Контакт

Свет

Бајден ќе го признае Гваидо за лидер на Венецуела и ќе ги задржи санкциите

Објавено пред

Администрација на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ќе го задржи ставот на Вашингтон дека опозиционерот Хуан Гваидо е легитимен претседател на Венецуела уништувајќи ги надежите дека Бајден може да ја преиспита американската политика кон Каракас, пренесува РТ.

Ентони Блинкен, номиниран од Бајден за државен секретар, пред американскиот Сенат во вторникот рече дека не се планира укинување на признавањето на Гваидо за лидер на Венецуела од страна на САД иако земјата сè уште е цврсто под контрола на избраната влада на претседателот Николас Мадуро.

Блинкен исто така рече дека новата администрација ќе продолжи со санкциите за поефикасно таргетирање на Венецуела како дел од стратегијата насочена кон туркање на Мадуро од власт. Тој, сепак, тврдеше дека САД сакаат да сторат повеќе за да обезбедат хуманитарна помош за економски осакатената нација.

„Потребна ни е ефикасна политика што може да ја врати Венецуела во демократија почнувајќи со слободни и фер избори“, рече Блинкен.

САД и многу нивни сојузници го крунисаа Гваидо, поранешниот шеф на Националното собрание контролирано од опозицијата, за легитимен претседател на Венецуела во јануари 2019 година откако тој тврдеше дека победата на Мадуро за реизбор во 2018 година била измама.

Гваидо предводеше два неуспешни обида за државен удар во земјата откако не успеа да собере поддршката за својата кауза во редовите на венецуелската војска.

Иако се чини дека тимот на Бајден има намера да ја задржи поддршката за Гваидо за претседателската функција, европските сојузници на Вашингтон се чини дека го губат ентузијазмот за планот за промена на власта.

Претходно овој месец, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеф Борел, рече дека Европа ќе го продолжи својот ангажман со сите политички и општествени актери во Венецуела. Но, наместо да го нарече Гваидо со неговата самоназначена титула привремен претседател, Борел го измеша со другите претставници на Националното собрание во заминување избрани во 2015 година.

Соочувајќи се со сè помала поддршка во Венецуела, Гваидо минатиот месец ги повика своите преостанати следбеници да продолжат да се залагаат за соборување на Мадуро, ако е потребно, со сила. Сепак, последните два обида на некогашниот опозициски лидер да поттикне државен удар и да ја доведе војската на своја страна не успеаја исто како ни обидот за киднапирање на Мадуро, предводен од американски платеници.

Некои се надеваа дека Бајден повторно ќе го калибрира бескомпромисниот пристап на Вашингтон кон владата на Мадуро. Според извештаите, Бајден претходно не сакал да ги прифати телефонските повици на Гваидо и навестил дека ќе го олабави стопанството на Каракас ако Мадуро организира слободни и фер избори. Останува да се види како Бајден ќе ја промовира визијата на Вашингтон за промена на власта во Венецуела.

Администрацијата на Трамп беше обвинета за прилично директен пристап кон ова прашање од надворешната политика откако безбедносните сили на Венецуела спречија заговор за киднапирање на Мадуро. Неколку американски платеници беа заробени за време на операцијата наводно организирана во Вашингтон, поточно во платеничката фирма „Силверкорп“.

Американската влада жестоко негира каква било вмешаност во нападот. Оттогаш администрацијата на Трамп понуди награда од 15 милиони долари за главата на Мадуро обвинувајќи го без докази за наркотероризам.

Свет

Кина: Не земаме анални брисови за тестирање на коронавирус на американски дипломати

Објавено пред

Кинеското Министерство за надворешни работи демантираше дека на американските дипломати им биле земани анални брисови на Ковид-19, откако медиумите објавија дека некои американски дипломати се жалат на оваа постапка, пренесува „Ројтерс“.

„Колку што ми е познато, од американскиот дипломатски персонал стациониран во Кина никогаш не беше баран анален брис за тестот на Ковид-19“, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Зао Лиџијан на денешната прес-конференција, според агенцијата.

„Ројтерс“ пренесува дека американската медиумска онлајн платформа „Вајс“ го цитирала официјалниот претставник на Стејт департментот во средата дека ваквиот тест бил земен по грешка и дека Кина соопштила дека ќе престане да користи брисови за тестирање американски дипломати.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешка забранува патување во Африка и Јужна Америка

Објавено пред

Владата на Чешка објави дека ќе забрани патување на своите граѓани во неколку африкански и јужноамерикански држави каде што постои голем ризик од нови, заразни видови на коронавирус.

Министерството за здравство на Чешка вчера објави дека забраната за патување ќе стапи на сила од утре и ќе важи до 11 април, со некои исклучоци, како и дека се однесува на земји како Боцвана, Бразил , Јужна Африка, Кенија, Малави, Танзанија и други.

Чешката влада се обидува да го забави ширењето на коронавирусот, што изврши голем притисок врз болниците во оваа земја, а властите во моментов разгледуваат други построги мерки за борба против пандемијата, пренесува „Ројтерс“.

Чешката влада ќе се состане денес по состанокот со опозицијата, со цел да се донесе одлука за заострување на епидемиолошките мерки со кои би се запрело моменталното забрзано ширење на Ковид-19, пренесува агенцијата.

Од таму се наведува дека премиерот Андреј Бабиш вчера по состанокот на владата изјавил дека болниците во Чешка ќе се соочат со катастрофа доколку ништо не се стори и дека неговата малцинска влада ќе се состане повторно за да ја добие потребната поддршка за нови мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Шји Џјинпинг прогласи победа над сиромаштијата во Кина

Објавено пред

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на церемонијата во Пекинг објави целосна победа во борбата против руралната сиромаштија со цел да ја одбележи 8-годишнината од својот мандат.

Државните медиуми јавуваат дека Шји е заслужен што близу 100 милиони луѓе веќе не припаѓаат на сиромашните, што е цел што беше постигната во декември, а беше објавена оваа година, кога владејачката Комунистичка партија слави 100 години постоење.

„Владејачката комунистичка партија на Кина и кинескиот социјалистички систем се основни гаранти против ризиците, предизвиците и тешкотиите“, рече кинескиот претседател во говорот во Големата народна сала.

Тој ги одликуваше клучните луѓе во борбата против сиромаштијата.

Некои експерти за глобална политика сметаат дека Кина ја постави линијата на сиромаштија прениско во нејзината дефиниција и дека се потребни одржливи инвестиции за да се продолжи развојот во најсиромашните области.

Кина ја дефинира екстремната сиромаштија како годишен приход по глава на жител кој е под 4.000 јуани (620 американски долари) или околу 1,69 американски долари на ден. Границата утврдена од Светска банка е 1,90 долари на ден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“,...

Македонија25 минути

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија30 минути

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија53 минути

Захариева: Нема да поглегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 час

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион2 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа13 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија19 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ23 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет24 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие