Контакт

Свет

Бајден: Системски расизам постои насекаде во САД, не само во полицијата

Објавено пред

Системски расизам постои насекаде во САД не само во телата за спроведување на законот, рече поранешниот потпретседател на САД и претседателски кандидат, Џозеф Бајден, во интервју за Си-би-ес.

На прашањето дали верува дека постои системски расизам во американската полиција, Бајден одговори – апсолутно.

„И не само во полицијата, туку насекдаде – во домувањето, во образованието. Во сè што правиме. Тоа е реалноста. Тоа е сериозно“, рече Бајден во извадок од интервјуто објавен на „Твитер“.

„Не се сите службеници за спроведување на законот расисти. Меѓу нив има навистина многу добри полицајци. Но, начинот на кој работат сега – видовме премногу примери за тоа“, додаде тој.

Прашањето за системски расизам во спроведувањето на законот во САД е во центарот на вниманието по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, Минесота. Полицаецот Дерек Човин го стави своето колено на вратот на Афроамериканецот и го задуши при апсењето.

Флојд подоцна почина во локална болница во Минеаполис. Сите полицајци вклучени во фаталниот инцидент беа отпуштени и сега се соочуваат со кривични пријави. Дерек Човин е обвинет за убиство од втор степен.

Набргу по тоа избувнаа протести против расната дискриминација и полициското малтретирање и бруталност во САД и во многу други земји, вклучително и Велика Британија, Германија, Канада и во Франција.

Регион

Уапсен советник на бугарскиот претседател

Објавено пред

Советникот на бугарскиот претседател за правни прашања, Пламен Узунов, е уапсен по претходно извршениот претрес во неговиот кабинет, пренесува бугарското национално радио повикувајќи се на адвокатот на Узунов.

Бугарскиот јавен обвинител Иван Гешов изјави дека во тек се два одвоени истражни процеса, од кои едниот го спроведува Военото окружно обвинителство, а вториот специјалното обвинителство.

Името на Пламен Узунов повеќепати беше доведувано во врска со бизнисменот Пламен Бобоков.

Претходно, беше објавено дека бизнисменот Пламен Бобоков разговарал со Пламен Узунов и унапредувал на позицијата амбасадор луѓе што го интересирале. Подоцна, се дознало дека за именувањето на амбасадор во Нигерија, Бобоков разговарал и со самиот претседател.

Освен тоа, Бобоков му се обраќал за помош на Узунов за да обезбеди државјанство за Русон, што Бугарија на почетокот го третира како лице што претставва опасност за националната безбедност.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Уапсен руски гувернер, маскирани агенти го извлекоа од автомобилот и го ставија во комбе

Објавено пред

Руските безбедносни сили го уапсија гувернерот кој ја победи владејачката партија на изборите во 2018 година на Далечниот Исток обвинувајќи го дека убил неколку бизнисмени пред 15 години.

Сергеј Фургал, гувернер на регионот Кабаровск, беше извлечен од возилото од маскирани агенти, кои го ставија во комбе, покажуваат снимките на истражниот одбор, кој е руска верзија на американскиот ФБИ.

Истражниот комитет соопшти дека обвинението против Фургал ќе биде поднесено набргу.

Тој е осомничен дека меѓу 2004 и 2005 година наредил ликвидација на неколку стопанственици и ако биде прогласен за виновен, би можел да се соочи со доживотен затвор.

Агенцијата не наведува детали за наводните злосторства, но потврди дека во врска со тој случај веќе биле уапсени четворица членови на организираната криминална група и дека лицата вмешани во убиствата доставиле докази против Фургал.

Фургал, член на Либерално-демократската партија (ЛДПР) и поранешен пратеник, беше многу популарен во споменатиот пацифички регион, каде што ја освои власта во 2018 година победувајќи ја партијата Обединета Русија, која го поддржува претседателот Владимир Путин.

Иако и ЛДПР го поддржува Путин, победата на Фургал беше толкувана како удар на владејачката партија, која ги држи руските региони цврсто во рака.

Политичкиот аналитичар Абас Галијамов смета дека апсењето на Фургал е предупредување за опозициските партии, кои ќе ѝ се спротивстават на владејачката партија на регионалните избори во септември.

Лидерот на ЛДПР, Владимир Жириновски, се закани дека неговата партија и сојузниците би можеле да го напуштат парламентот во знак на протест.

„Ние ви дадовме устав, а вие ни ставате лисици“, рече Жириновски.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Сеулската полицијата негира дека исчезнатиот градоначалник е мртов

Објавено пред

Јужнокорејската полиција ги отфрли извештаите во медиумите за смртта на градоначалникот на Сеул, Парк вон-Сун, кој исчезна утрово, а потрагата продолжува, пренесува јужнокорејската новинска агенција „Јонхап“.

Претходно утрово, „Јонхап“ извести дека полицијата почнала операции за пребарување кога градоначалникот на јужнокорејската престолнина Сеул бил пријавен за исчезнат.

Извештајот тврдеше, повикувајќи се на полицијата, дека потрагата по градоначалникот Парк вон-Сун е во тек во населбата Сунгук Сунгбук, каде што последен пат бил забележан сигналот од неговиот мобилен телефон.

Исчезнувањето го пријавила ќерката на градоначалникот, кој контактирала со полицијата велејќи дека не може да го најде својот татко.

Подоцна, Ким Jи-Хјеонг, службеник од градската влада на Сеул, изјави дека градоначалникот не се појавил на работа и ги откажал сите свои состаноци, вклучително и состанокот со претседателски службеник во неговата канцеларијата во градското собрание.

Парк вон-Сун беше избран за градоначалник на главниот град во 2011 година и беше избран за неговиот трет и последен мандат минатата година. Како член на Демократската партија на претседателот Мун Јae-ин, градоначалникот Парк вон-Сун се смета за потенцијален претседателски кандидат на изборите во 2022 година.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ1 час

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија2 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион3 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион5 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет6 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион6 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ7 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија7 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион8 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија9 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион9 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија10 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион19 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион20 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион21 час

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет24 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион1 ден

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Досие