Контакт

Свет

Бајден: Путин е агресор, за ова предупредуваме со месеци – тој и неговата земја ќе ги сносат последиците

Објавено пред

„Руската армија почна агресивен напад врз Украина“, изјави американскиот претседател Џо Бајден во своето обраќање до нацијата.

dobivaj vesti na viber

„Ова е напад со предумисла“, истакна тој.

„Со недели предупредуваме дека тоа ќе се случи, со недели“, рече Бајден додавајќи дека руската влада извршила сајбер- напади врз Украина и дека нападот е целосно неиспровоциран и неоправдан.

„Путин е агресорот. Тој ја избра оваа војна и сега тој и неговата земја ќе ги сносат последиците“.

„Денеска, одобрувам дополнителни силни санкции и нови ограничувања за тоа што може да се извезе во Русија“.

Тој вети дека нападот скапо ќе ја чини Русија.

„Намерно ги склучивме овие санкции за да ги максимизираме долгорочните последици за Русија и минимумот за САД и нивните сојузници“.

„Сакам да бидам јасен. САД не се сами во ова. Изградивме коалиција на партнери, кои претставуваат половина од глобалната економија“.

Американскиот претседател претходно во изјавата во средата вечерта, по експлозиите во Украина, го осуди неиспровоцираниот и неоправдан напад на руските воени сили врз соседната земја.

Во пресрет на обраќањето до нацијата по почнувањето на инвазијата на Украина, Бајден вети дека ќе воведе деструктивни пакет-санкции за Москва.

Обраќањето беше одложено за речиси еден час поради повикот што траеше повеќе од еден час меѓу Бајден и лидерите на Г7.

По повикот, Бајден твитна дека се договориле за санкции против Русија. Лидерите на Г7 остро ја осудија руската инвазија на Украина и најавија воведување остри и координирани економски и финансиски санкции против Москва.

Висок функционер во неговата администрација рече дека САД и нивните сојузници планираат да воведат целосни санкции в четврток за кои се разговараше пред неколку недели како одговор на нападот, објави Си-ен-ен.

Во текот на ноќта ескалира кризата во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин најави почеток на специјална воена акција, а потоа во Украина почнаа да пристигнуваат извештаи за гранатирање, која набргу објави дека почнала инвазија на нејзината територија.

Исто така, има сѐ повеќе информации дека руската армија ја презела нуклеарната централа „Чернобил“, која се наоѓа недалеку од границата со Белорусија.

Првите процени од Вашингтон покажуваат дека ова е почеток на целосна руска инвазија, според официјални лица запознаени со најновите разузнавачки информации, пренесува Си-ен-ен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Селаковиќ: Србија нема да ги признае резултатите од референдумот во украинските региони

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ изјави дека Србија нема да ги признае резултатите од референдумот во украинските региони, каде граѓаните се изјаснуваат дали сакаат да се приклучат на Русија.

dobivaj vesti na viber

Селаковиќ на прес-конференција во Белград објасни дека Србија не може да ги прифати тие резултати, прво поради нејзината посветеност на Повелбата на ОН и правилата на меѓународното право, пренесува „СРНА“.

„Второ, тоа би било спротивно на нашата политика за зачувување на територијалниот интегритет и суверенитет на Србија“, објасни Селаковиќ.

Одговарајќи на новинарско прашање што опфаќа планот за консултации што го потпиша со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк и каква порака испраќа до ЕУ, Селаковиќ одговори дека тие кои не го ни виделе го напаѓаат тој документ, а камоли да читаат.

„Се што е поврзано со нападот и прашања поврзани со тој план е потрага по доволна причина за напад на Србија и обид за дисциплинирање на Србија“, рече Селаковиќ.

Тој изјави дека планот за консултации со Министерството за надворешни работи на Русија се потпишува од 1996 година, на секои две години, нагласувајќи дека се работи за технички работи како билатерални односи и мултилатерални активности.

Тој посочи дека Владата на Србија има можност да го отфрли тој план, но дека лично не гледа зошто би го направила тоа.

Прикажи повеќе...

Европа

Белорусија: Западот ја сноси вината за конфликтот во Украина

Објавено пред

Западoт ја сноси вината за конфликтот во Украина, изјави белорускиот министер за надворешни работи Владимир Макеј, говорејќи на седницата на Генералното собрание на ОН.

dobivaj vesti na viber

„Учеството на НАТО во нелегитимните војни против Југославија, Ирак, Либија, Сирија, како и обидите на Алијансата да влезе во историски источнословенските и соседните земји, ја предодреди судбината на првиот „Версај“. Затоа, вината за континуираното крвопролевање во Украина мора да ја сноси целосно колективниот Запад“, нагласи Макеј.

„Западот го направи овој конфликт неизбежен не само со својата политика на проширување на НАТО, туку и со одбивањето да ги разгледа предлозите на своите противници“, вели шефот на белоруската дипломатија. Министерот истакнува дека Белорусија зборува многу и секаде за конфликтот во Украина.

„Не можеме да постапиме поинаку. Конфликтот се случува на нашиот праг и многу сме тажни што гледаме како братскиот украински народ стана жртва на геополитичките игри на колективниот Запад“, вели тој.

Во исто време, нагласува дека на Западот не му е потребна Украина ниту како членка на НАТО, ниту како членка на Европската Унија, новите „покровители“ едноставно ја искористија во големата игра против Русија, оцени тој.

„Украина денес плаќа крваво затоа што нејзините политичари дозволија да бидат измамени и заборавени на историското братство на трите источнословенски народи: Белорусите, Русите и Украинците“, рече Макеј.

Министерот потсетува дека Минск од 2014 година ги направил и продолжува да ги прави сите можни напори за воспоставување мир во Украина.

„Убедени сме дека прашањата за прекин на огнот и сеопфатното стратешко мирно решавање на ситуацијата околу Украина во широк контекст на регионалната и глобалната безбедност може да се постигнат само на преговарачка маса. Нема алтернатива за преговорите. Во спротивно, сите ќе добијат нов трет „Версај““, кажа министерот.

Изјави дека „како сосед и засегната страна, Белорусија треба да биде составен дел и на преговарачкиот процес и на конечните безбедносни гаранции“.

Прикажи повеќе...

Свет

Кубанците гласаат за истополовите бракови, посвојувањето и за сурогат мајчинството

Објавено пред

Кубанците на референдум ќе гласаат дали да се легализираат истополовите бракови и посвојувањето, да се дозволи сурогат мајчинство и да се дадат поголеми права на небиолошките родители. Над осум милиони Кубанци постари од 16 години имаат право да гласаат на доброволен референдум со тајно гласање, а ова е првпат да одлучуваат за закон на ваков начин.

dobivaj vesti na viber

Само неколку месеци откако владата го усвои кривичниот закон критикуван за ограничување на слободата на изразување, законот за семејство не само што дозволува истополови бракови и сурогат мајчинство (под услов да не се платени), туку им дозволува и на истополовите парови да посвојуваат деца и им дава родителски права на не-биолошки родители.

Ако биде одобрена, Куба ќе стане само деветтата земја во Латинска Америка која дозволува истополови бракови, по Аргентина, Бразил, Колумбија, Еквадор, Костарика, Чиле, Уругвај и делови од Мексико.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ2 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа5 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет5 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа6 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа6 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија19 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа19 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа20 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ21 час

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа21 час

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија1 ден

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа1 ден

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион1 ден

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...