оваа земја, а властите во моментов разгледуваат други построги мерки за борба против пандемијата, пренесува „Ројтерс“.

Чешката влада ќе се состане денес по состанокот со опозицијата, со цел да се донесе одлука за заострување на епидемиолошките мерки со кои би се запрело моменталното забрзано ширење на Ковид-19, пренесува агенцијата.

Од таму се наведува дека премиерот Андреј Бабиш вчера по состанокот на владата изјавил дека болниците во Чешка ќе се соочат со катастрофа доколку ништо не се стори и дека неговата малцинска влада ќе се состане повторно за да ја добие потребната поддршка за нови мерки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија35 минути

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија40 минути

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 час

Захариева: Нема да поглегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 час

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион2 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа13 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија19 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ24 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет24 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие