Контакт

Свет

Бајден: Мајмунските сипаници вонредна здравствена состојба во САД

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја прогласи мајмунската сипаница за вонредна состојба за јавно здравје во САД.

dobivaj vesti na viber

„Подготвени сме да го однесеме нашиот одговор на следното ниво и барам од секој Американец сериозно да ја сфати мајмунската сипаница“, рече американскиот министер за здравство Ксавиер Бесера, пренесе „Ројтерс“.

Во светот се пријавени над 26.000 случаи на мајмунски сипаници, од кои повеќе од 6.600 се во САД.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Мекорд: Претресот на Трамп е загриженост за националната безбедност, му давал на Лавров доверливи информации

Објавено пред

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, што, меѓу другото, го оневозможува споделувањето доверливи информации со оние кои не се овластени да ги имаат.

dobivaj vesti na viber

Тој му дал на Лавров високо доверливи информации, пишуваат американските медиуми.

„Дури и како претседател, Трамп го направи тоа. На почетокот на неговиот мандат тој спонтано му даде на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров високо доверливи информации за операцијата против Исламската држава. Но, Мар-а-Лаго, каде се организираат прослави и добротворни вечери, е особен трн во окото на американските разузнавачи. Иако Тајната служба го обезбедува поранешниот претседател и локацијата, нејзините агенти немаат овластување да ги прегледуваат гостите или членовите на клубот Трамп. Налогот за претрес на имотот на Трамп јасно покажува загриженост за националната безбедност, изјави поранешната функционерка на американското Министерство за правда, Мери Мекорд.

„Очигледно им беше многу важно безбедно да ги вратат документите“, рекла таа.

„Имањето високо доверливи документи на место каде што посетуваат бројни странски посетители и други кои можеби имаат врски со странски влади и агенти создава значајна безбедносна закана“, додала таа.

Трамп, од друга страна, тврди дека сите документи што ги поседува се декласифицирани и се на безбедно место.

Агентите на ФБИ заплениле десетици кутии со документи од имотот претходно оваа недела, вклучително и некои со информации за одбраната.

„Тоа опкружување е кошмар за ракување со високо доверливи информации“, изјавил поранешен службеник на американското разузнавање. „Кошмар“, повторил тој.

Добар пример е свечената вечера на Трамп и тогашниот јапонски премиер Шинзо Абе, која беше организирана во 2017 година на огромна тераса на отворено во Мар-а-Лаго со многу други гости. Вечерата беше нарушена од севернокорејски ракетен тест, па гостите кои кружеа наоколу можеа да го слушнат и снимаат разговорот на Трамп и Абе за контрамерките, пишуваат медиумите.

Дополнуваат дека Трамп бил подготвен и за свечена вечера со кинескиот претседател Си Џинпинг но издржал како што пишуваат до чоколадниот десерт за да не му открие на својот кинески колега што има намера да прави.

Во 2019 година, Кинеска со скриен софтвер ја поминала првата безбедносна проверка на влезот во клуб во Мар-а-Лаго и била уапсена во последен момент, пишува во написите.

Тогашниот началник на кабинетот на Белата куќа, Џон Кели се обидел да го ограничи пристапот до Мар-а-Лаго, но Трамп одбил да продолжи со таа практика.

Прикажи повеќе...

Европа

Пукање на аеродромот во Канбера, полицијата уапсила маж со огнено оружје

Објавено пред

Аеродромот на австралиската престолнина Канбера денеска е евакуиран, откако маж почнал да пука со огнено оружје, јавија локалните медиуми, а пренесува Танјуг.

dobivaj vesti na viber

Полицијата навела дека во инцидентот нема повредени, а се верува дека напаѓачот бил сам, пренесува Ројтерс.

„Аеродромскиот терминал превентивно е евакуиран, а ситуацијата на аеродромот е под контрола“, се вели во соопштението на полицијата.

Во овој момент аеродромот се уште е блокиран. Не беа дадени други детали, пишува медиумот.

Инцидентот довел и до откажување и доцнење на летовите.

За пукањето на аеродромот претходно пишуваа и локалните медиуми, кои исто така наведуваат дека нема повредени и дека има еден напаѓач.

Прикажи повеќе...

Европа

Ружди тргнат од респиратор и можел да зборува, напаѓачот се изјаснил за невин

Објавено пред

Британскиот автор Салман Ружди останува во болница во тешка состојба, еден ден откако беше повеќекратно прободен со нож на литературен собир во државата Њујорк, додека неговиот напаѓач пред судот се изјаснил за невин. Сепак, како што јави Би-Би-Си, Ружди е изваден од апаратот за дишење и може да зборува.

dobivaj vesti na viber

Обвинетиот вооружен напаѓач, 24-годишниот Хади Матар од Њу Џерси, се изјаснил за невин пред судот, објавил неговиот вршител на должноста адвокат Натаниел Бароне. Матар се товари за убиство во обид и нанесување тешка телесна повреда.

Ружди (75), чија глава е уценувана откако ги објави Сатанските стихови во 1989 година, требало да одржи предавање во Чаутаука, во западниот дел на државата Њујорк, кога Матар го нападнал со нож и му нанел неколку убоди.

Според окружниот обвинител Џејсон Шмит, Ружди бил избоден три пати во вратот и четири пати во стомакот. И окото му било прободено.

Писателот беше опериран во петокот вечерта, по што беше ставен на респиратор.

Писателите и политичарите ширум светот го осудија нападот. Во саботата, американскиот претседател Џо Бајден им се придружи, пофалувајќи ја посветеноста на Ружди за „универзалните идеали“.

Полицијата сè уште не го утврдила мотивот за нападот, но NBC објави дека прелиминарниот полициски преглед на профилите на социјалните мрежи на Матар открил дека тој имал наклонетост кон шиитскиот екстремизам и иранската Револуционерна гарда.

Матар е роден во Калифорнија, но неодамна се преселил во Њу Џерси. Тој е уапсен на местото на нападот, а очевидци велат дека не кажал ништо. Неговото следно рочиште пред судот ќе биде во петок.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа6 минути

Мекорд: Претресот на Трамп е загриженост за националната безбедност, му давал на Лавров доверливи информации

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, што, меѓу другото, го оневозможува споделувањето...

Европа23 минути

Пукање на аеродромот во Канбера, полицијата уапсила маж со огнено оружје

Аеродромот на австралиската престолнина Канбера денеска е евакуиран, откако маж почнал да пука со огнено оружје, јавија локалните медиуми, а...

Европа35 минути

Ружди тргнат од респиратор и можел да зборува, напаѓачот се изјаснил за невин

Британскиот автор Салман Ружди останува во болница во тешка состојба, еден ден откако беше повеќекратно прободен со нож на литературен...

Европа52 минути

Кукасти крстови нацртани на повеќе од 80 автомобили во Берлин

Непознати сторители нацртале кукасти крстови на десетици автомобили во југоисточниот дел на Берлин, објави германски „Билд“. „Од четвртокот ни се...

Европа1 час

Ердоган: Нема да дозволиме терористите да дишат внатре, но и надвор од нашите граници

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја нема да дозволи терористите да дишат во нејзините граници, но не...

Европа13 часа

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа15 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија16 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ16 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион18 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија19 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија23 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион24 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа1 ден

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија1 ден

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет1 ден

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија2 дена

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија2 дена

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион2 дена

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа2 дена

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...