Контакт

Свет

Бајден: Путин ќе плати за мешањето во претседателските избори на САД

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека рускиот претседател, Владимир Путин, набргу ќе ги почувствува последиците од директното мешање во претседателските избори на САД во 2020 година со цел да победи Доналд Трамп.

„Ќе ја плати цената, а какви ќе бидат последиците, ќе видите набргу“, изјави Бајден за „Еј-би-си њуз“.

Тој ги даде изјавите по извештајот на разузнавачките служби, кој ги потврдува тврдењата дека самиот Путин стои зад мешањето на Русија во изборите. Русите возвраќаат дека станува збор за неосновани обвинувања.

Бајден рече дека го познава Путин релативно добро и дека според неговото искуство со странски лидери, најважно е да го познава неговиот соговорник. Тој исто така рече дека не верува оти Путин има душа, а на прашањето дали смета дека рускиот претседател е убиец, тој одговори потврдно.

„Да, го мислам тоа“, рече кусо Бајден.

Во исто време тој потсети дека има прашања од заеднички интерес за кои тие може да соработуваат, како што е продолжувањето на нуклеарниот договор СТАРТ.

Европа

Курц му праќал бакнежи на секретарот, во телефон откриени експлицитни фотографии

Објавено пред

„СМС-аферата“ не престанува да ја тресе Австрија.

Медиумите дојдоа до голем број пораки кои канцеларот Себастијан Курц наводно ги разменил со поранешниот секретар во Министерството за финансии, Томас Шмид, што поттикна на бројни шпекулации за нивниот меѓусебен однос.

Шмид му испратил порака на Себастијан Курц во која го замолува да му вети дека ќе има вистинска моќ на новото работно место, а не само церемонијална улога.

„Добиваш сè што ќе посакаш“, му одговорил Курц.

„Пресреќен сум … го сакам мојот канцелар“, му напишал Шмид.

Се чини дека нивната преписка била многу блиска, па пронајдени се и пораки со бакнежи кои канцеларот наводно ги упатил до секретарот. Во телефонот на Томас Шмид се пронајдени околу 2.500 експлицитни фотографии, пишува „Блик“.

Јавноста со денови шпекулираше за она што е напишано во пораките што беа откриени откако, по аферата Ибица, истрагата продолжи против другите членови на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) на Штрахе, но и Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц.

Одземен е мобилниот телефон на Шмид, во кој, според „Суедојче“, наводно, сè било избришано, но форензичарите сепак успеале да ги пронајдат пораките, меѓу кои се и оние што ги разменил со канцеларот. Тие пораки, според медиумите, треба да бидат доказ за тоа како секое назначување завршува на самиот врв на власта.

Во преписката, наводно, се гледа како Курц му испраќа порака на Шмид: „Ќе добиеш сè што ќе посакаш“, покрај кои има три емотикони кои испраќаат бакнеж. Шмид одговори: „Многу сум среќен. Го сакам својот канцелар”. Неколку недели по размената на овие пораки во јавнота, се појави аферата Ибица.

Покрај пораките, како што пренесува „Блик“, во службениот телефон на Шмид се пронајдени околу 2.500 експлицитни фотографии на кои се гледа машки полов орган.

Обвинителството испитува од каде се фотографиите, но исто така испитува и како доказите од истрагата протекле во јавноста.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија ја намалува цената на ПЦР-тестот за странци

Објавено пред

На денешната седница на кризниот штаб беше усвоена иницијативата на Здружението за туризам на Српската стопанска комора за намалување на цената за ПЦР-тестот на странски туристи, соопшти денеска Српската стопанска комора (ПКС).

„Ова ќе придонесе за зголемување на бројот на пристигнувања на странски туристи за време на претстојните велигденски празници и најавени групи гости од арапските земји во текот на пролетта“, рече секретарот на Здружението за туризам на ПКС, Тијана Маjковиќ.

Цената на ПЦР за странски државјани во Србија е 18.000 динари (околу 9.280 денари).

Прикажи повеќе...

Регион

Рот: Цртањето на нови граници на Балканот е опасен пат

Објавено пред

Германскиот државен секретар за Европа, Михаел Рот изјави дека цртањето на нови граници е опасен пат, реагирајќи на предлогот на словенечкиот премиер Јанез Јанша.

Тој исто така рече дека иднината на земјите од Западен Балкан е само во мултикултурните и мултирелигиски општества.

„Земјите од Западен Балкан имаат иднина само како мултиетнички и мултирелигиски општества. Регионалното помирување и соработка се клучевите на мирот, демократијата и просперитетот. Поставувањето нови граници е опасен пат”, рече Рот.

Германскиот државен секретар на тој начин се приклучи на официјалниот став на ЕУ дека на Западен Балкан треба да се работи на регионално помирување и соработка, а не на промена на границите.

Германскиот министер за европски прашања реагираше на нон-пејпер предлогот на словенечкиот премиер Јанез Јанша за промена на границите на Балканот, во кој се споменува обединување на Албанија со Косово и дел од Македонија, како и одвојувањето на Република Српска од БиХ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичко планирање, општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите,...

Македонија51 минута

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет2 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот, на неделно ниво е скоро двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа3 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион4 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија4 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион4 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија5 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа18 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија21 час

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија22 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа24 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 ден

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија2 дена

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион2 дена

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Досие